Справа № 159/6416/21
Провадження № 3/159/3303/21
18 листопада 2021 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 від 04.03.2020 року (0717), РНОКПП НОМЕР_2 ), яка зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , не працевлаштовану,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.184 КУпАП,
ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків по відношенню до своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 2014 року народження, ОСОБА_3 2017 року народження та ОСОБА_4 , 2021 року народження, щодо їх належного догляду, виховання, умов проживання та розвитку, а саме, 10.10.2021 о 20.00 годині та в період з 15.10.2021 по 16.10.2021 залишила трьох малолітніх дітей за місцем проживання без особистого нагляду на тривалий проміжок часу.
Обидва протоколи суд розглядає одночасно за правилами ст.36 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явилась.
Як вбачається з протоколів про адміністративні правопорушення від 11.10.2021 та 16.10.2021, такі протоколи складено у присутності ОСОБА_1 , а відтак останній відомо про наявність в провадженні суду справ про адміністративні правопорушення відносно неї.
Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 03 квітня 2008 року у справі "Пономарьова проти України" констатував, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Згідно ст.268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, а також визначено перелік адміністративних правопорушень, при розгляді яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою (ст.184 КУпАП до цього переліку не включена).
Тому суддя вважає можливим розглянути справу у відсутності особи.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст.184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає зокрема в залишенні впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей, незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Також обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини встановлені статтею 150 Сімейного кодексу України.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.251 КУпАП).
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даних правопорушень повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАБ №734021 від 11.10.2021 та серії ВАБ №734103 від 16.10.2021 в якому ОСОБА_1 власноручно в графі «пояснення особи» вказала «дійсно дані події мали місце», рапортами працівників поліції від 10.10.2021 та 16.10.2021 про те, що зі служби 102 надійшло повідомлення від ОСОБА_5 про залишення її дочкою трьох малолітніх дітей без будь-якого нагляду, заявою та письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 10.10.2021 та 16.10.2021 з яких вбачається, що ОСОБА_1 не здійснює догляд за своїми трьома малолітніми дітьми, залишає їх самих у помешканні на тривалий час, не відповідає на телефонні дзвінки, ніде не працює та не забезпечує дітей усім необхідним. Вказані обставини підтвердити у своїх письмових поясненнях свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Окрім цього, свідок ОСОБА_5 пояснила, що дочка ОСОБА_1 та зять ОСОБА_8 вживають заборонені речовини, ніде не працюють та не забезпечують дітей усім необхідним, залишають їх без особистого нагляду на тривалий проміжок часу. На даний час дочка залишила дітей та проживає окремо, а зять проживає з дітьми у її квартирі, оскільки сирота і не має іншого житла, проте вдома буває дуже рідко.
Доказів, які б спростовували наведені вище обставини у справі, суду не надано.
Таким чином у суду немає обґрунтованих сумнівів у доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.184 КУпАП.
Визначаючи вид стягнення для ОСОБА_1 , враховую конкретні обставини вчинення правопорушення, особу порушника, яка має трьох малолітніх дітей, її вік та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю, що відносно останньої необхідно обрати адміністративне стягнення у виді попередження.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути в користь держави судовий збір.
Керуючись ст.ст.33, 36, 40-1, 221, 283, 284 ч.1 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суддя,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.184 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк