Справа № 183/6894/21
№ 3/183/2845/21
26 жовтня 2021 року суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Олійник А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Новомосковського РВП ГУНП України в Дніпропетровській області:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
В провадження Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла справа про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 . Так, в протоколі про адміністративне правопорушення ААБ № 011582 зазначено, що 30.09.2021 року о 12.45 годині, 202 км на автодорозі Харків-Сімферополь. ОСОБА_1 керував автомобілем Сітроен д/н НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах спиртного з порожнини рота, нестійка хода, на вимогу працівника поліції пройти медичний огляд водій відмовився у присутності двох свідків.
Дії ОСОБА_1 було кваліфіковано як порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засідання представник ОСОБА_1 - адвокат Волок Ю.В. заявила клопотання про закриття провадження у справі відносно останнього у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 надав до суду письмові заперечення, в яких свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, заявив клопотання про закриття провадження у справі відносно останнього у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні окрім іншого, було досліджено додаток до протоколу - диск з відеозаписом. Суд зазначає, що в самому протоколі відносно ОСОБА_1 не вказано про долучення додатку у вигляді диску з відеозаписом правопорушення. Більше того при відтворенні даного відеозапису встановлено, що фіксація здійснена не безперервно, відео періодично зупинялося, момент керування транспортним засобом не зафіксовано. На відеофайлі також не зафіксовано, що водія взагалі направляли на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, хоча відповідне направлення міститься в матеріалах справи. Отже, суд не може взагалі визнати вказаний додаток як допустимий доказ у справі.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, вважаю, що провадження по даній справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 , з огляду на наступне.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування особою транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Так, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 містить вказівку на відмову останнього пройти медичний огляд. Зазначена обставина свідчить про те, що з боку працівника поліції ОСОБА_1 було запропоновано пройти саме медичний огляд, що виходить за межі наданих повноважень представнику органу Національної поліції України, оскільки медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться виключно лікарем у відповідному закладі охорони здоров'я.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно "Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду", затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року, у поліцейського відсутні повноваження на проведення медичного огляду водія.
Згідно ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З огляду на викладене, оцінюючи відповідно до ст. 252 КУпАП надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, та враховуючи те, що під час судового засідання було встановлено порушення порядку проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами, тому провадження по даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247, статтями 7, 9, 251, 252, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя А.В. Олійник