Постанова від 13.10.2021 по справі 280/2714/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 280/2714/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління ДФС у Запорізькій області та ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року в адміністративній справі №280/2714/21 (суддя у 1 інстанції Калашник Ю.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача по відмові ОСОБА_1 у включені у довідку про розмір його грошового забезпечення окладу за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, додаткових видів грошового забезпечення вказаних в грошовому атестаті № 1 від 31.01.2011р. на момент його звільнення з якого йому призначена пенсія, а саме надбавки: за високі досягнення у праці (постанова КМУ № 268 п. 2.1 "в") в розмірі 50%; доплата від належної суми пенсії (постанова КМУ № 1592 п. 5.1 "г" в розмірі 25%; надбавка за вислугу років 40%; за роботу в умовах режимних обмежень (постанова КМУ №414) в розмірі 15%; місячна премія в розмірі 100%;

- зобов'язати відповідача скласти та направити відповідну довідку про грошове забезпечення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.01.2018р., (з урахуванням в довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 01.03.2018р., надбавки за високі досягнення у праці (постанова КМУ № 268 п. 2.1 "в") в розмірі 50%, доплата від належної суми пенсії (постанова КМУ № 1592 п. 5.1 "г" в розмірі 25%, надбавка за вислугу років в розмірі 40%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень постанова КМУ № 414) в розмірі 15% та місячної премії в розмірі 100%, які вказані у його грошовому атестаті на момент звільнення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо відмови у включенні в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці та 25 % доплати від належної суми пенсії. Зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці та 25 % доплати від належної суми пенсії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволені позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду в цій частини та задовольнити позов.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що у грошовому атестаті №1 визначено посадовий оклад у розмірі 1228,00грн. та нарахована премія у розмірі 1228,00грн., що арифметично дорівнює 100% премії від посадового окладу. Означене також підтверджується листом ГУ ДФС у Запорізькій області №87/14/08-97-08 від 25.05.2021 року. Таким чином, позивачу слід включити у довідку премію у розмірі 100%.

Також апеляційну скаргу на Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року було подано Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідач склав оновлену довідку відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням рішень суду.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року визнано протиправними та скасовано пункти 1,2 постанови КМУ №103, 25.02.2021 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій №21 з зазначенням наступних складових грошового забезпечення (а.с.21):

- посадовий оклад - 5500 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410 грн.;

- надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 2764 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 825 грн.;

- премія (10 відсотків) - 550 грн;

- індексація - 71,08 грн.

Разом з тим, позивач вважає, що останньому в довідці слід зазначити премію у розмірі 100%.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України № 2262-ХІІ.

Крім того, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон України №2011-ХІІ).

Статтею 9 Закону України №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови КМУ № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Як було зазначено вище, 30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови №704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ.

Так, Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись нормами Порядку №45, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі №826/3858/18 і рішення суду від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19 Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, надіслало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року.

Так, у грошовому атестаті № 1 зазначено, що ОСОБА_1 на момент звільнення мав надбавку за високі досягнення у праці згідно з п. 2.1 "в" ПКМУ №268 від 09.03.2006 року 50% - 882,70 грн. на місяць та доплату від належної суми пенсії згідно п. 5.1 "г" ПКМУ №268 від 09.03.2006 25% - 433,04 грн. на місяць, тому суд першої інстанції вірно зазначив, що Головним управлінням ДФС у Запорізькій області протиправно не зазначено 50% надбавки за високі досягнення у праці та 25 % доплати від належної суми пенсії.

Стосовно премії 100%, яка зазначена у п. 7 грошового атестату № 1 ОСОБА_1 , яку позивачу нараховану та виплачену в листопаді 2010 року - 1228 грн., то суду першої інстанції вірно зазначив, що жодних інших відомостей щодо відсоткового розміру премії ОСОБА_1 грошовий атестат № 1 не містить.

Також відповідно до абз.5 п.5 вказаного Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Оскільки, позивач вийшов на пенсію у грудні 2010 року, а тому і не отримував жодного грошового забезпечення з 05.03.2019 року, тому керуючись абз. 1 п.5 Порядку №45 довідка видана за аналогічною посадою станом на 05.03.2019 року з цифрами, що отримали посадові особи за аналогічною/прирівняною посадою та званням, а саме тому в довідку включена премія у розмірі 10 %.

Таким чином, станом на момент складення спірної довідки, передбачені п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р., та п.3 постанови КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», були в повній мірі відображені.

Така правова позиція суду узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 12.12.2018р. у зразковій справі № 802/2196/17.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Доводи апеляційних скарг не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління ДФС у Запорізькій області та ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року в адміністративній справі №280/2714/21 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року в адміністративній справі №280/2714/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя Н.А. Олефіренко

суддя В.А. Шальєва