Справа № 296/9698/21
1-кс/296/3423/21
Іменем України
15 листопада 2021 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у судовому засіданні в м. Житомирі клопотання прокурора відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_6 про продовження строку відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Коростень, Житомирської області, громадянки України, розлученої, є особою з інвалідністю 2 групи, з вищою освітою, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.28, ч.1 ст. 366 Кримінального кодексу України, у кримінальному провадженні, внесеному 19.10.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020060000000433,
встановив:
Прокурор відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_6 звернувся до Корольовського районного суду м.Житомира з клопотанням, в якому просить продовжити строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації строком на два місяці.
В обґрунтування клопотання вказує, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудового розслідування за №12020060000000433 від 19.10.2020 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1, 2 ст. 366, ч.2, 3 ст.365-2 Кримінального кодексу України.
Досудовим розслідуванням установлено, що у 2017 році, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, начальник управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації (далі - УПСЗН Коростенської РДА) ОСОБА_4 , будучи обізнана про бюджетні асигнування УПСЗН Коростенської РДА з державного бюджету, маючи злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном на користь третіх осіб, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а саме заволодіння бюджетними асигнуваннями спрямованими на виплату компенсацій, з використанням підроблених документів, а також вчинення інших злочинів, які б полегшували вчинення заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, усвідомлюючи, що одноосібно не зможе реалізувати зазначений злочинний намір, організувала на території Коростенського району Житомирської області стійку організовану злочинну групу, в яку на добровільній основі і єдності злочинних намірів увійшли: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Організована злочинна група створена з метою заволодіння бюджетними коштами, виділеними в якості компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.
Таким чином, ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 шляхом зловживання своїм службовим становищем та внесенням до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, здійснювали заволодіння бюджетних коштів у 2017 - 2020 роках на користь третіх осіб.
Так, у ході досудового розслідування встановлено, що місцеві жителі Коростенського району, здійснювали реєстрацію місця проживання в напівзруйнованих та нежилих будівлях, що розміщені в селах Коростенського району, та які віднесені до зони, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Після цього, вказані громадяни здійснювали придбання у власність нерухоме майно в «чистій» зоні та проводили формальне переселення за вказаною адресою, при цьому фактично проживаючи у Коростенському районі. Після цього, вказані особи подавали до УПСЗН Коростенської РДА документи на отримання компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.
У свою чергу ОСОБА_4 та ОСОБА_7 організували прийняття та опрацювання від місцевих жителів Коростенського району документів на отримання компенсації за втрачене нерухоме майно у разі самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій. Після чого ОСОБА_8 проводив оцінку втраченого нерухомого майна з порушенням вимог Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», а саме встановлював не ринкову, а залишкову вартість заміщення (відтворення), тим самим визначав значно завищену вартість такого майна.
Після цього на підставі поданих документів та звіту про оцінку втраченого нерухомого майна ОСОБА_4 проводила нарахування бюджетних асигнувань, громадянам, які фактично не мали права на отримання компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.
Після фактичного заволодіння бюджетними коштами, з метою приховування злочинної діяльності організованої група та з метою надання видимості законності їх діям, не зважаючи на факт проведення оцінки залишкової вартості заміщення відтворення) втраченого нерухомого майна, між УПСЗН Коростенської РДА та ФОП « ОСОБА_8 » укладались договори на проведення ринкової оцінки такого майна, а також підписувались акти приймання виконаних робіт з проведення ринкової оцінки втраченого нерухомого майна.
У ході досудового розслідування було встановлено, що злочинна група у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 шляхом зловживання своїм службовим становищем та внесенням до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, у 2017 - 2020 роках здійснила 12 фактів заволодіння бюджетних коштів на користь третіх осіб, на загальну суму 4 184 601,79 гривень.
Вказані обставини органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 5 ст.191, ч.1, 2 ст. 366, ч. 2, 3 ст. 365-2 Кримінального кодексу України.
15.09.2021 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.28, ч.1, 2 ст. 366 Кримінального кодексу України.
05.10.2021 ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомир ОСОБА_4 відсторонено від посади начальника УСП Коростенської РДА строком до 15.11.2021.
12.11.2021 ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020060000000433 від 19.10.2020 до чотирьох місяців, тобто до 15 січня 2022 року.
Необхідність продовження строку відсторонення ОСОБА_4 від посади прокурор обґрунтовує тим, що:
- ОСОБА_4 як директор УСП Коростенської РДА має доступ до будь-яких документів, що зберігаються у вказаній установі, у зв'язку з чим, з метою уникнення кримінальної відповідальності, використовуючи при цьому свої можливості та стійкі зв'язки, може вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховування або спотворення будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
- не зменшився ризик незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки свідки у вказаному кримінальному провадженні перебувають в організаційному підпорядкуванні, відносинах підлеглості та трудових відносинах з підозрюваною. Користуючись своїми зв'язками, підозрювана може вживати активних дій, спрямованих на особистий чи опосередкований вплив на свідків у кримінальному провадженні, в тому числі, які не допитані, а також інших осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, однак не ідентифікованих органом досудового розслідування, з метою спотворення даних;
- у ході досудового розслідування, після обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу, органом досудового розслідування отримано відомості щодо розмов ОСОБА_4 згідно протоколів НСРД від 30.09.2021, з яких вбачається, що остання після вручення їй письмового повідомлення про підозру намагається переховуватись від органів досудового розслідування, впливати на свідків та іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню;
- не виключено, що саме через близькі та дружні відносини ОСОБА_4 з начальником Департаменту СП Житомирської ОДА ОСОБА_9 відсутня офіційна відповідь та позиція вказаного департаменту про залучення уповноваженої особи у кримінальному провадженні в якості представника потерпілого.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з підстав, зазначених у ньому, просив його задовольнити.
Захисник ОСОБА_5 просив відмовити у задоволенні клопотання, оскільки відсутні обставини, які продовжують існувати щодо відсторонення. Вказав, що підозра є необгрунтованою. Ризики, вказані прокурором у клопотанні, є недоведеними, в тому числі: ОСОБА_4 не має наміру переховуватись від органів досудового розслідування та суду; відсутній ризик знищити, спотворити, сховати документи, речі, оскільки всі докази стороною обвинувачення вже зібрані та відповідні експертизи проведені; розмова підозрюваної з директором Департаменту соціальної політики Житомирської ОДА ОСОБА_9 не свідчить про уникнення відповідальності та про ризик перешкоджати кримінальному провадженню. Крім того, існує необхідність виходу на роботу, оскільки у листопаді проводиться оцінка результатів виконаних завдань, в тому числі щодо ОСОБА_4 як начальника УСП Коростенської РДА.
Підозрювана підтримала позицію захисника. Додатково зазначила, що робота є єдиним джерелом її доходів.
Дослідивши матеріали клопотання, вислухавши учасників справи, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1 статті 157 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно ч.2 статті 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Згідно частини 2 статті 158 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Вирішуючи питання про продовження строку відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, слідчий суддя зазначає наступне.
Щодо наявності обґрунтованої підозри.
Положення кримінального процесуального законодавства не розкривають поняття «обґрунтованості підозри», а тому в оцінці цього питання слідчому судді належить керуватись практикою Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права.
У своїх рішеннях, зокрема «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства», «Нечипорук та Йонкало проти України» Європейський суд з прав людини наголошує, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати неупередженого спостерігача в тому, що відповідна особа можливо вчинила злочин. При цьому факти, що підтверджують обґрунтовану підозру не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок. Стандарт доказування «обґрунтована підозра» не передбачає, що уповноважені органи мають оперувати доказами, достатніми для пред'явлення обвинувачення чи ухвалення обвинувального вироку, що пов'язано з меншою мірою ймовірності, необхідною на ранніх етапах кримінального провадження для обмеження прав особи. Обгрунтована підозра повинна бути заснована на об'єктивних фактах, наданих суду стороною обвинувачення.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що надані прокурором докази у їх сукупності переконали б неупередженого спостерігача, що ОСОБА_4 , можливо, вчинила кримінальні правопорушення, передбачені ч.5 ст.191, ч.3 ст.28, ч.1, 2 ст. 366 Кримінального кодексу України, що підтверджується, зокрема: висновком Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області (за вихідним №260615-17/1463-2021 від 15.04.2021), відповідно до якого встановлено безпідставне нарахування виплат в якості компенсацій на загальну суму 4 917 018 грн; висновком судової - економічної експертизи від 10.06.2021; протоколом НСРД від 13.04.2021; протоколами засідання комісії від 07.08.2017 № 3, від 28.09.2017 № 4, від 10.12.2018, від 22.12.2018; звітами про оцінку втраченого нерухомого майна проведеними у 2017- 2320 роках ФОП « ОСОБА_8 », відповідно до яких ОСОБА_8 визначав вартість заміщення (відтворення) втраченого нерухомого майна до моменту укладання договору між УПСЗН Коростенської РДА; договорами на проведення незалежної оцінки втраченого нерухомого майна між УПСЗН Коростенської РДА та ФОП « ОСОБА_8 », а також актами приймання робіт з оцінки нерухомого майна; протоколами допиту свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ; розпорядженням від 04.06.2008 № 51-к; наказом № 77-ОС про призначення на посаду ОСОБА_4 .
Щодо обставин, які стали підставою для відсторонення від посади, і які продовжують існувати.
Слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи прокурора про те, що встановлюються нові обставини вчинення кримінальних правопорушень, пов'язаних із виготовленням завідомо підроблених документів, у тому числі які зберігаються в УСП Коростенської РДА, що вбачається із протоколів допиту свідків ОСОБА_13 та ОСОБА_12 , тому використовуючи займану посаду підозрювана матиме можливість вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховування або спотворення доказів. Окрім того, продовжує існувати можливість незаконного впливу підозрюваної на свідків, яких знає особисто та які перебувають в організаційному підпорядкуванні, відносинах підлеглості та трудових відносинах з ОСОБА_4 ..
Таким чином, існує ризик того, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника УСП Коростенської РДА, користуючись своїм впливом та авторитетом, може особисто, або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства.
Слідчий суддя звертає увагу, що відсторонення від посади є окремим видом забезпечення кримінального провадження, спрямованим на запобігання протиправної поведінки підозрюваного, у вчиненні кримінального правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
З урахуванням обставин даного кримінального провадження, настання негативних наслідків відсторонення ОСОБА_4 від посади начальника управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації для інших осіб, які б були неспіврозмірними з завданнями кримінального провадження, слідчим суддею не встановлено з огляду на необхідність забезпечення повного та об'єктивного досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020060000000433.
Слідчий суддя враховує відомості про особу підозрюваної ОСОБА_4 , яка є особою з другою групою інвалідності, позитивно характеризується як за місцем роботи, так і за місцем проживання, що підтверджується відповідними характеристиками, однак вважає, що з урахуванням встановлених у кримінальному провадженні ризиків, передбачених п.6 ст.155 КПК України, вказані обставини самі по собі, як і необхідність проведення оцінки результатів діяльності ОСОБА_4 на займаній посаді, не можуть бути підставою для відмови у задоволенні клопотання прокурора, оскільки потреби досудового розслідування на даному етапі виправдовують продовження строку відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 у вчиненні корупційного злочину від займаної посади, в межах строку досудового розслідування до 15.12.2021.
Керуючись ст. 132, 154-158, 309, 376, 532 Кримінального процесуального кодексу України,
Клопотання прокурора відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_6 про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити частково.
Продовжити строк відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації до 15.12.2021.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Копію ухвали направити до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня оголошення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст ухвали складено: 19.11.2021.
Слідчий суддя ОСОБА_1