Постанова від 23.04.2010 по справі 2а-323\10

Справа № 2а- 323\2010\1609

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2010 року суддя Київського районного суду м. Полтави Логвінова О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради про стягнення недотриманих сум на оздоровлення, суд, -

ВСТАНОВИВ:

24.11.2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради про стягнення недотриманих сум на оздоровлення. Мотивуючи свої вимоги позивач зазначив, що він являється учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії.

14.11.2009 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради про надання розрахунку з приводу призначених йому розмірів щорічної допомоги на оздоровлення в період часу з 2005 по 2009 роки та можливості її перерахунку відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак обчислення та виплата щорічної допомоги на оздоровлення , як зазначає ОСОБА_1, здійснюється без врахування положень ст.ст.50, 54 ч.4 названого Закону. У зв'язку з цим, Позивач просить визнати неправомірною відмові відповідача в здійсненні перерахунку та зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської області державної адміністрації Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати.

26.02.2010 року позивачем було надано заяву про уточнення позовних вимог в яких він просить стягнути додатково з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2004 рік у розмірі 1158,30 грн.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1, обґрунтовує тим, що Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради, без дотримання загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами і принципу верховенства права, здійснює обчислення та виплату щорічної допомоги на оздоровлення на підставі Постанови Кабінету Міністрів України « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 836 від 26.07.1996 року та просить заявлені позовні вимоги та їх уточнення задовольнити.

Крім того, позивач вказує, що рішеннями Конституційного суду України №10-рп від 22.05.2008р. визнано неконституційними положення Законів України « Про державний бюджет України», якими зупинено дію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплат компенсації і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, та мінімальної пенсії за віком.

Згідно розрахунку наданого Позивачу від Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради, відповідно до ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» допомога на оздоровлення за 2004-2009 роки призначена у таких розмірах

2005 рік - 26,70 грн.,

2006 рік - 100,00 грн.,

2007 рік - 100,00 грн.,

2008 рік - 100,00 грн.,

2009 рік - 100, 00 грн.

Загальна сума нарахованої допомоги на оздоровлення за 2004-2009 роки становить 426,70 грн.

Відповідно до Закону України «Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2005-2009 роки» нарахування та виплата допомоги на оздоровлення повинні становити

2005 рік - 1310 грн.,

2006 рік - 1750 грн.,

2007 рік - 2000 грн.,

2008 рік - 2575 грн.,

2009 рік - 3250 грн.

Відповідно до уточнених позовних вимог передбачена щорічна допомога на оздоровлення за 2004 рік в розмірі 1185 грн.

Загальна сума нарахованої допомоги на оздоровлення за 2004-2009 роки становить 12070,00 грн.

Позивач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Однак на думку Позивача, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради, під час обчислення та виплати йому щорічної допомоги на оздоровлення діяло в порушення Конституції України та вказаних Законів.

Позивач в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву розглядати справу без його участі та просив позовні вимоги викладені в позовній заяві задовольнити в повному.

Представник Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради надав до суду заперечення на позовну заяву, але подав заяву з проханням розглядати справу без його участі.

Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації надав до суду заперечення на позовну заяву, але подав заяву з проханням розглядати справу без його участі.

Суддя вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі та проведення судового засідання на основі наявних матеріалів.

Суддя, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що Позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» о дноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент здійснення виплати.

Рішеннями Конституційного суду України №10-рп від 22.05.2008р. визнано неконституційними положення Законів України «Про державний бюджет », якими було зупинено дію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплат компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, та мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, Міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України , або іншому правовому акту , застосовується акт, що має вищу юридичну силу.

У запереченнях проти позову Відповідач посилається на те, що при нарахуванні щорічної допомоги на оздоровлення він правомірно керувався Постановою Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №836 від 26.07.1996 року, де визначено розмір допомоги на оздоровлення за 2004-2009 роки учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії у таких розмірах

2005 рік - 26,70 грн.,

2006 рік - 100,00 грн.,

2007 рік - 100,00 грн.,

2008 рік - 100,00 грн.,

2009 рік - 100, 00 грн.

Відповідачем зазначається, що установчими документами управління не передбачено проведення перерахунків розмірів компенсаційних виплат щорічної допомоги на оздоровлення, а виплати проводяться в межах асигнувань, затверджених кошторисом витрат бюджетних коштів.

Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації також надав письмові пояснення, де позовні вимоги не визнав, прохав відмовити у їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях, які є аналогічними заперечень представника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради , що вище наводилися.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру допомоги на оздоровлення Позивачеві застосуванню підлягають ст.. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №836 від 26.07.1996 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити перерахунок розмірів компенсаційних виплат щорічної допомоги на оздоровлення призначеної ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, розмір щорічної допомоги на оздоровлення, яка має бути призначена ОСОБА_1 відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» становить 12070,00 грн.

Таким чином, дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради щодо відмови у перерахунку Позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення є протиправними.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 64 Конституції України, ст.ст. 48 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.7-11, 71, ч.3 ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради щодо відмови у перерахунку Позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення є протиправними.

Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити перерахунок розмірів компенсаційних виплат щорічної допомоги на оздоровлення за період часу з 2005 року по 2009 рік призначеної ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.

Суддя О.В.Логвінова