Рішення від 17.11.2021 по справі 220/2011/21

Номер справи 220/2011/21

Номер провадження № 2-о/220/205/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року смт.Велика Новосілка Донецької області

Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Дурач О.А.

за участю секретаря судового засідання Сербіної І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Великоновосілківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

17.11.2021 року заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.

Свої вимоги мотивує тим, що він знаходиться в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 дружина заявника народила хлопчика, другу за пологами дитину, у м. Донецьк Донецької області. На підтвердження даного факту їй так званим «Донецким республиканским центром охраны материнства и детства города Донецка Донецкой Народной Республики» (російською мовою) було видано медичне свідоцтво про народження № 1925 від 21.09.2021 р. З таким документом заявник та його дружина не можуть законно на території України зареєструвати факт народження дитини.

Встановлення факту народження дитини йому необхідне для державної реєстрації народження дитини.

Просить: встановити факт народження ОСОБА_2 , громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою м. Донецьк, Донецька область живо народженої дитини, чоловічої статі, другої за пологами, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк Донецької області, Україна.

У судове засідання заявник ОСОБА_1 , повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи, не з'явився, надав суду заяву в якій просив суд заявлені вимоги задовольнити, справу розглянути у його відсутність.

Заінтересована соба ОСОБА_2 , повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи, не з'явилася, надала суду заяву в якій просила суд заявлені вимоги задовольнити, справу розглянути у її відсутність.

Заінтересована особа Великоновосілківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі заявника та заінтересованої особи ОСОБА_2 , на підставі поданих ними заяв та без участі заінтересованої особи Великоновосілківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, відповідно до положень п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, оскільки у матеріалах справи наявні докази про права та їх взаємовідносини на теперішній час.

Ухвалою суду від 17.11.2021 року прийнята заява до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі.

Матеріалів справи достатньо для розгляду справи за відсутності сторін. Тому суд ухвалив відповідно до ст. 223 ЦПК України розглянути справу у їх відсутність.

Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що заявник ОСОБА_1 , народився в м. Донецьк Донецької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України (а.с.5-6); фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1460-5000310335 від 24.09.2020 р. (а.с.4). Заявник перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб виданого 27.10.2020 року Вугледарським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) (а.с. 7).

ОСОБА_2 народилася в м. Донецьк Донецької області, Україна 19.07.2000 року, зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 , що підтверджується її паспортом громадянина України (а.с.8).

У матеріалах справи міститься додана до заяви копія медичного свідоцтва про народження № 1925 від 21.09.2021 р., згідно якого у ОСОБА_2 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 у пологовому відділенні так званого «Донецкого республиканского центра охраны материнства и детства города Донецка Донецкой Народной Республики» (російською мовою) народився хлопчик вагою 2750,00 г, мати перебуває у зареєстрованому шлюбі (а.с.3). Вказаний документ виданий закладом, який знаходиться на території, яка не контролюється українською владою, а тому не є дійсним на її території.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультативної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Заявником пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. № 1150/13024 (а.с.3).

Указом Президента України від 14.11.2014 № 875/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій Луганській областях», яким зобов'язано КМУ вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв.

Згідно з наказами Міністерства юстиції України від 25.11.2014 № 246/7, 247/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Луганської області», «Про переміщення органів та установ юстиції Донецької області», свідоцтва про народження, видані органом, який знаходиться на не контрольованій території є недійсними. Використання їх в якості документів, що засвідчують факт народження, є неможливим.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно зі ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особина тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особина тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,зокрема,мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи,про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України,визначеній Верховною Радою України,підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України,визначеній Верховною Радою України,може бути оскаржено в загальному порядку,встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Відповідно до п.18 Постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно з п.2 розділу ІІІ вказаних Правил підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст.126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст.18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, які узгоджуються між собою, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог заявників.

В судовому засіданні встановлено, що 21.09.2021 року у пологовому відділенні так званого «Донецкого республиканского центра охраны материнства и детства города Донецка Донецкой Народной Республики» (російською мовою) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, народила хлопчика. Вона як мати дитини повинна отримати свідоцтво про народження своєї дитини.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження дитини.

Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію народження дитини органом РАЦС.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви заявника про встановлення факту народження дитини, що надасть можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.

Враховуючи, що мати дитини народила дитину ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області, Україна, суд вважає, що місцем народження дитини є місто Донецьк Донецької області, Україна.

Батьком дитини вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Керуючись ст.ст. 125, 126 Сімейного кодексу України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 4, 12, 19, 81, 89, 133, 247, 259, 264, 265, 273, 293, 294, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Великоновосілківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини, - задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьк Донецької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, уродженкою м. Донецьк Донецької області, Україна, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , дитини чоловічої статі.

В актовому записі про народження дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_5 , вказати:

- відомості про матір: громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк, Донецької області, Україна, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

- відомості про батька: громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Донецьк Донецької області, Україна; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в загальному порядку, оскарження рішення не зупиняє його виконання

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження

Згідно з ст. 354 та відповідно до п. 8 та п.п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Великоновосілківський районний суд Донецької області до Донецького апеляційного суду.

Суддя: О.А. Дурач

Попередній документ
101150818
Наступний документ
101150820
Інформація про рішення:
№ рішення: 101150819
№ справи: 220/2011/21
Дата рішення: 17.11.2021
Дата публікації: 19.11.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Великоновосілківський районний суд Донецької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; факту народження, з них: на тимчасово окупованій території України
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (17.11.2021)
Дата надходження: 17.11.2021
Предмет позову: про встановлення факту народження
Розклад засідань:
17.11.2021 15:00 Великоновосілківський районний суд Донецької області