Справа № 202/2117/21
Провадження № 2/202/1582/2021
(з а о ч н е)
16 листопада 2021 року місто Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Марченко Н.Ю. за участю секретаря судового засідання Терещук Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям, -
Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернулося до суду з вищевказаним позовом, в якому просить стягнути зі ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 9733,82 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 грн.
В обґрунтування свого позову посилається на те, що відповідач звернулася до управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради з заявою № 545 від 06.04.2016 року та в подальшому із заявами № 1237 від 25.10.2016 року, № 747 від 15.05.2017 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (із змінами і доповненнями), та на підставі наданих відповідачем документів, їй була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям (рішення від 08.04.2016 на період з 01.04.2016 по 30.09.2016, рішення від 28.10.2016 на період з 01.10.2016 по 31.03.2017, рішення від 19.06.2017 на період 01.05.2017 по 31.10.2017).
Відповідач у поданих нею Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 06.04.2016 року, 25.10.2016 року, 15.05.2017 року зазначила, що її чоловік ОСОБА_2 не працює, доходів не має.
Відповідно до п. 48 Порядку № 1751 та ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» державним соціальним інспектором було здійснено перевірку достовірності відомостей, наданих ОСОБА_1 для призначення державної допомоги.
Згідно з інформацією з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України встановлено, що чоловік відповідача ОСОБА_2 в період з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року отримував доходи у вигляді зарплати. Отримання доходів ОСОБА_2 також підтверджується довідкою ТОВ «Укравтотранс-Н».
Отже, ОСОБА_1 надала недостовірні відомості про доходи та майновий стан сім'ї та їй за період з 01.04.2016 року по 31.10.2017 року було надміру виплачено кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 10677 грн. 06 коп.
Відповідно до пункту 49 Постанови № 1751 призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, приховання обставин, що впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно із законом.
Неповернута відповідачем сума надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям складає 9733 грн. 82 коп.
Враховуючи наведене, Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, посилаючись на своє правонаступництво після управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі, просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 9733,82 грн. та судові витрати.
Ухвалою Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 26.04.2021 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, повідомлялася про час і місце розгляду справи, відзив на позов не надала, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у її відсутність від неї не надходило, у зв'язку з чим судом проведено заочний розгляд справи, яка вирішується на підставі наявних доказів.
Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав:
Судом установлено, що ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради з заявами № 545 від 06.04.2016 року, № 1237 від 25.10.2016 року, № 747 від 15.05.2017 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви відповідача їй була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям з 01.04.2016 по 31.10.2017 року (утриманець ОСОБА_3 , 2002 року народження).
Звертаючись за призначенням державної допомоги, відповідач зазначала, що її чоловік ОСОБА_2 не має доходу.
В подальшому позивачем було виявлено надання відповідачем для призначення державної допомоги недостовірних відомостей щодо відсутності доходу.
Згідно з інформацією з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України та копією довідки ТОВ «Укравтотранс-Н» чоловік відповідача ОСОБА_2 в період з жовтня 2015 року по грудень 2017 року отримував дохід у вигляді зарплати.
Згідно з довідкою-розрахунком переплати по державній соціальній допомозі одиноким матерям за період з 01.04.2016 року по 31.10.2017 року, позивачем було нараховано переплату ОСОБА_1 державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з квітня 2016 року по жовтень 2017 року включно в розмірі 10677 грн. 06 коп.
За заявою відповідача з неї було утримано в рахунок погашення переплати суму в розмірі 943 грн. 24 коп.
Отже, переплата відповідачу сум державної допомоги на дітей одиноким матерям становить 9733 грн. 82 коп.
У своєму позові Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради наполягає на тому, що вказана сума переплати до теперішнього часу відповідачем не відшкодована.
Вирішуючи спір між сторонами, суд враховує, що Умови призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям передбачені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Згідно зі ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно зі ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям (батькам) призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, приховання обставин, що впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно із законом.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи, що матеріалами справи доведено, що відповідачем безпідставно отримано суми державної допомоги на дітей одиноким матерям, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, стягнувши з відповідача на користь позивача, яке є правонаступником управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради, суму переплати в розмірі 9733,82 грн.
Крім того, при зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.
Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено, вказані витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
Позов Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради суму надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 9733 (дев'ять тисяч сімсот тридцять три) грн. 82 коп.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Це заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Дані позивача: Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, місцезнаходження: 49051, м. Дніпро, пр. Петра Калнишевського, буд. 55, ЄДРПОУ 42788389.
Дані відповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя Н.Ю. Марченко