Справа № 420/22143/21
22 листопада 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м.Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м.Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про відмову в призначенні Позивачу державної допомоги від 28.09.2021 року № 1051/14.02.01-02, яким позивачу вiдмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини;
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про відмову в призначенні позивачу державної допомоги від 22.10.2020 року № 1287/14.02.01-02, яким позивачу відмовлено в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “Пакунок малюка”;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради призначити ОСОБА_1 виплату грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “Пакунок малюка”.
Відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 161 КАС України в адміністративному позові зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На підтвердження підстав щодо звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, представник позивача посилаються на п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» Судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Разом з тим, пункт 14 частини другої статті 3 викладено в редакції Законів № 484-VIII від 22.05.2015, № 2229-VIII від 07.12.2017.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015 внесено зміни у Закон України "Про судовий збір", зокрема пункт 14 ч. 2 ст. 3 викладено в такій редакції:
"14) заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України, суб'єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей".
Так, Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-VIII від 07.12.2017 визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
Разом з тим, правовідносини, які підлягають розгляду в даній адміністративній справі є публічно-правовими та не мають жодного стосунку до правовідносин, що регулюються Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-VIII від 07.12.2017, а отже в даній категорії справ позивач не звільнений від сплати судового збору на підставі закону.
Також, відповідно до 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Згідно з Порядком та умовами реалізації пілотного проекту “Монетизація одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” у 2020-2021 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 744 право на отримання грошової компенсації мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувач) і забезпечують належні умови для догляду за нею та її виховання.
Тобто, зважаючи на предмет позову у даній справі, даний спір не є спором щодо про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 справ «Креуз проти Польщі», «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду фізичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з 1 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить - 2270 грн.
Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до прохальної частини даного адміністративного позову, позивач заявив 2 вимоги про визнання протиправними відмов, які звернуті до окремих юридичних осіб, та 1 похідні вимоги зобов'язального характеру.
З огляду на заявлені позивачем вимоги позивачу за подання даного адміністративного позову належить сплатити 1816,00 грн.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суд докази сплати судового збору в розмірі 1816,00 грн або докази на підтвердження підстав щодо звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зі ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 1816,00 грн, або доказів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м.Одеси Департаменту праці та соціального захисту населення Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин