Справа № 203/4311/21
Провадження № 2-а/0203/70/2021
13 жовтня 2021 року у місті Дніпрі суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Ханієва Ф.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 3 роти 1 батальйону лейтенанта поліції Біленка Сергія Олеговича Управління патрульної поліції в Чернігівській області про скасування постанови,
08 жовтня 2021 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся ОСОБА_1 з адміністративною позовною заявою до інспектора патрульної поліції 3 роти 1 батальйону лейтенанта поліції Біленка Сергія Олеговича Управління патрульної поліції в Чернігівській області, в якому просить суд:
- визнати дії інспектора патрульної поліції 3 роти 1 батальйону УПП в Чернігівській області лейтенанта поліції Біленка Сергія Олеговича протиправними;
- скасувати постанову про адміністративне правопорушення від 15.06.2021 року серії ЕАН № 4354445 інспектора УПП в Чернігівській області 1 батальйону 3 лоти лейтенанта поліції Біленка Сергія Олеговича, передбачене ч. 4 ст. 122 КУпАП, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення вимог пункту 12.4 «Правил дорожнього руху» та накладене стягнення у розмірі 1700,00грн., як незаконну;
- скасувати виконавче провадження Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) АСВП № 66587487;
- провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху - закрити.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд, перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 , доходить висновку, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог ст.ст. 161, 160 КАС України.
Так, в порушення п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем не зазначено повне найменування відповідача, місцезнаходження або місце проживання чи перебування відповідача; реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача, відомі адреси електронної пошти сторін.
В порушення п. 4, 5 ст. 160 КАС України позивачем не зазначено виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, в частині вимог про скасування виконавчого провадження.
Слід звернути увагу позивача, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд, як адміністративний, має право прийняти одне з передбачених ч. 3 ст. 286 КАС України рішень, зокрема, про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та закриття справи про адміністративне правопорушення.
В порушення п. 8 ч.5 ст. 160 КАС України позивачем не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В порушення п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позивачем не надано власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Окрім цього, відповідно до ч.9 ст.160 КАС України визначено, що у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Згідно з правилами територіальної підсудності, встановлених ст.26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Крім того, ст.25 КАС України встановлено правила альтернативної підсудності, за якими адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позивач звертається до суду за місцем свого проживання, зазначивши адресу проживання будинок АДРЕСА_1 , однак докази на підтвердження цього в матеріалах справи відсутні, що перешкоджає суду на стадії відкриття провадження по справі визначитись з дотриманням позивачем правил підсудності, встановлених ст.ст.25,26 КАС України.
Отже, на підтвердження місця проживання позивачеві необхідно надати копію документу, до якого вносяться відомості про місце проживання, якими, відповідно до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», є: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Водночас, до позовної заяви не додано копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
Окрім цього, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з цим надана позивачем копія оскаржуваної постанови поганої якості та зроблена таким чином, що відсутня частина тексту.
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху із зазначенням строку їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку щодо необхідності залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху на підставі ст.ст. 160, 161, 169 КАС України зі встановленням позивачеві строку для усунення зазначених вище недоліків.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 168, 169, 241 - 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 3 роти 1 батальйону лейтенанта поліції Біленка Сергія Олеговича Управління патрульної поліції в Чернігівській області про скасування постанови - залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху.
Визначені недоліки позовної заяви позивачу усунути шляхом надання суду:
- виправленої редакції позовної заяви відповідно до кількості сторін з зазначенням: повного найменування відповідача, місцезнаходження або місце проживання чи перебування відповідача; реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача, відомі адреси електронної пошти сторін; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, в частині вимог про скасування виконавчого провадження; щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- наданням власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав
- надати копії доданих до позовної заяви документів для відповідача;
- надати копію оскаржуваної постанови;
- надання копії документу, який підтверджує зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) позивача.
Суд роз'яснює позивачу, що у випадку, якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Ф.М. Ханієва