Постанова від 11.11.2021 по справі 520/10410/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2021 р. Справа № 520/10410/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ральченка І.М.

суддів: Чалого І.С. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Ігнатьєвої К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021, суддя Мар'єнко Л.М., повний текст складено 16.04.21 по справі № 520/10410/2020

за позовом Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр"

до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр" звернулось до суду із позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 24.01.2020 № 01 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування встановлення та застосування державних регульованих цін; визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 24.01.2020 № 6.0-03 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано припис Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 24.01.2020 № 01 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування встановлення та застосування державних регульованих цін.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 24.01.2020 № 6.0-03 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області на користь Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" судовий збір у розмірі 23122,00 грн.

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просило його скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційного скарги апелянт зазначає, що контролюючим органом здійснено захід державного контролю із дотримання встановленої процедури, а саме повідомлення про проведення перевірки було вручено уповноваженій особі підприємства під підпис. Перевірка проведена на підставі наказу, що винесений із урахуванням Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2020 рік. При цьому, відповідач відмітив, що на бланку акту перевірки допущено помилку та зазначено дату початку перевірки 02.01.2020, замість вірної 08.01.2020, що відповідає направленню на проведення перевірки. Крім того, апелянт не погодився із твердженням щодо відсутності повноважень на проведення зазначеної перевірки та послався на Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, та Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164. Крім того, відповідача вважав безпідставним доводи позивача щодо необхідності при проведенні перевірки застосовувати лише акт уніфікованої форми, оскільки фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області використано форму акту, затверджену наказом Міністерства економічного розвитку і торгів України «Про затвердження форми актів перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін» від 14.08.2013 № 965, а відповідач у свою чергу правом недопуску перевіряючих до перевірки з наведених підстав не скористався.

У судовому засідання представники відповідача вимоги апеляційної скарги підтримали, вважали рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню із прийняттям нового про відмову у задоволенні позову.

Представники позивача у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечували, вважали рішення суду першої інстанції таким, що не підлягає скасуванню.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області у період з 02.01.2020 по 20.01.2020 проведена перевірка Комунального підприємства «Обласний інформаційно - технічний центр» з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

За наслідками проведеної перевірки складено акт № 1 від 20.01.2020, яким встановлено наступні порушення:

- п. 3, п. 4 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189, що виразилось у одержанні необґрунтованої виручки на загальну суму 790555,9 грн. внаслідок застосування тарифів, встановлених рішенням LI сесії Солоницівської селищної ради VII скликання від 29.08.2019 № 42, у період з 06.09.2019 по 31.12.2019;

- п. 18 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», що виразилось у одержанні необґрунтованої виручки на загальну суму 790555,9 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам смт. Чкалівське Чугуївського району Харківської області за період з 11.03.2019 по 31.12.2019;

- п. 18 Порядку № 869, що виразилось у одержанні необґрунтованої виручки на загальну суму 67093,56 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області за період з 23.02.2019 по 31.12.2019;

- п. 18 Порядку № 869, що виразилось у одержанні необґрунтованої виручки на загальну суму

- внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам м. Куп'янськ Харківської області за період з 01.01.2019 по 31.12.2019;

- п. 18, п. 20 Порядку № 869, що виразилось у одержанні необґрунтованої виручки на загальну суму 501333,61 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам м. Барвінкове Харківської області за період з 01.01.2019; та необґрунтованої виручки на загальну суму 499458,03 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення, а також надання послуг централізованого постачання холодної води, водовідведення у м. Барвінкове Харківської області за період з 01.01.2019 по 31.12.2019.

- Вибірковою перевіркою здійснених нарахувань за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 споживачам за надані житлово-комунальні послуги встановлено отримання підприємством необґрунтованої виручки на загальну суму 5954497,38 грн.

Комунальним підприємством «Обласний інформаційно - технічний центр» 23.01.2020 надано заперечення до зазначеного акту № 1.

Приписом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 1 від 24.01.2.020 при виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін встановлені вимоги до Комунального підприємства «Обласний інформаційно - технічний центр»:

1. В 30-денний термін з дня отримання припису звернутися до Солоницівської селищної ради Харківської області для скасування рішення № 42 від 29.08.2019 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та послуги з централізованого водопостачання, що надаються КП «Обласний інформаційно - технічний центр» споживачам на території смт Солоницівка та с. Подвірки».

2. Проводити нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання згідно з рішенням Солоницівської селищної ради від 29.06.2017 № 12, а саме :

с. Подвірки - для населення, бюджетних га інших споживачів - 6.40 грн/м.куб.,

смт Солоницівка - для населення, бюджетних та інших споживачів - 9.20 грн/м.куб.

3. Сформувати тарифи на комунальні послуги відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 6.0-03 від 24.01.2020 вилучено у Комунального підприємства «Обласний інформаційно-технічний центр» необґрунтовано одержану виручку в сумі 5954494,38 грн., зобов'язано Комунальне підприємство «Обласний інформаційно - технічний центр» повернути споживачам суму необґрунтованої виручки в розмірі 5954497,38 грн. протягом 30 календарних днів з дня отримання цього рішення.

Позивач, не погодившись із приписом та рішенням про застосування адміністративно-господарських санкції відповідача, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області при проведенні перевірки не дотримано вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Статтею 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначені права уповноважених органів, зокрема п. 1 ч. 1 ст. 18 передбачено право проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.

Згідно зі ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону № 877-V органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.

Так, відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Пунктом 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164, визначено, що Головне управління Держпродспоживслужба в Харківській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території Харківської області.

Відповідно до п.п. 11 п. 4 Положення № 667 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Отже, Головному управлінню Держпродспоживслужби Харківській області, як територіальному органу Держпродспоживслужби, надано повноваження на здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з ч. 4 ст. 5 Закону № 877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Відповідно до ст. 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Із матеріалів справи встановлено, що відповідач при проведенні перевірки діяв на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби Харківській області № 1 від 02.01.2020 «Про проведення планових заходів державного нагляду», направлення № 1 від 02.01.2020 на проведення планового заходу - перевірки.

Підставою призначення перевірки є Річний план здійснення заходів державного накладу (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік, затверджений наказом Держпродспоживслужби від 26.11.2019 № 1160.

Так, повідомлення про проведення планової перевірки було вручено представнику позивача, що підтверджується відміткою на копії повідомлення.

Перед початком перевіри копія направлення № 1 від 02.01.2020 на проведення планового заходу

Була вручена уповноваженому представнику позивача Супруну О.Ю. 08.01.2020, що підтверджується власним підписом вказаної особи на направленні.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, у якому зазначає стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Зі змісту акту перевірки № 1 від 20.01.2020 встановлено, що уповноважена особа підприємства - Супрун О.Ю. відмовився від підписання акту, про що фахівцями відповідача зроблено відповідний запис у акті.

Стосовно посилань позивача на порушення Головним управлінням Держпродспоживслужби Харківській області тривалості проведення заходу державного контролю колегія суддів зазначає наступне.

Так, відповідно ст. 5 Закону № 877-V строк здійснення планового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів мікро-, малого підприємництва - п'яти робочих днів.

Продовження строку здійснення планового заходу не допускається.

Сумарна тривалість усіх планових заходів, що здійснюються органами державного нагляду (контролю) протягом календарного року щодо суб'єкта господарювання (комплексного планового заходу), не може перевищувати тридцяти робочих днів, а щодо суб'єктів мікро-, малого підприємництва - п'ятнадцяти робочих днів.

Так, у наказі Головного управління Держпродспоживслужби Харківській області № 1 від 02.01.2020 «Про проведення планових заходів державного нагляду», направленні № 1 від 02.01.2020 на проведення планового заходу зазначено період проведення перевірки - з 08.01.2020 по 20.01.2020.

Фактичний початок проведення перевірки відбувся 08.01.2020, з зв'язку з чим копію направлення на проведення перевірки було вручено уповноваженій особі Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр", якою зроблено відмітку про її отримання саме 08.01.2020.

Втім, при складанні акту перевірки фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби Харківській області допущено помилку на вказано дату початку перевірки - 02.01.2020, чим і обумовлені висновки позивача щодо порушення терміну проведення заходу державного контролю.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що якщо допущена контролюючим органом технічна помилка не призвела до порушення прав особи та не спростувала факту вчинення нею порушення, а також не вплинула на розмір застосованого штрафу, то така помилка не може бути самостійною підставою для скасування результатів перевірки.

Згідно з ч. ч. 7, 8 ст. 7 № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Згідно з ч. 2 ст. 20 вищезазначеного закону суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Сума необґрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, повертається споживачам.

Стосовно позовних вимог щодо правомірності припису Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 24.01.2020 № 01 колегія суддів зазначає наступне.

Так, підставою винесення оскаржуваного припису стали висновки відповідача щодо порушення позивачем п. 3, п. 4 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189 внаслідок застосування тарифів, встановлених рішенням LI сесії Солоницівської селищної ради VII скликання від 29.08.2019 № 42, викладені у акту перевірки № 1 від 20.01.2020.

Рішенням рішення XXV сесії Солоницівської селищної ради VII скликання «Про закріплення за комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» на праві господарського відання комунального майна та визначення підприємства виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води» від 29.06.2017 № 12 позивачу дозволено застосовувати наступні тарифи:

с. Подвірки - для населення, бюджетних та інших споживачів - 6,40 грн./м.куб;

смт. Солоницівка - для населення, бюджетних та інших споживачів - 9,20 грн./м.куб.

В подальшому, рішенням LI сесії Солоницівської селищної ради VII скликання «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та послуги з централізованого водопостачання, що надаються комунальним підприємством «Обласний інформаційно- технічний центр» споживачам на території смт. Солоницівка та с. Подвірки» від 29.08.2019 № 42 встановлені наступні тарифи:

смт. Солоницівка:

- централізоване водопостачання для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання - 11,84 грн./м.куб.; послуги з централізованого водопостачання (населення, бюджетні установи, інші споживачі) - 13,14 грн./м.куб;

с. Подвірки:

- централізоване водопостачання для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання - 11,28 грн./м.куб.; послуги з централізованого водопостачання (населення, бюджетні установи, інші споживачі) - 12,71 грн./м.куб.

Вказані тарифи були введені в дію з 06.09.2019.

Відповідно до п. 4 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189 не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов'язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.

Так, п. 1 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року.

Таким чином, не пізніш як 01.05.2020 виконавці комунальних послуг мали обов'язок укласти із співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.

Статтею 12 зазначеного Закону встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

При цьому, порядок укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг передбачений ст. 13 вказаного Закону.

У той же час, п. 3 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

З огляду на викладене колегія суддів зазначає, що до моменту укладення нових договорів про надання житлово-комунальних послуг за правилами, визначеними Законом, та відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України окремо для різних моделей організації договірних відносин, зберігають чинність, а отже продовжують діяти договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, а саме відповідно до Закону України від 24.06.2004 № 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630.

Отже, в період дії договорів про надання комунальних послуг, які укладені до 01.05.2019, до споживачів повинні застосовуватись тарифи, що встановлені уповноваженими органами до 01.05.2019.

У ході судового розгляду встановлено, що на момент застосування нових тарифів позивачем не укладено нових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення зі споживачами на території смт. Солоницівка та с. Подвірки Харківської області.

Втім, при нарахуванні оплати за спожиті послуги щодо централізованого водопостачання позивачем застосовано тарифи, що були затверджені рішенням Солоницівської селищної ради 29.08.2019, тобто після 01.05.2019 за умови відсутності нових договорів про надання комунальних послуг, що є протиправним та призвело до необґрунтованих нарахувань плати за послуги споживачам у смт. Солоницівка та с. Подвірки Харківської області.

Так, розмір тарифу, що був застосований позивачем складає для смт. Солоницівка - 13,14 грн./м.куб., для с. Подвірки - 12,71 грн./м.куб.

При цьому, обсяг наданих послуг з водопостачання становив:

- смт. Солоницівка: 165304,353 м.куб.;

- с. Подвірки: 22069,215 м.куб.

У той же час, застосуванню підлягали тарифи, встановлені рішенням XXV сесії Солоницівської селищної ради VII скликання від 29.06.2017 № 12, тобто до 01.05.2019, а саме:

с. Подвірки - для населення, бюджетних та інших споживачів - 6,40 грн./м.куб;

смт. Солоницівка - для населення, бюджетних та інших споживачів - 9,20 грн./м.куб.

Таким чином, внаслідок безпідставного застосування Комунальним підприємством «Обласний інформаційно - технічний центр» тарифів, встановлених до 01.05.2019, позивачем одержано необґрунтовану виручку у розмірі 790555,9 грн., що відповідає висновкам акту перевірки № 1 від 20.01.2020.

Отже, враховуючи, що у ході судового розгляду підтверджено обґрунтованість висновків відповідача щодо позивачем вимог п. 3, п. 4 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189, які стали підставою винесення оскаржуваного припису, колегія суддів доходить висновку про його правомірність та відсутність підстав для його скасування.

Крім того, на підставі викладеного колегія суддів погоджується із висновками відповідача щодо одержання позивачем необґрунтованої виручки у розмірі 790555,9 грн. внаслідок встановлених вище порушень.

Стосовно іншої частини встановлених проведеною перевіркою порушень колегія суддів виходить з наступного.

Так, механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення визначений Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.

Відповідно п. 12, 13 зазначеного Порядку № 869 калькулювання планованих витрат, що включається до повної собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, і планованого прибутку здійснюється у розрахунку на 12 місяців.

Планування витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, здійснюється з урахуванням планованих витрат операційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з діяльністю з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення. Плановані витрати групуються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.

Згідно з п. 16 Порядку № 869 до тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення включається планований прибуток.

Планований прибуток визначається як сума коштів, що додається до суми повної планованої собівартості і спрямовується на здійснення заходів інвестиційної програми, погашення основної суми запозичень (кредитів/позик) та/або інвестування за рахунок власного капіталу в необоротні матеріальні та нематеріальні активи для провадження ліцензованої діяльності, забезпечення необхідного рівня прибутковості капіталу власників (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу, а також відшкодування витрат з податку на прибуток.

Планування складової частини зазначеного прибутку, що передбачається для здійснення заходів інвестиційної програми, провадиться відповідно до інвестиційної програми ліцензіата, затвердженої згідно з його установчими документами і погодженої уповноваженими органами в установленому порядку.

Відповідно до п. 18 Порядку № 869 складова частина планованого прибутку, що спрямовується на погашення основної суми запозичень (кредитів, позик), використаних для забезпечення провадження господарської діяльності, визначається лише за тими запозиченнями (договорами), цільове використання яких узгоджено з уповноваженими органами та відсотки за користування якими враховані у складі планованих фінансових витрат.

Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання, надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води визначено Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.

Так, пунктами 13, 14 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води № 869 розділу Загальні вимоги до формування планованих витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання визначено, що одиницею калькулювання собівартості виробництва, транспортування, постачання теплової енергії є 1 Гкал теплової енергії.

Калькулювання собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється з розрахунку на планований період.

Згідно з п. 16 Порядку № 869 річні плани ліцензованої діяльності складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, відповідно до вимог державних та галузевих нормативів витрат і втрат теплової енергії з урахуванням встановлених уповноваженим органом методик (порядків), техніко-економічних розрахунків та з урахуванням фактичних за останні п'ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії, укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів

Відповідно до п. 18 Порядку № 869 до повної планованої собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії включаються витрати на ремонт основних засобів з урахуванням складених ліцензіатом планів виконання планово-попереджувальних робіт, проектно-кошторисної документації та кошторисів.

Пунктом 20 Порядку № 869 передбачено, що планування витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання, здійснюється з урахуванням витрат операційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю. Плановані витрати групуються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.

Згідно з п. 27 Порядку № 869 планований прибуток визначається як сума коштів, що додається до суми повної планованої собівартості, і спрямовується на здійснення заходів інвестиційної програми, погашення основної суми необхідних запозичень (кредитів, позик) та/або інвестування за рахунок власного капіталу в необоротні матеріальні та нематеріальні активи для провадження ліцензованої діяльності, забезпечення необхідного рівня прибутковості капіталу власників (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу, а також відшкодування витрат з податку на прибуток та забезпечення обігових коштів.

Планування складової частини прибутку, що передбачається для здійснення заходів інвестиційної програми (інвестиційна складова), провадиться відповідно до інвестиційної програми ліцензіата, затвердженої згідно з його установчими документами і погодженої уповноваженими органами в установленому порядку.

У разі коли ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності у межах кількох територіальних громад, інвестиційна програма розробляється для кожної територіальної громади окремо. За таких умов складова частина планованого прибутку, що передбачається для здійснення необхідних інвестицій, включається до складу тарифу для відповідної територіальної громади.

Визначення обсягу планованого прибутку для включення його до складу тарифів відповідної територіальної громади здійснюється з урахуванням обсягу необхідних інвестицій та/або погашення основної суми необхідних запозичень для провадження ліцензованої діяльності у межах відповідної територіальної громади.

За висновками акту перевірки позивачем до наданих кошторисів планових витрат включена рентабельність та податок на прибуток, а не прибуток, як передбачено п. 18 Порядку № 869, що призвело до застосування необґрунтованих (завищених) тарифів на послуги з централізованого опалення та на постачання теплової енергії споживачам.

При цьому, доказів наявності відповідних інвестиційних програм, затверджених згідно з установчими документами і погодженої уповноваженими органами в установленому порядку, передбачених Порядком № 869, позивачем не надано.

Доводи позивача стосовно того, що чинним на момент розрахунку та встановлення тарифів законодавством, вимога щодо обов'язкової наявності у тарифах інвестиційної складової, яка передбачає наявність інвестиційної програми підприємства, була відсутня колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки положення п. п. 23-25 Порядку № 869 (в редакції, чинній на момент встановлення тарифів) спростовують викладені позивачем твердження.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Частинами 13, 14 зазначеного Закону передбачено, що тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність суб'єкта господарювання. Рентабельність визначається органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

Втім, позивачем не надано доказів на підтвердження факту визначення рівня рентабельності уповноваженими органами, яким встановлені спірні тарифи.

Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що включення до планових витрат рентабельності та податку на прибуток позивачем є безпідставним та таким, що не відповідає п. 18 Порядку № 869.

Стосовно висновків акту перевірки щодо необґрунтовано одержаної позивачем виручки у розмірі 3804586,03 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам м. Куп'янськ Харківської області колегія суддів зазначає наступне.

Так, із матеріалів справи встановлено, що Комунальним підприємством "Обласний інформаційно-технічний центр" листом від 08.09.2017 № 24/09 надано до Куп'янського міського голови розрахунки для розгляду та встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії, та для абонентів без будинкових та квартирних приладів теплової енергії.

Рішенням Куп'янської міської ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення, які надаються Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» № 403 від 24.10.2017 встановлено наступні тарифи на послуги, які надаються Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» на території м. Куп'янськ:

- тарифи на теплову енергію для потреб бюджетних організацій: 2851,06 грн./Гкал. (п. 2 рішення),

- тарифи на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення): 2944,62 грн./Гкал. (п. 3 рішення),

- тарифи на послуги централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1962,52 грн/Гкал з ПДВ (п. 4 рішення);

- тарифи на послуги централізованого опалення для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 52,35 грн/м2 з ПДВ за місяць протягом опалювального періоду. (п. 4 рішення № 403 від 24.10.2017).

Так, відповідно до інформації про нарахування та надходження теплопостачання за 2019 рік по категоріям споживачів Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» загальна сума нарахованої плати за категорією «населення» по м. Куп'янську склала 60337615,48 грн.

Слід враховувати, що Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр»

не проводиться розподіл за категорією «населення» між абонентами житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії та абонентами житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії.

Згідно із наданими позивачем до контролюючого органу даними із загальної суми нарахованої плати за теплопостачання за 2019 рік по м. Куп'янську плата безпосередньо для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії (за лічильниками) склала 38792966,18 грн.

Отже, плата для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії (без лічильників) становила 21544649,3 грн.

Таким чином, із урахуванням застосованого позивачем тарифу на рівні 52,35 грн./м.кв. та загальної плати для абонентів без приладів обліку теплової енергії 21544649,3 грн. обсяг спожитих послуг становить 411550,13 м.кв. (21544649,3 грн.: 52,35 грн./м.кв.= 411550,13 м.кв.).

Як встановлено, показник 2,54 грн./м.кв. є різницею між обґрунтованим тарифом 49,81 грн./м.кв. та тарифом 52,35 грн./м.кв., застосованим Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» із включенням рентабельності у розмірі 5 % та податку на прибуток з планових витрат.

Отже, на кожен 1 м./кв. опалювальної площі відповідачем нараховувалась необґрунтована частина тарифу на рівні 2,54 грн./м.кв.

Враховуючи викладене, сума необґрунтовано одержаної виручки в частині надання послуг з централізованого опалення у даному випадку становить 1045337,33 грн.: 411550,13 м.кв. (обсяг спожитих послуг абонентами без приладів обліку теплової енергії) * 2,54 грн./м.кв. (різниця в тарифах).

Стосовно висновків акту перевірки щодо суми необґрунтовано одержаної виручки при наданні послуг з теплопостачання колегія суддів виходить з наступного.

Враховуючи висновки щодо безпідставного включення позивачем до складу тарифів рентабельності у розмірі 5 % та податку на прибуток з планових витрат, у порівнянні із тарифами на послуги центрального опалення та теплову енергію, встановленими рішенням Куп'янської міської ради № 403 від 24.10.2017, обґрунтованим розміром тарифів слід вважати:

- 1946,4 грн/Гкал - на послуги централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії;

- 266,54 грн/Гкал - на теплову енергію для потреб бюджетних організацій;

- 2751,97 грн/Гкал - на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення).

При цьому, різниця між обґрунтованим тарифом та застосованим позивачем склала:

- 16,12 грн/Гкал - на послуги централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії;

- 186,52 грн/Гкал - на теплову енергію для потреб бюджетних організацій;

- 192,65 грн/Гкал - на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення).

Згідно з інформацією Комунального підприємства «Обласний інформаційно-технічний центр» обсяг спожитих послуг з теплопостачання у 2019 році по м. Куп'янську склав: 20093,9496 Гкал. (населення з лічильниками), 11879,634 Гкал. (бюджетні споживачі), 1139,605 Гкал. (госпрозрахункові споживачі).

Отже, сума оплати за спожиті послуги при застосуванні обґрунтованих тарифів повинна складати:

- за послуги теплопостачання для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 38474324,7 грн. (20093,9496 Гкал.*1946,4 грн./Гкал);

- на теплову енергію для потреб бюджетних організацій - 31653759,98 грн. (11879,634 Гкал.*266,54 грн/Гкал);

- на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення) - 3136158,772 грн. (1139,605 Гкал.* - 2751,97 грн/Гкал).

При цьому, позивачем із застосуванням завищених тарифів нарахована сума оплати за вказані послуги в наступних розмірах:

- за послуги теплопостачання для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 38792966,18 грн.;

- на теплову енергію для потреб бюджетних організацій - 33869549,31 грн.;

- на теплову енергію для потреб інших споживачів (крім населення) - 3355703,675 грн.

Таким чином, сума необґрунтовано одержаної виручки в частині надання послуг з теплопостачання становить 2759248,7 грн.

Отже, у ході судового розгляду знайшли підтвердження висновки акту перевірки стосовно одержання Комунальним підприємством "Обласний інформаційно-технічний центр" необґрунтованої виручки на загальну суму 3804586,03 грн. (1045337,33 грн.+ 2759248,7 грн.) внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам м. Куп'янськ Харківської області за період з 01.01.2019 по 31.12.2019, у зв'язку із недотриманням п. 18 Порядку № 869.

Щодо висновків акту перевірки стосовно необґрунтовано одержаної позивачем виручки у розмірі 291470,23 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам смт. Чкалівське Чугуївського району Харківської області колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням XXIV сесії Чкалївської селищної ради VIII скликання «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення для споживачів смт. Чкалівське Чугуївського району Харківської області, які надаються Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» від 28.12.2017 встановлені наступні тарифи:

- на послуги з централізованого опалення для споживачів смт. Чкалівське:

1468,38 грн./Гкал - для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії;

45,18 грн./м2 за місяць протягом опалювального періоду - для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії;

- на постачання теплової енергії для населення - 1456,88 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних установ на теплову енергію - 2494,72 грн./Гкал;

- для потреб інших споживачів (крім населення) на теплову енергію - 2494,72грн./Гкал.

Рішенням XLII сесії Чкалівської селищної ради VIII скликання «Про встановлення коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення для споживачів смт. Чкалівське Чугуївського району Харківської області, які надаються Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» від 19/02.2019 встановлені наступні тарифи:

- на послуги з централізованого опалення для споживачів смт. Чкалівське:

2264,29 грн./Гкал- для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії;

54,73 грн./м2 за місяць протягом опалювального періоду - для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії;

- На постачання теплової енергії:

для населення- 2248,81 грн./Гкал;

для інших споживачів - 2248,81 грн./Гкал.

Втім, враховуючи необґрунтоване включення до складу тарифів рентабельності у розмірі 5 % та податку на прибуток з планових витрат, у порівнянні із тарифами на послуги центрального опалення та теплову енергію, встановленими вищевказаними рішеннями, обґрунтованим розміром тарифів слід вважати:

на постачання теплової енергії:

для населення- 2141,74 грн./Гкал;

для інших споживачів - 2141,74 грн./Гкал.

При цьому, різниця між обґрунтованим тарифом та застосованим позивачем склала:

- 107,07 грн/Гкал - на послуги теплопостачання для населення та інших споживачів.

Відповідно до інформації Комунального підприємства «Обласний інформаційно-технічний центр» обсяг спожитих послуг з теплопостачання у 2019 році по смт. Чкалівське Чугуївського району Харківської області склав: 2716,156 Гкал. (населення), 6,084 Гкал. (госпрозрахункові споживачі).

Таким чином, сума оплати за спожиті послуги при застосуванні обґрунтованих тарифів повинна складати:

- за послуги теплопостачання для населення 5817299,95 грн. (2716,156 Гкал.* 2141,74 грн./Гкал);

- за послуги теплопостачання для госпрозрахункових споживачів 13030,35 грн. (6,084 Гкал.* 2141,74 грн./Гкал).

При цьому, позивачем із застосуванням завищених тарифів нарахована сума оплати за вказані послуги в наступних розмірах:

- за послуги теплопостачання для населення 6108118,77 грн.;

- за послуги теплопостачання для госпрозрахункових споживачів 1313681,76 грн.

Отже, сума необґрунтовано одержаної виручки в частині надання послуг з теплопостачання становить 291470,23 грн., що відповідає висновкам акту перевірки акт № 1 від 20.01.2020 щодо порушення п. 18 Порядку № 869 при застосуванні тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам смт. Чкалівське Чугуївського району Харківської області.

Стосовно висновків акту перевірки стосовно необґрунтовано одержаної позивачем виручки у розмірі 67093,56 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням XXIV сесії Курилівської сільської ради VII скликання «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» від 17.11.2017 № 331 встановлені наступні тарифи:

- на послуги з централізованого опалення:

1971,67 грн./Гкал - для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії;

51,49 грн./м.кв. за місяць протягом опалювального періоду - для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії;

- для потреб населення на теплову енергію - 1942,3 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних організацій на теплову енергію - 2903,26 грн./Гкал.

Рішенням XXXVIII сесії Курилівської сільської ради VII скликання «Про коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» від 31.01.2019 № 590 встановлені наступні тарифи:

- на послуги з централізованого опалення:

2381,66 грн./Гкал - для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії;

62,20 грн./м.кв. за місяць протягом опалювального періоду - для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії;

- для потреб населення на теплову енергію - 2347,93 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних організацій на теплову енергію - 2535,52 грн./Гкал.

Судовим розглядом встановлено, що обґрунтованим розміром тарифів на постачання теплової енергії, враховуючи безпідставне включення позивачем до складу зазначених вище тарифів рентабельності у розмірі 5 % та податку на прибуток з планових витрат, слід вважати:

- для потреб населення на теплову енергію - 1923,08 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних організацій на теплову енергію - 2765 грн./Гкал.

При цьому, різниця між обґрунтованим тарифом та застосованим позивачем склала:

- для потреб населення на теплову енергію - 19,23 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних організацій на теплову енергію - 138,26 грн./Гкал.

Відповідно до інформації Комунального підприємства «Обласний інформаційно-технічний центр» обсяг спожитих послуг з теплопостачання у 2019 році по Курилівській сільській раді Куп'янського району Харківської області склав: 186 Гкал. (населення), 459,401 Гкал. (бюджетні організації).

Таким чином, сума оплати за спожиті послуги при застосуванні обґрунтованих тарифів повинна складати:

- для потреб населення на теплову енергію - 282219,68 грн. (186 Гкал.* 1923,08 грн./Гкал);

- для потреб бюджетних організацій на теплову енергію - 1270243,77 грн. (459,401 Гкал.* 2765 грн./Гкал);

При цьому, позивачем із застосуванням завищених тарифів нарахована сума оплати за вказані послуги визначена в наступних розмірах:

- за послуги теплопостачання для населення 386121,1 грн.;

- за послуги теплопостачання для госпрозрахункових споживачів 1333760,55 грн.

Таким чином, сума необґрунтовано одержаної виручки в частині надання послуг з теплопостачання становить 67093,56 грн., що відповідає висновкам акту перевірки акт № 1 від 20.01.2020 щодо порушення п. 18 Порядку № 869 при застосуванні тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області.

Щодо висновків акту перевірки стосовно необґрунтовано одержаної позивачем виручки у розмірі 501333,61 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам м. Барвінкове Харківської області колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням Барвінківської міської ради «Про встановлення Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» тарифу на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання на території м. Барвінкове» № 102 від 06.10.2017 встановлені наступні тарифи:

- для потреб населення - 2649,56 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних установ - 3341,84 грн./Гкал;

- для потреб інших споживачів - 3620,18 грн./Гкал.

Рішенням Барвінківської міської ради «Про встановлення Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» тарифу на послуги з централізованого опалення, які надаються на території м. Барвінкове» № 103/17 від 12.10.2017 встановлені наступні тарифи:

- для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 2745,04 грн./Гкал;

- для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 88,15 грн./м.кв. за місяць протягом опалювального періоду.

Рішенням Барвінківської міської ради «Про коригування Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання на території м. Барвінкове» № 100/18 від 20.12.2018 встановлено скориговані тарифи на рівні:

- на постачання теплової енергії для потреб населення - 3165,80 грн./Гкал;

- для потреб бюджетних установ на теплову енергію - 3053,90 грн./Гкал;

- для потреб інших споживачів (крім населення та бюджетних установ), на теплову енергію 3287,77 грн./Гкал.

У ході судового розгляду встановлено, що обґрунтованим розміром тарифів на постачання теплової енергії, враховуючи безпідставне включення позивачем до складу зазначених вище тарифів рентабельності у розмірі 5 % та податку на прибуток з планових витрат, слід вважати:

- для потреб бюджетних установ на теплову енергію - 2908,45 грн./Гкал;

- для потреб інших споживачів (крім населення та бюджетних установ), на теплову енергію - 3131,2 грн./Гкал.

При цьому, різниця між обґрунтованим тарифом та застосованим позивачем склала:

- для потреб бюджетних установ на теплову енергію - 145,45 грн./Гкал;

- для потреб інших споживачів (крім населення та бюджетних установ) на теплову енергію - 156,57 грн./Гкал.

Відповідно до інформації Комунального підприємства «Обласний інформаційно-технічний центр» обсяг спожитих послуг з теплопостачання у 2019 році по м. Барвінкове Харківської області склав: 3249,567 Гкал. (бюджетні установи), 183,203 Гкал. (інші споживачі (крім населення та бюджетних установ)).

Таким чином, сума оплати за спожиті послуги при застосуванні обґрунтованих тарифів повинна складати:

- для потреб бюджетних установ на теплову енергію - 9451203,14 грн. (3249,567 Гкал.* 2908,45 грн./Гкал);

- для потреб інших споживачів (крім населення та бюджетних установ) на теплову енергію - 573645,23 грн. (183,203 Гкал.* 3131,2 грн./Гкал).

Натомість, позивачем із застосуванням завищених тарифів нарахована сума оплати за вказані послуги визначена в наступних розмірах:

- для потреб бюджетних установ на теплову енергію - 9923852,66 грн.;

- для потреб інших споживачів (крім населення та бюджетних установ) на теплову енергію - 602329,33 грн.

Таким чином, сума необґрунтовано одержаної виручки в частині надання послуг з теплопостачання становить 501333,61 грн., що відповідає висновкам акту перевірки акт № 1 від 20.01.2020 щодо порушення п. 18 Порядку № 869 при застосуванні тарифів на послуги з центрального опалення та на постачання теплової енергії споживачам м. Барвінкове Харківської області.

Стосовно висновків акту перевірки щодо необґрунтовано одержаної позивачем виручки у розмірі 499458,03 грн. внаслідок застосування необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення, а також надання послуг централізованого постачання холодної води, водовідведення у м. Барвінкове Харківської області колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням виконавчого комітету Барвінківської міської ради «Про коригування Комунальним підприємством «Обласний інформаційно-технічний центр» встановлених тарифів на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньо будинкових систем), централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які надаються на території м. Барвінкове» від 27.11.2018 № 91/18 встановлені наступні тарифи:

- на послуги з централізованого водопостачання для всіх категорій споживачів - 25,91 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого водовідведення для всіх категорій споживачів - 38,39 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньо будинкових систем) для всіх категорій споживачів - 26,46 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) для всіх категорій споживачів - 41,75 грн./м.куб.

Втім, із врахуванням безпідставного включення позивачем до складу зазначених вище тарифів рентабельності у розмірі 5 % та податку на прибуток з планових витрат обґрунтованим розміром тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення слід вважати:

- на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньо будинкових систем) для всіх категорій споживачів - 24,68 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) для всіх категорій споживачів - 39,91 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого водовідведення для всіх категорій споживачів - 36,55 грн./м.куб.

При цьому, різниця між обґрунтованим тарифом та застосованим позивачем склала:

- на послуги з централізованого постачання холодної води для населення - 1,78 грн./м.куб., для інших споживачів - 1,23 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) для всіх категорій споживачів - 1,84 грн./м.куб.;

- на послуги з централізованого водовідведення для всіх категорій споживачів - 1,84 грн./м.куб.

Відповідно до інформації Комунального підприємства «Обласний інформаційно-технічний центр» обсяг наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у 2019 році по м. Барвінкове Харківської області склав:

- населення 123502,491 м.куб.;

- бюджет 11042,220 м.куб.;

- інші споживачі 4253,365 м.куб.

Таким чином, застосування позивачем при нарахуванні оплати за спожиті послуги по централізованому водопостачанню та водовідведенню у м. Барвінкове Харківської області необґрунтованих тарифів призвело до одержання виручки у розмірі 289899,65 грн.

Однак, за висновками акту перевірки № 1 від 20.01.2020 сума необґрунтовано одержаної позивачем виручки внаслідок застосування завищених тарифів на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення, а також надання послуг централізованого постачання холодної води, водовідведення у м. Барвінкове Харківської області за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 становить 499458,03 грн.

У ході судового розгляду справи встановлено та не заперечувалось представниками відповідача, що такі розбіжності обумовлені помилками, допущеними фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області при розрахунку суми необґрунтовано одержаної виручки під час проведення перевірки.

Так, перевіряючими помилково замість числового значення обсягу спожитих послуг з централізованого водопостачання для потреб бюджетних установ застосовано показник 123502,491 м.куб. замість вірного - 11042,22 м.куб., та помилково при розрахунку використано розмір тарифу по централізованому водопостачанню для споживачів (окрім населення) 26,46 грн./м.куб. замість вірного 25,91 грн./м.куб., та розмір тарифу по централізованому водовідведенню для споживачів (окрім населення) 41,75 грн. грн./м.куб. замість вірного 38,39 грн./м.куб., що призвело до завищення розрахованої суми одержаної позивачем необґрунтованої виручки на 209558,38 грн. у акті перевірки та в подальшому при розрахунку адміністративно-господарських санкцій при винесенні оскаржуваного рішення.

В подальшому наведені обставини були враховано відповідачем, яким надано новий розрахунок суми необґрунтовано одержаної виручки за вказані послуги.

На підставі викладеного, враховуючи підтверджений у ході розгляду справи факт одержання позивачем необґрунтованої виручки у загальному розмірі 5744939 грн., колегія суддів вважає правомірними висновки Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області щодо застосовування до підприємства адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та вилучення необґрунтовано одержаної виручки оскаржуваним рішенням № 6.0-03 від 24.01.2020.

Втім, враховуючи помилки, допущені відповідачем при розрахунку суми необґрунтовано одержаної виручки, що призвело до завищення її розміру на 209558,38 грн., колегія суддів вважає за необхідне скасувати оскаржуване рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій № 6.0-03 від 24.01.2020 скасувати вилучення у Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 209558,38 грн. та зобов'язання позивача повернути споживачам суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 209558,38 грн.

В іншій частині рішення є правомірним, а тому підстави для його скасування відсутні.

Доводи позивача стосовно відсутності у нього повноважень на встановлення тарифів за комунальні послуги та фактичне їх встановлення іншими уповноваженими органами колегія суддів вважає безпідставними, оскільки саме позивачем проводилось формування тарифів та ним допущено зазначені вище порушення.

Щодо доводів позивача стосовно необхідності використання фахівцями відповідача при проведенні перевірки виключно уніфіковану форму акту колегією суддів не приймаються з огляду на наступне.

Частиною 15 ст. 4 Закону № 877-V передбачено обов'язок посадових осіб органів державного нагляду (контролю) при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) використовувати виключно уніфіковані форми актів.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 877-V уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.

Судовим розглядом встановлено, що Держпродспоживслужбою на момент проведення перевірки позивача не було затверджено форми уніфікованого акту.

Втім, фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області було використано форму акту, затверджену наказом Міністерства економічного розвитку і торгів України «Про затвердження форми актів перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін» від 14.08.2013 № 965, та оформлено результати перевірки актом перевірки суб'єкта господарювання з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 1 від 20.01.2020.

Так, положеннями ст. 10 Закону № 877-V передбачено право суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема, органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику.

Втім, Комунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр" не скористалось правом недопуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки у зв'язку з відсутністю затвердженої уніфікованої форми акта.

Верховним Судом у постанові від 13.02.2020 у справі № 808/3059/17, від 19.08.2021 у справі № 820/4753/17, від 26.08.2021 у справі № 440/4748/19 сформовано висновок, відповідно до якого відсутність затвердженої уніфікованої форми акта не може бути підставою для обмеження контролюючого органу у здійсненні покладених на нього законодавством повноважень. Водночас, це є підставою для недопуску посадових осіб до перевірки, а не для скасування прийнятих за наслідками її проведення рішень органу державного нагляду (контролю).

Оскільки Комунальним підприємством "Обласний інформаційно-технічний центр" допущено посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до проведення перевірки, то складений за її результатами припис про усунення виявлених порушень не може бути скасований лише з підстав використання не уніфікованої форми акта.

Доводи позивача стосовно відсутності у органів Держпродспоживслужби повноважень щодо проведення заходів державного нагляду за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, колегією суддів не приймаються, оскільки у даному випадку відповідачем проведено перевірку з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що відповідає Положенню про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, та безпосереднім повноваженням відповідача, передбаченим Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженим наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню, із прийняттям нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області - задовольнити частково

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 по справі № 520/10410/2020 скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 24.01.2020 року № 6.0-03 в частині вилучення у Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 209558 (двісті дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) 38 коп., зобов'язання Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" повернути споживачам суму необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 209558 (двісті дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) 38 коп.

В іншій частині адміністративний позов Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.М. Ральченко

Судді І.С. Чалий Г.Є. Бершов

Постанова складена в повному обсязі 19.11.21.