Справа №222/1423/21
Провадження №3/222/760/2021
23 листопада 2021 року смт. Нікольське
Суддя Володарського районного суду Донецької області Вайновська О.Є., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, фізичної особи-підприємця, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
13.11.2021 року, о 12:30 годині ОСОБА_1 , будучи суб'єктом господарювання - фізичною особою-підприємцем, здійснюючи діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення в магазині «Анушка», розташованого за адресою: Донецька область, Маріупольський район, смт. Нікольське, вулиця Свободи, 79, прийняла відвідувача, в якого відсутній сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19, чим порушила вимоги п.п.4 п.3-5 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Таким чином, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 КУпАП, тобто за порушення правил щодо карантину людей.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала повністю, пояснила, що вона дійсно здійснює господарську діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований в АДРЕСА_2 . Так, 13.11.2021 року, приблизно о 12:30 годині до неї в магазин зайшов відвідувач, який просив продати йому товар. На неодноразові запитання, чи є у нього сертифікат про вакцинацію, він відповідав ствердно, проте вона не пересвідчилась в його наявності. Одразу після того, як ОСОБА_1 відпустила товар покупцеві до магазину зайшли працівники поліції, які поцікавились у покупця про наявність у нього сертифікату про вакцинацію, на що останній відповів, що немає. Після чого працівниками поліції був складений протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.
Заслухавши порушника, дослідивши протокол поро адмінправопорушення та докази, долучені до нього, суд приходить до наступного.
Так, частиною 1 статті 44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Вказана норма закону є банкетною (вид норм права з точки зору рівня визначеності їх змісту. Диспозиції банкетних норм не встановлюють певних правил поведінки, а передбачають існування інших норм, розміщених навіть в інших нормативних актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки), тому серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, обов'язковим є наведення конкретного нормативно-правового акту, яким встановлюються відповідні правила та яких така особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Статтею 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на
них, які і є відповідними правилами, відповідальність за які передбачена ст. 44-3 КУпАП.
Згідно з пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (надалі постанова КМУ №1236), з 19 грудня 2020 р. до 31 грудня 2021 р. на території України установлено карантин.
Протоколом позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 15.10.2021 року №38, з 00:00 годин 18.10.2021 року на території Донецької області встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Відповідно до пп.4 п.3-5 Постанови КМУ №1236, на території регіонів, на яких установлений “червоний” рівень епідемічної небезпеки, додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, забороняється, зокрема, приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв'язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням і садивним матеріалом (квітами, рослинами), добривами, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб'єктів господарювання; торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень; провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв'язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, ремонту комп'ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, прання та хімічного чищення текстильних і хутряних виробів, перукарень та салонів краси за попереднім записом; виконання робіт із збирання і заготівлі відходів; провадження діяльності з надання телекомунікаційних послуг. Приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з надання телекомунікаційних послуг, здійснюється за попереднім записом; на території України на період дії карантину запроваджуються обмежувальні протиепідемічні заходи,
Обмеження, передбачені підпунктами 1-7, 9, 14 та 16 цього пункту, не застосовуються за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку) негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адмінвідповідальності, поясненнями свідків, фото-, відеозаписами а інше (ст.251 КУпАП).
Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №685053 від 13.11.2021 року, 13.11.2021 року о 12:30 годині ОСОБА_1 , здійснюючи діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, як суб'єкт господарювання - фізична особа-підприємець, прийняла в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , відвідувача, в якого відсутній сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19.
Обставини, викладені у протоколі про адмінправопорушення серії ВАБ №685053 від 13.11.2021 року, щодо здійснення господарської діяльності ОСОБА_1 , підтверджуються доданим до протоколу Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.
Досліджені під час розгляду справи докази - пояснення свідка ОСОБА_2 , відеодокази, підтверджують факт вчинення ОСОБА_1 адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, що полягає у прийомі відвідувача, в якого відсутній сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19.
Інші докази, які б вказували на подію адмінправопорушення, винуватість ОСОБА_3 у його вчиненні, в матеріалах справи відсутні.
Згідно зі ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, оцінюючи протокол про адмінправопорушення серії ВАБ №685053 від 13.11.2021 року, виписку з Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, пояснення свідка ОСОБА_2 , відеодокази, суд приходить до висновку, що мала місце подія, за якою 13.11.2021 року о 12:30 годині ОСОБА_1 , здійснюючи діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, як суб'єкт господарювання - фізична особа-підприємець, прийняла в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , відвідувача, в якого відсутній сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19, що є порушенням п.п.4 п.3-5 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року, і вина ОСОБА_1 у порушенні правил карантину людей доведена поза розумним сумнівом, а тому в її діях є склад адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення, зокрема враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Так, ОСОБА_1 вперше притягається до адмінвідповідальності, допущені порушення правил щодо карантину людей вчинені нею внаслідок введення в оману відвідувачем, який не маючи сертифікату про вакцинацію від COVID-19, бажав здійснити придбання товарів. Крім того, допущені порушення не спричинили будь- яких негативних наслідків для третіх осіб, оскільки згідно долучених відеодоказів, в магазині на час складання протоколу про адміністративне правопорушення не перебувало інших осіб.
До обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.34 КУпАП, суддя визнає щире розкаяння винної.
Обставини, що обтяжують відповідальність винної у вчиненні адмінправопорушення, передбачені ст.35 КУпАП, судом не встановлені.
З урахуванням наведеного, суд робить висновок, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення носить малозначний характер.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 34, 35, 40-1, 44-3, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 КУпАП за малозначністю правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя О. Є. Вайновська