Постанова від 18.11.2021 по справі 480/2829/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 р. Справа № 480/2829/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Чалого І.С.,

суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2021, головуючий суддя І інстанції: В.О. Павлічек, м. Суми, повний текст складено 08.07.21 по справі № 480/2829/21 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними,зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати протиправними дії та бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не встановлення січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та невиплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 29.04.2016 року по 28.02.2018 року; визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.03.2018 року по 01.03.2019 року; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 в сумі 125 928,72 грн., із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 29.04.2016 року по 28.02.2018 року, а в період з 01.03.2018 року по 01.03.2019 року із застосуванням березня 2018 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з урахуванням абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.04.2016 року по 28.02.2018 року.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 29.04.2016 року по 28.02.2018 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не досліджувалися фактичні обставини справи, які мають істотне значення для її вирішення, зокрема не надавалася правова оцінка щодо застосування базового місяця індексації грудня 2015 року в період з 29.04.2016 по 28.02.2018, що є предметом спору; на скільки підвищився грошовий дохід позивача у березні 2018 року у зв'язку з зміною посадових окладів за посадами у військовослужбовців (без урахування утримань, які проводились); який розмір індексації у військовослужбовців становив у місяці підняття посадових окладів (березень 2018 року); чи було враховано відповідачем при нарахуванні індексації у період з 01.03.2018 року по 01.03.2019 року вимоги абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 що є предметом спору. Стверджує, що не встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи, поверхневий розгляд справи, а також доказів, які знаходяться у ній, призвів до прийняття незаконного рішення, який суперечить нормам матеріального права. Вважає, що суд першої інстанції безпідставно позбавив позивача на отримання індексації грошового забезпечення в повному обсязі за період з 01.03.2018 по 01.03.2019. Ззаначає, що посилання суду першої інстанції на правову позицію Верховного Суду, висловленій зокрема у постанові від 15 жовтня 2020 року в справі № 240/11882/19 (провадження № К/9901/12396/20), - є необгрунтованим, оскільки справи не є подібними.

Скориставшись правом подання відзиву на апеляційну скаргу, відповідач просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Відповідно до приписів ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з тим, що судом першої інстанції оскаржуване рішення ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що відповідно до витягу з наказу командира Військової частини польова пошта НОМЕР_4 позивача з 29.04.2016 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення Військової частини польова пошта НОМЕР_4 (на теперішній час Військова частина НОМЕР_1 ) (а.с. 13).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2019 № 54 молодшого сержанта ОСОБА_1 , командира автомобільного відділення підвозу боєприпасів взводу матеріального забезпечення з реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом командира 27 реактивної артилерійської бригади (по особовому складу) від 22 лютого 2019 року №28-РС з військової служби у запас за підпунктом "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту), пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу з 01 березня 2019 року виключено зі списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення (а.с. 14).

Відповідно до розрахунку розміру індексації грошового забезпечення, наданого суду представником відповідача, позивачу індексація грошового забезпечення за період з квітня 2016 року по лютий 2018 року не проводилась. За грудень 2018 - лютий 2019 року виплачена сума індексації становила 213,24 грн (а.с. 53).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із вимогами про нарахування та виплату індексації.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не надано суду доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується Військова частина НОМЕР_1 , кошти на індексацію грошового забезпечення відсутні. У зв'язку з цим, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправну бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 29.04.2016 по 28.02.2018.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 в сумі 125 928,72 грн із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 29.04.2016 по 28.02.2018, а в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 із застосуванням березня 2018 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з урахуванням абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, суд першої інстанції дійшов висновку, що на момент звернення до суду з даним позовом порушене виключно право позивача на отримання індексації, відповідач взагалі заперечує обов'язок нараховувати індексацію, отже спір щодо суми індексації та порядку її визначення між сторонами не виник. Також суд першої інстанцій виснував, що загальний розмір грошового забезпечення позивача з 01.03.2018 зменшився у зв'язку із застосуванням до ОСОБА_1 дисциплінарних стягнень, а тому суд вважає безпідставними посилання позивача на абз. 4 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог не оскаржується, а тому в межах розгляду цієї справи судом апеляційної інстанції визнається право, а відповідачем не заперечується його обов'язок нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 28.02.2018.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, законності та обґрунтованості рішення суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог, колегія суддів в контексті спірних правовідносин не погоджується з висновками суду першої інстанції про передчасність позовних вимог з огляду на таке.

Вважаючи передчасними вимоги про виплату індексації із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 29.04.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" з підстав того, що позивачу індексація взагалі не нараховувалася, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що в матеріалах справи наявні докази виплати в добровільному порядку індексації в сумі 213 грн 24 коп (а.с. 53) за спірний період. Крім того, судом першої інстанції проігноровано ту обставину, що у відзиві на позовну заяву відповідач заперечував проти визначення базового місяця виплати за січень 2008 року, стверджуючи про те, що базовим місяцем слід вважати грудень 2015 року.

Отже, на момент звернення до суду із позовом між сторонами виникли спірні правовідносини не тільки з приводу правомірності не виплати індексації за період з 29.04.2016 по 01.03.2019, а також з приводу того, який базовий місяць (місяць підвищення доходів) має застосовуватися під час виплати індексації, в тому числі за період, коли така індексація була виплачена в сумі 213 грн 24 коп, адже від з'ясування цих обставин прямо залежить можливість врахування при обчисленні індексації починаючи з березня 2018 року абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003. При цьому, заперечуючи у відзиві на позовну заяву стосовно визначення базового місяця виплати за 2008 рік, відповідач висловив власну правову позицію, вказавши про те, що вважає базовим місяцем виключно грудень 2015 року, яка в подальшому послідовно підтримана у відзиві на апеляційну скаргу.

Враховуючи викладене, предметом дослідження у вказаній справі, з огляду на те, що позивачу вже виплачувалася індексація за спірний період з неправильним, на думку позивача, визначенням місяця підвищення, слід вважати не тільки спірні правовідносини, що виникли з приводу не виплати індексації, але й правовідносини щодо неправильного визначення базового місяця, які також є спірними та вже були такими станом на момент звернення до суду першої інстанції.

Ігнорування таких спірних правовідносин та не надання їм оцінки в межах розгляду цієї справи призведе виключно до того, що позивач в подальшому вимушений буде повторно звертатися до суду за захистом порушених прав.

Отже, колегія суддів уважає помилковими висновки суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог з підстав їх передчасності та відсутності об'єкту порушеного права.

Надаючи правову оцінку доводам апеляційної скарги щодо помилковості тверджень відповідача про визначення базовим місяцем грудень 2015 року, колегія суддів зазначає таке.

Згідно з пунктом 1-1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (надалі - Поярдок № 1078), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у 2014 році - 101 відсотка, у 2015 році - 101 відсотка, у 2016 році - 103 відсотка, у 2017 році -103 відсотка, у 2018 році -103 відсотка).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 (в редакції з 15.12.2015), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

З системного аналізу вказаних вище норм права в поєднанні з граматично-логічним тлумаченням норм Порядку № 1078 можна дійти висновку, що місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

При цьому у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що згідно пункту 10-2 Порядку № 1078 (в редакції яка діє з 15.12.2015 та застосовується до спірних правовідносин, оскільки позивач був прийнятий на роботу після цієї дати) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, що настає за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Враховуючи викладене, для новоприйнятих працівників та працівників, яких прийнято на роботу у порядку переведення з іншої посади, обчислення індексу для проведення індексації має здійснюватися з місяця, що настає за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) за відповідною посадою згідно з рішенням Уряду.

Отже, для новопризначених після 01.12.2015 військовослужбовців місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (у випадку якщо всі інші розміри підвищення грошового доходу не перевищували суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу) слід вважати базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

З огляду на матеріали справи, позивач приступив до виконання обов'язків несення військової служби у військовій частині НОМЕР_1 з 29.04.2016.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова № 1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови № 1294.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що зміна посадових окладів військовослужбовців відбулась тільки 01.01.2008 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294. Надалі розмір посадового окладу було змінено 01.03.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Відтак, якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулось у січні 2008 року, то для визначення суми індексації грошового забезпечення військовослужбовцю після 01.12.2015 за новими правилами індексації згідно Порядку № 1078 має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з лютого 2008 року, в той час як місяцем підвищення доходів (базовим місяцем) вважається місяць, в якому останній раз підвищений посадовий оклад військовослужбовця за посадою, яку він займає на момент проведення індексації (січень 2008 року).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 24.02.2018, яка набрала чинності з 01.03.2018 (надалі - Постанова № 704) , було змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок. Відповідно до пункту 4 Постанови № 704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Постановою № 704 визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу осіб рядового та начальницького складу, зокрема значно підвищено посадові оклади.

Отже, за період з березня 2018 року по 01.03.2019 (день звільнення позивача зі служби) для нарахування індексації грошового забезпечення базовим місцем слід вважати березень 2018 року з урахуванням правил визначення фіксованої суми індексації (різниці між попередньою сумою індексації і розміром підвищення доходу) згідно абзацу 4 пункту 5 Постанови № 1078.

Колегія суддів звертає увагу на те, що визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру посадового окладу, яке вперше відбулось у січні 2008 року на підставі Постанови № 1294 та не залежить від зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових без підвищення посадових окладів (в тому числі премії та додаткових видів грошового забезпечення таких як надбавки, підвищення, винагороди) .

В такому порядку, нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця, яке відбулося у березні 2018 року, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" та Постанови № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018.

Отже, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача є січень 2008 року, в якому Постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, та в подальшому - березень 2018 року у зв'язку з набранням чинності Постановою № 704, а не місяць зарахування до списків особового складу або грудень 2015 року, як помилково вказує відповідач у відзиві на апеляційну скаргу.

Аналіз встановлених судом обставин за результатом дослідження доказів в матеріалах справи дає підстави для висновку, що за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 позивачу нарахування індексації здійснювалось неправильно, адже виплачено виключно 213 грн 24 коп, що призвело до нарахування індексації грошового забезпечення у занижених розмірах, оскільки при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу невірно було встановлено базовий місяць у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення та не враховано абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078.

Слід зазначити, що правові позиції щодо правозастосування норм Порядку № 1078 викладені в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 (справа № 240/4911/18), від 07.08.2019 (справа №825/694/17), від 23.10.2019 (справа №825/1832/17) та враховуються судом апеляційної інстанції з урахуванням специфіки спірних правовідносин.

Колегія суддів відхиляє посилання відповідача у відзиві на апеляційну скаргу на те, що базовим місяцем слід вважати грудень 2015 року, адже таке правова позиція ґрунтується на нормах Порядку № 1078, який діяв в редакції до 01.12.2015. Зокрема, згідно Порядку № 1078 в редакції до 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін розпочиналося з місяця прийняття на роботу, тому умовно базовим місяцем слід було вважати місяць, що передує місяцю прийняття на роботу. В той же час після внесення змін до Порядку № 1078 згідно новими правилами виплати індексації, що закріплені в п. 10-2 цього Порядку, орієнтиром для індексації заробітної плати (грошового забезпечення військовослужбовця) слід вважати місяць останнього підвищення посадового окладу за займаною посадою та не залежить від часу прийняття на роботу (зарахування до списків військової частини).

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду посадового окладу за посадою, яку займає працівник на момент проведення індексації.

Та обставина, що посадовий оклад за посадою, що обіймав позивач на день зарахування до військової частини в останній раз було підвищено в січні 2008 року не дає підстави вважати, що до спірних правовідносин слід застосовувати норми Порядку № 1078 в редакції до 01.12.2015, адже в даному випадку починаючи з 01.12.2015 було змінено механізм нарахування індексації та дата підвищення посадового окладу є його складовою частиною про розрахунку сум індексації.

При цьому суд апеляційної інстанції враховує, що застосуванню до спірних правовідносин підлягає саме норми Порядку № 1078, що діють в редакції з 01.12.2015, адже позивача зараховано до списків військової частини після набрання чинності нових правил індексації.

За таких обставин дії відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 в сумі 213 грн 24 коп з встановленням базового місяця іншого ніж січень 2008 року та березень 2018 року порушують гарантії щодо грошового забезпечення військовослужбовця, відтак право позивача щодо отримання індексації грошового забезпечення у встановленому розмірі підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 29.04.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078.

Також колегія суддів уважає помилковим висновок суду першої інстанції про відхилення посилання позивача на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 з підстав того, що загальний розмір грошового забезпечення позивача з 01.03.2018 зменшився у зв'язку із застосуванням до ОСОБА_1 дисциплінарних стягнень.

Так, відповідно до абзацу 3,4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З системного аналізу вказаних вище норм права можна дійти висновку, що не нараховується індексація у місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки), якщо розмір такого підвищення (з урахуванням всіх складових, що не мають разового характеру) перевищує суму можливої індексації у відповідному місяці. Якщо ж сума підвищення не перекриває суму можливої індексації, визначається різниця між нею та сумою підвищення.

Отже, для з'ясування питання чи має позивач право на застосування при нарахуванні його індексації грошового забезпечення починаючи з березня 2018 року приписів абзацу 3,4, 5 пункту 5 Порядку № 1078, необхідно з'ясувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за попередній місяць (лютий 2018 року), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без урахування складових, що мають разовий характер, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 року).

При цьому не має жодного значення та обставина, що в цей місяць (березень 2018 року) відбулося зменшення розміру премії чи інших видів грошового забезпечення внаслідок застосування до позивача дисциплінарних стягнень, як помилково виснував суд першої інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи, грошове забезпечення позивача в лютому 2018 року (виплачено в березні 2018 року) до підвищення посадового окладу з розрахунку повного робочого часу становило 7635,84 гривень.

У цьому місяці позивач повинен був отримати індексацію в сумі 4258,75 грн, обчислену виходячи з величини індексу споживчих цін, що становить 241,7%, та з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у грудні 2017 року (1762 х 241,7% : 100 = 4258,75).

Суд апеляційної інстанції ураховує, що грошове забезпечення позивача у березні 2018 року (виплачено в квітні 2018 року за даними картки особового рахунку) після підвищення посадового окладу з розрахунку повного робочого часу без урахування винагороди за участь в АТО становить 4362,50 грн, оскільки під час порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації повинні враховуватися всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру виплати.

Оскільки сума підвищення заробітної плати у березні 2018 року дорівнює нулю та, відповідно, не перевищує суму індексації, яка склалася у зазначеному місяці (4258,75 грн), починаючи з березня 2018 року сума індексації з урахуванням абзацу 3,4, пункту 5 Порядку № 1078 має виплачуватися у фіксованій сумі 4258,75 до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової частини.

При цьому колегія суддів уважає не спростованими відповідачем доводи позивача, наведені у позовній заяві щодо суми нарахованої індексації та розрахунку сум індексації, який долучений до матеріалів справи, але вважає, що належним способом захисту, з огляду на відсутність у суду апеляційної інстанції повноважень самостійно здійснювати розрахунки сум індексації, є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити суми індексації за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 29.04.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078.

Підсумовуючи викладене вище, колегія суддів зазначає, що невиплата відповідачем індексації грошового забезпечення у відповідних розмірах є протиправним обмеженням конституційних прав позивача та порушенням вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку № 1078 та підлягає захисту в судовому порядку, що не в повній мірі було враховано судом першої інстанції.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно з ч. 2ст. 317 КАС України не правильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Отже, враховуючи те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи, та не враховано приписи пункту абзац 4 пункту 5 та 10-2 Порядку № 1078, які мають бути застосовані до спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог з прийняттям нової по задоволення позову з обранням такого способу захисту порушених прав як з визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не встановлення січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та невиплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 29.04.2016 року по 28.02.2018 року; визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.03.2018 по 01.03.2019; зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 29.04.2016 по 28.02.2018, а в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 із застосуванням березня 2018 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з урахуванням абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

В іншій частині рішення суду першої інстанції належить залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 по справі № 480/2829/21 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не встановлення січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та невиплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 29.04.2016 року по 28.02.2018 року; визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.03.2018 по 01.03.2019; зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 29.04.2016 по 28.02.2018, а в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 із застосуванням березня 2018 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з урахуванням абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не встановлення січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та невиплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 29.04.2016 по 28.02.2018.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.03.2018 по 01.03.2019.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.04.2016 по 01.03.2019 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), в період з 29.04.2016 по 28.02.2018 та в період з 01.03.2018 по 01.03.2019 із застосуванням березня 2018 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням абзаців 4-6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі № 480/2829/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя І.С. Чалий

Судді І.М. Ральченко В.В. Катунов