Справа № 420/12408/21
22 листопада 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Бойко О.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення від 24.06.2021 р. №951060858389 та зобов'язання здійснити призначення та виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу” з 26.06.2021 р. у розмірі 60% від усіх сум складових заробітної плати згідно з довідкою, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просила:
(1). Визнати протиправними та скасувати рішення від 24.06.2021 р. №951060858389 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
(2). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26 червня 2021 року у розмірі 60% від усіх сум складових заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.06.2021 р. №42/34-00-10 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу не займає посади державної служби від 15.06.2021 р. №43/34-00-10, виданих Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків з урахуванням вже отриманих сум пенсій.
(3). Звернути рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
23.06.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про переведення на пенсію за іншим Законом, а саме на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» надавши довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.06.2021 р. №42/34-00-10 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 15.06.2021 р. №43/34-00-10, виданих Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішенням від 24.06.2021 № 951060858389 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», при цьому відмова ґрунтувалась на тому, що відповідно до ст. 90 Закону України № 889-VIII від 10.12.2015 «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тому, підстави проведення перерахунку з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» відсутні.
Позивач вважає, що відповідач протиправно прийняв Рішення від 24.06.2021 № 951060858389.
(б) Позиція Відповідача
03.08.2021р. відповідач подав до суду відзив, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач звернулася 23.06.2021 р. з заявою щодо переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Рішенням Головного управління від 24.06.2021 р. №951062858389 позивачу відмовлено у переведенні.
Згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» не передбачено призначення пенсії по інвалідності як державному службовцю.
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства України.
(в) Відповідь на відзив
30.07.2021р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.
ІІІ. Процедура та рух справи
20.07.2021р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи, встановлені судом та докази на їх підтвердження
Позивач з 2016 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонді України в Одеській області і отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується пенсійним посвідченням Серії НОМЕР_1 .
23.06.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про переведення на пенсію за іншим Законом, а саме на пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» надавши довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.06.2021 р. №42/34-00-10 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 15.06.2021 р. №43/34-00-10, виданих Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішенням від 24.06.2021 № 951060858389 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», при цьому відмова ґрунтувалась на тому, що відповідно до ст. 90 Закону України № 889-VIII від 10.12.2015 «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тому, підстави проведення перерахунку з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» відсутні.
Суд встановив, що на момент звернення позивача до відповідача за переведенням на інший вид пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» не досягла 60 років.
V. Джерела права та висновки суду
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення "Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XIIта актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Суд встановив, що трудовий стаж позивача на державній службі становить 22 роки 11 місяців, що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_2 , що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_2 .
Позивач є особою з інвалідністю ІІ групи (безстроково), що підтверджується довідкою МСЕК серія 12 ААВ №163630 від 17.11.2020 р.
Таким чином, оскільки позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19 березня 2019 року по справі №507/926/17, від 03 квітня 2019 року по справі №398/3484/16-а та від 14 листопада 2019 року по справі №348/2369/16-а.
Стосовно аргументів пенсійного органу про те, що законодавець визначив правила, що підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, тобто, на думку відповідача, підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, і норми, передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік (у цьому випадку пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), стаж державного службовця і страховий стаж, Велика Палата Верховного Суду у рішенні від 13.02.2019 року по зразковій справі №822/524/18 зазначила, що такі доводи необґрунтовані. Суд виходив з того, що закон не пов'язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому зазначив, що орган пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для пенсіонера тлумаченню законодавства України.
Аналогічна правова позиція також зазначена у постанові Верховного Суду від 02 квітня 2019 року по справі №687/545/17.
Відповідно до вимог ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на наведені обставини, суд робить висновок, що рішення від 24.06.2021 р. №951060858389 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » є протиправним та належить до скасування.
Щодо вимоги позивача здійснити виплату пенсії державного службовця з 26.06.2021, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" звернулась до пенсійного органу 26.06.2021, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись саме з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 26.06.2021.
Також суд звертає увагу на те, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача в таких типових справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26 червня 2021 року у розмірі 60% від усіх сум складових заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.06.2021 р. №42/34-00-10 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу не займає посади державної служби від 15.06.2021 р. №43/34-00-10, виданих Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків з урахуванням вже отриманих сум пенсій.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачає негайне виконання рішення щодо присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць. За результатом розгляду вказаної справи суд не стягує з відповідача на користь позивача пенсійну заборгованість, а зобов'язує призначити та виплатити пенсію. Таким чином, вказане рішення суду не належить до негайного виконання.
VI. Розподіл судових витрат
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про їх розподіл судом не вирішується.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення від 24.06.2021 р. №951060858389 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26 червня 2021 року у розмірі 60% від усіх сум складових заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 15.06.2021 р. №42/34-00-10 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу не займає посади державної служби від 15.06.2021 р. №43/34-00-10, виданих Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків з урахуванням вже отриманих сум пенсій.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя Бойко О.Я.