19 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/4142/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
14 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70 % сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 15 липня 2020 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Довідкою про розмір грошового забезпечення №11/2666 від 16 жовтня 2020 року, складеною Адміністрацією Державної прикордонної служби України; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа N/A1737) з 15 липня 2020 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавку за особливості проходження служби - 20,00% - 1615 гривень 30 копійок, надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 10% - 423 гривні, премію - 95% - 4018 гривень. 50 копійок), відповідно до оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення №11/2666 від 16 жовтня 2020 року складеної Адміністрацією державної прикордонної служби України, а саме: посадовий оклад - 4230,00 грн.; оклад за військове звання - 1340,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 2506.50 грн. (45 відсотків від суми посадового окладу та окладу за військове звання); надбавку за службу в умовах режимних обмежень (за секретність, роботу з таємними документами) - 423,00 грн. (4230,00 грн. х 10%): 100 (10 відсотків від посадового окладу); надбавка за особливості проходження служби - 1615 грн. 30 коп. (4230.00грн. + 1340.00грн. + 2506,50грн.) х 20% : 100 (20 відсотків від суми посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років); премію - 4018,50грн. (4230,00грн. х 95%): 100; (95 відсотків від посадового окладу). Всього: 14133,30грн.; 100% грошового забезпечення від суми посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, премії. Основний розмір пенсії 86% від суми грошового забезпечення складає: 12154,64 грн. - (14133,30грн.х86%):100; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити, ОСОБА_1 (пенсійна справа N/A 1737) різницю між нарахованою та отриманою мною пенсію за період з 15 липня 2020 року по день, з якого починається виплата пенсій з врахуванням щомісячних видів грошового забезпечення відповідно до оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення, складеною Адміністрацією державної прикордонної служби України, для перерахунку пенсії №11/2666 від 16 жовтня 2020 року із розрахунку 86% грошового забезпечення; 4) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати у місячний строк, з моменту набрання цим рішенням суду законної сили, звіт про його виконання.
06 жовтня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
21 жовтня 2021 року до суду надійшла пенсійна справа ОСОБА_1 № 1737.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що здійснюючи перерахунок пенсії після ухвалення рішення по справі № 260/208/21 від 19.03.2021, яке набрало законної сили 06.07.2021, відповідач неправомірно зменшив розмір відповідних сум грошового забезпечення, а саме - з 86 відсотків до 70 відсотків. Тобто, було безпідставно зменшено відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що посадовими особами Головного управління ПФУ в Закарпатській області порушено право на отримання пенсії у розмірі 86 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням як посадових окладів, так і додаткових видів. Оскільки перерахунок пенсії пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища особи. Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив його право, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 86 відсотків від грошового забезпечення. За таких обставин слід прийти до висновку, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до законодавства щодо розміру пенсії у відсотках можуть стосуватися порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
27 жовтня 2021 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просять відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що на виконання рішення суду по справі № 260/208/21 Головним управлінням у добровільному порядку проведено перерахунок пенсії позивача виходячи із розміру 70% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 11/2666 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 яка була направлена до Головного управління з метою здійснення з 01 квітня 2019 р. перерахунку основного розміру пенсії позивача. Порядок визначення розміру пенсії та його максимальної величини у відсотковому відношенні відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) визначено ст. 13 Закону №2262-ХІІ. Звертають увагу суду, що відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. З вищенаведеного випливає, що законодавцем встановлено обмеження максимального розміру пенсії не тільки у відсотковому еквіваленті від грошового забезпечення, а й у максимальній величині обчисленої пенсії. Помилковим є твердження позивача, що при перерахунку пенсії відповідним військовослужбовцям має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. У даному контексті слід зазначити, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення Головному управлінню Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 11/2666 надано довідку, яка не містить відомостей, з якого відсоткового розміру слід виходити при здійсненні відповідного перерахунку. Виходячи з наведеного, позивач, заявляючи позов, фактично порушує питання встановлення диспропорції в розмірах пенсій залежно від часу їх призначення, що є порушенням ст. 24 Конституції України щодо рівності громадян. Таким чином, в ситуації з перерахунком призначеної пенсії позивача таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день проведення перерахунку пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність.
08 листопада 2021 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що у відзиві відповідач вказує, що він виконав рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року по справі №260/208/21 та у «добровільному порядку» провів перерахунок пенсії виходячи із розміру 70% сум грошового забезпечення, тобто фактично самовільно припинив виконувати інше рішення Закарпатського окружного адміністративного суду (по адміністративній справі від 07 грудня 2018 року №260/1112/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області) в якому суд визнав дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо зменшення розміру пенсії з 86 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку - протиправними, та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплати моєї пенсії у розмірі 86 відсотків сум грошового забезпечення. Крім того, приймаючи рішення по суті суд зазначив, що провівши правовий аналіз зазначених законодавчих норм, суд дійшов висновку, що положення стаття 13 Закону, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014р., тобто дати набрання чинності відповідної редакції Закону, та стосуються саме питань призначення пенсії, а не її перерахунку, оскільки до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави саме перерахунку пенсії, також суд зазначив що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців орган Пенсійного фонду України має застосовувати норму, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки її призначення та перерахунок є різними та змістом та механізмом процедурами їх проведення, а тому внесені зміни до ч.2 ст. 13 Закону не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що позивач відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 04 листопада 1999 року, яка була обчислена під час призначення у розмірі 85% від грошового забезпечення за вислугу років 32 роки, що підтверджується протоколом від 28 грудня 1999 року.
01 січня 2003 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з розрахунку 86% грошового забезпечення.
01 травня 2018 року на виконання вимогпостанови Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018року та на підставі довідки Адміністрації ДПС від 31.03.21 № 11/3705 відповідачем було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.
07 грудня 2018 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/1112/18, яке набрало законної сили 27 лютого 2019 року, позивачу зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 86 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
01 квітня 2019 року позивачу на підставі рішення ЗОАС по справі № 260/1112/18 ГУ ПФ України в Закарпатській області перераховано розмір пенсії у розмірі 86 % суми грошового забезпечення.
19 березня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/208/21, яке набрало законної сили 06 липня 2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 11/2666 станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, починаючи з 15 липня 2020 року
01 серпня 2021 року позивачу на підставі вказаного рішення перераховано розмір пенсії з 01 серпня 2021 року у розмірі 70 % грошового забезпечення, відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 15 липня 2021 року.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
В силу приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Вказане право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними (ст.46 Конституції України).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої ( в редакції чинній на момент здійснення перерахунку - 01 травня 2018 року) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Позивачу пенсія була призначена 04 листопада 1999 року, її розмір складав 85 % від грошового забезпечення.
01 січня 2003 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з розрахунку 86% грошового забезпечення.
01 травня 2018 року на виконання вимогпостанови Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018року та на підставі довідки Адміністрації ДПС від 31.03.18 № 11/3705 відповідачем було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.
07 грудня 2018 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/1112/18, яке набрало законної сили 27 лютого 2019 року, позивачу зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 86 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
01 квітня 2019 року позивачу на підставі рішення ЗОАС по справі № 260/1112/18 ГУ ПФ України в Закарпатській області перераховано розмір пенсії у розмірі 86 % суми грошового забезпечення.
19 березня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/208/21, яке набрало законної сили 06 липня 2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 11/2666 станом на 05.03.2019, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, починаючи з 15 липня 2020 року.
01 серпня 2021 року позивачу на підставі вказаного рішення перераховано розмір пенсії з 01 серпня 2021 року у розмірі 70 % грошового забезпечення, відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 15 липня 2021 року.
Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 85 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (Провадження № 11-198заі19).
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70 % сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 15 липня 2020 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, встановлених довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/2666 від 16 жовтня 2020 року та з метою належного захисту прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 15 липня 2020 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до оновленої довідки Адміністрації державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/2666 від 16 жовтня 2020 року, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин та обґрунтованих сумнівів на користь ймовірного невиконання рішення суду відповідачем, що підтверджені належними та допустимими доказами.
У якості обставин, що можуть свідчити про невиконання рішення суду відповідачем-суб'єктом владних повноважень потрібно розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Зазначивши у прохальній частині позовної заяви про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що дане рішення суду буде відповідачем не виконане, у зв'язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому, дане клопотання позивача не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70 % сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 15 липня 2020 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, встановлених довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/2666 від 16 жовтня 2020 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15 липня 2020 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до оновленої довідки Адміністрації державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/2666 від 16 жовтня 2020 року, з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 листопада 2021 року.
СуддяТ.В.Скраль