Справа № 420/22300/21
22 листопада 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Андрухів В.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Ананьївської міської ради Одеської області (вул. Незалежності, 51, м. Ананьїв, Одеська область, 66401)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Ананьївської міської ради Одеської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Ананьївської міської ради Одеської області щодо не розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою та прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою стосовно відведення ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер 5120280400:01:003:0015 площею 3,1570 гектара у приватну власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території колишньої Ананьївської Першої сільської ради Ананьївського району Одеської області, згідно поданої заяви від 07.04.2021 року та проекту землеустрою від 10.07.2020 року;
- зобов'язати Ананьївську міську раду Одеської області розглянути та затвердити на найближчому пленарному засіданні сесії проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,1570 гектара у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території колишньої Ананьївської Першої сільської ради Ананьївського району Одеської області та передати позивачу ОСОБА_1 земельну ділянку кадастровий номер 5120280400:01:003:0015 площею 3,1570 гектара у приватну власність, згідно поданої заяви від 07.04.2021 року та проекту землеустрою від 10.07.2020 року.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач судовий збір не сплатив. У позові просить звільнити його від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір”
У відповідності з ч.2 ст.132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.
Згідно п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” встановлено, що з 01 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2270 грн.
З огляду на заявлені позивачем вимоги немайнового характеру, ставка судового збору становить 908 грн.
Згідно ч.2 ст.8 Закону України “Про судовий збір”, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Проте, позивачем до позовної заяви не додано доказів на підтвердження розміру річного доходу позивача, як фізичної особи, за попередній календарний рік - 2020 рік (з січня 2020 року по грудень 2020 року), як цього вимагає п.1 ч.1 ст.8 Закону України №3674-VI.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом: надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 908 грн., або доказів на підтвердження розміру річного доходу позивача, як фізичної особи, за попередній календарний рік - 2020 рік (з січня 2020 року по грудень 2020 року), як цього вимагає п.1 ч.1 ст.8 Закону України №3674-VI.
Платiжні реквiзити для перерахування судового збору:
22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
Отримувач коштів: ГУК в ОД.обл./Київський р-н/22030101;
Рахунок отримувача: UA468999980313171206084015756;
Код отримувача: 37607526;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
Відомча ознака: “ 84” Окружні адміністративні суди.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 293 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ананьївської міської ради Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів