ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 листопада 2021 року м. Київ №640/28793/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши заяву Головного управління ДПС у м. Києві про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи за його позовом до Державного підприємства Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами про стягнення коштів у сумі 12741675,92 грн.,
Заявник подав заяву, в якій просить суд вийти із спрощеного провадження і розглянути справу за правилами загального позовного провадження, посилаючись на п. 2 ч. 6 ст. 262, п. 7 ч. 3, п. 4 ч. 4 ст. 257 КАС України і на те, що характер спірних правовідносин вимагає дослідження ряду питань, які сторонами можуть бути поставлені (досліджені/спростовані) лише при безпосередній участі в судовому засіданні з урахуванням того, що сума стягнення перевищує передбачений п. 4 ч. 4 ст. 257 КАС України розмір.
Згідно з ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В ухвалі суду від 20.10.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі зазначено, що справа не відноситься до тих, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. З огляду на обставини справи, характер спірних правовідносин, надані докази і суб'єктний склад її учасників, та згідно з п. 7 ч. 6 ст. 12 КАС України суд дійшов висновку про її незначну складність та можливість розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У своїй заяві позивач не зазначив конкретних обставин, передбачених ч. 3 ст. 257 КАС України, які б суд міг врахувати для призначення справи до розгляду за правилами загального позовного провадження. Заявник не довів належність справи до тих, які не можуть розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ч. 4 ст. 257 КАС України.
Посилання заявника на п. 4 ч. 4 ст. 257 КАС України є помилковим, оскільки спір не стосується оскарження рішення суб'єкта владних повноважень.
Сума стягнення не впливає на характер спірних правовідносин та/або складність справи, тому не є підставою для виходу із спрощеного позовного провадження.
Посилання заявника на п. 2 ч. 6 ст. 262 КАС України є помилковим, оскільки вказана норма визначає випадок, коли суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. Вказана норма не врегульовує по-рушене заявником питання розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Отже, заяву не належить задовольняти.
Керуючись ст.ст. 12, 243, 257 КАС України, суд
Відмовити Головному управлінню ДПС у м. Києві у задоволенні заяви про вихід із спрощеного провадження.
Ухвала набрала законної сили негайно з моменту її підписання.
Ухвала не оскаржується окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Дата ухвали є днем складення її у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко