Рішення від 10.11.2021 по справі 522/17221/21

Справа № 522/17221/21

Провадження № 2/522/8235/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Суворової О.В.

за участю секретаря судового засідання - Довгань Ж.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL.INC.) до ОСОБА_1 , третя особа - державний реєстратор Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко Олександр Борисович, про визнання протиправними та скасування рішень державного реєстратора про реєстрацію прав власності,-

ВСТАНОВИВ:

08.09.2021 р. «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL.INC.) звернувся до Приморського районного суду м.Одеси з позовом до ОСОБА_1 , третя особа - державний реєстратор Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко О. Б., про визнання протиправними та скасування рішень державного реєстратора про реєстрацію прав власності, відповідно до якого просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко О.Б. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним № 56697251 від 18.02.2021 року щодо реєстрації за ОСОБА_1 права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 2294595951101, загальною площею 30 м. кв., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко О.Б. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним № 56697328 від 18.02.2021 року щодо реєстрації за ОСОБА_1 права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційними номерами 2294598851101, загальною площею 38.4 м. кв., що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , також просить вирішити питання щодо стягнення судових витрат.

В обґрунтування позову вказує, що «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.) є законним власником нерухомого майна, а саме нежитлових будівель центрального стадіону «Чорноморець», загальною площею 80 289,0 м. кв., за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна: 6236851101. Деталізовані дані про об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності позивача, містяться у технічному паспорті на громадський будинок від 07.11.2012 року, у відповідності з яким до нежитлових будівель центрального стадіону «Чорноморець» ,загальною площею 80 289,0 м. кв., основною площею 67 037,5 м. кв., належать, зокрема, наступні об'єкти нерухомості: будівля каси № 1, площею 15 м. кв. та будівля каси № 2, площею 19 м. кв.

06 липня 2021 року позивачу стало відомо, що будівлі каси № 1 присвоєна адреса: АДРЕСА_1 із загальною площею 30 м. кв. та державним реєстратором Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко О.Б. 18.02.2021 року було проведено державну реєстрацію права власності на неї за ОСОБА_1 , та будівлі каси № 2 була присвоєна адреса: АДРЕСА_2 із загальною площею 38.4 м. кв. та державним реєстратором Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко О.Б. 18.02.2021 року було проведено державну реєстрацію права власності на відповідну будівлю за відповідачкою ОСОБА_1 , на підставі документів, які не дають змоги встановити підстав набуття права власності на відповідне майно за ОСОБА_1 .

Крім того, позивач вказує, що дані об'єкти нерухомого майна відносяться до приватної власності «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.) та відображені у технічній документації, а саме технічному паспорті, який був виготовлений КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомого майна».

У зв'язку з чим «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.) звернувся до суду, оскільки потребує захисту свого права власності, яке на думку позивача було порушено відповідачкою, так як остання ініціювала процес реєстрації права власності нерухомого майна, що фактично належить позивачу, а державним реєстратором не було дотримано вимог законодавства щодо порядку державної реєстрації, зокрема перевірки наданої документації, з метою встановлення обставин та їх достовірності, що порушило майнові права позивача.

Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 10.09.2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження в цивільній справі за вказаним позовом, справу призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 28.09.2021 року та задоволено клопотання позивача про витребування доказів.

28.09.2021 року у зв'язку з ненаданням ФОП ОСОБА_2 витребуваних документів підготовче судове засідання відкладене до 11.10.2021 року.

Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 11.10.2021 року закрито підготовче засідання по даній цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.11.2021 року.

Представник позивача надав суду заяву про проведення судового засідання за його відсутності, без проведення фіксації судового процесу, та зазначив, що позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.

27.09.2021 року відповідач звернулася до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності, в якій зазначила, що вона є особою похилого віку та не має можливості приймати участь у судових засідання. Повідомила, що немає відношення до цієї справи, проте жодних вимог до себе не визнає.

Третя особа - державний реєстратор Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко О.Б. у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належим чином, причини неявки суду не повідомив.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до таких висновків.

Згідно ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.) є власником нежитлових будівель центрального стадіону «Чорноморець», загальною площею 80 289,0 м. кв., за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна: 6236851101, на підставі договору купівлі-продажу, укладеного 16.07.2020 року між «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.) та Публічним акціонерним товариством «ІМЕКСБАНК», посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Алєксєєвою О.О. та зареєстрованого в реєстрі за №№ 783, 784.

З технічного паспорту на громадський будинок від 07.11.2012 року вбачається, що до нежитлових будівель центрального стадіону «Чорноморець», загальною площею 80 289,0 м. кв., основною площею 67 037,5 м. кв., належать, зокрема, наступні об'єкти нерухомості: будівля каси № 1, площею 15 м. кв. та будівля каси № 2, площею 19 м. кв.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, вбачається, що 18.02.2021 року державним реєстратором Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенком Олександром Борисовичем за ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на господарські споруди загальною площею 30 та 38.4 м. кв., які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.

Також, з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, вбачається, що підставою для прийняття державним реєстратором Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенком Олександром Борисовичем рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 56697251 від 18.02.2021 року на господарську будівлю, загальною площею 30 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , стали технічний паспорт б/н від 03.02.2021 року, видавник ФОП ОСОБА_2 , довідка б/н від 03.02.2021 року, видавник ФОП ОСОБА_2 , довідка № 07/65001-1201-2 від 16.10.2019 року, видавник Одеська дирекція акціонерного товариства «Укрпошта».

Крім того, з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, вбачається, що підставою для прийняття державним реєстратором Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенком Олександром Борисовичем рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 56697328 від 18.02.2021 року на господарську будівлю, загальною площею 38,4 м. кв., розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , стали технічний паспорт б/н від 03.02.2021 року, видавник ФОП ОСОБА_2 , довідка б/н від 03.02.2021 року, видавник ФОП ОСОБА_2 , довідка № 07/65001-1199-2 від 16.10.2019 року, видавник Одеська дирекція акціонерного товариства «Укрпошта».

Інших документів, які послугували підставою для прийняття державним реєстратором Єрошенком О.Б. оспорюваних рішень про державну реєстрацію права власності на вказані господарські будівлі, останнім при внесенні відповідних даних до реєстру не зазначено, також такі документи відсутні у реєстраційних справах №2294595951101 та 2294598851101 щодо об'єктів нерухомого майна, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 та будинок АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» під державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно розуміється офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону; 3) траво власності на об'єкт незавершеного будівництва; 4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

В силу частини 3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

З документів, поданих ОСОБА_1 для проведення державної реєстрації на спірні об'єкти, вбачається, що технічний паспорт, виданий ФОП ОСОБА_2 на замовлення відповідачки, порушує приписи наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 186 від 26.07.2018 року «Про внесення змін до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна».

Таке порушення полягає у тому, що дана Інструкція в загальних положеннях містить тлумачення поняття «замовник технічної інвентаризації», а саме - це власник об'єкта нерухомого майна (у тому числі земельної ділянки), об'єкта незавершеного будівництва; замовник будівництва; особа, яка має право на спадщину (за запитом нотаріуса); особа, яка має інші речові права на об'єкт нерухомого майна, у тому числі на земельну ділянку, на якій розташовано такий об'єкт; орган, уповноважений управляти майном (у тому числі житлово-будівельні, дачні та гаражні кооперативи, садові товариства).

Відповідач не могла бути замовником технічної документації, а ФОП ОСОБА_2 не мав права її виготовляти та видавати, оскільки технічний паспорт складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, яка проводиться виключно за заявою власника або іншої особи, передбаченої наказом № 186 від 26.07.2018 року, а тому, технічні паспорти на вищевказані господарські споруди, були видані особі, яка не має право на їх замовлення.

Крім того, в основу прийнятих рішень державним реєстратором, покладені довідки Одеської дирекції акціонерного товариства «Укрпошта» про резервування у реєстрі поштового обслуговування поштової адреси об'єкту, як самостійної поштової одиниці.

З даних довідок вбачається, що на підставі заяви ОСОБА_1 , адреси: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 зареєстровані у поштовому реєстрі, як самостійні поштові одиниці.

Однак, довідки про резервування у реєстрі поштового обслуговування поштової адреси щодо об'єктів, не є документами, що підтверджують або присвоюють юридичну адресу, оскільки акціонерне товариства «Укрпошта» не наділене законною компетенцією для вчинення подібних дій, а тому подібна довідка не може бути підставою для державної реєстрації нерухомого майна та не має правовстановлюючого характеру.

Правовідносини стосовно присвоєння адреси нерухомому майну регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема частиною 3 статті 26-3 , відповідно до якої адреса не присвоюється будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною.

Як встановлено судом, каси № 1 та № 2 є складовою частиною нежитлових будівель центрального стадіону «Чорноморець», загальною площею 80 289,0 м. кв., за адресою: АДРЕСА_3 .

Статтею 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачено, що адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;\місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею. Адреса вважається присвоєною з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її присвоєння.

Відповідно до положень пункту 41 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.

Поряд з цим у статті 37 цього Закону передбачені виключні повноваження щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою.

Так, у відповідності з вищевказаною статтею до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту, повідомлення про прийняті рішення з таких питань адміністратора інформаційної системи Міністерства юстиції України, з питань найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ тощо - національного оператора поштового зв'язку, органу ведення Державного реєстру виборців; прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Додатково, на регіональному рівні, питання присвоювання або зміни адреси встановлюється рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 809 від 28.07.2009 року «Про затвердження Положення про адресний реєстр міста Одеси».

Пунктом 3.1 вказаного рішення передбачено, що резервування адрес здійснюється на строк два роки за замовленням власника (наймача, балансоутримувача, забудовника) об'єкта або уповноваженої ним особи у випадках: надання адрес завершеним будівництвом об'єктам - на підставі свідоцтва про відповідність об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил; об'єднання, приєднання, виділення та поділу домоволодінь - на підставі відповідного проекту (висновку), підготовленого уповноваженою організацією; визначення можливості надання або зміни адрес у разі невідповідності наявних адрес правилам їх надання - на підставі документів, що відповідно до законодавства України посвідчують майнові права на об'єкт, інших документів, передбачених законодавством України; визначення можливості надання або зміни адрес з інших причин - на підставі документів, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 3.2. Положення надання та зміна адрес без їх попереднього резервування забороняється.

Згідно із п. 4.4. Положення на підставі довідки про резервування адреси районні адміністрації за заявою власника (наймача, балансоутримувача) об'єкта видають розпорядження про надання або зміну адреси протягом десяти робочих днів після отримання заяви, довідки, документів, що відповідно до законодавства посвідчують майнові права на об'єкт, та документів, які підтверджують особу заявника.

Довідка з Адресного реєстру міста Одеси - це документ, який свідчить про внесення запису до Адресного реєстру. У Адресному реєстрі формуються наступні види довідок: про резервування адреси об'єкта нерухомого майна; про відповідність адреси об'єкта нерухомого майна; про підтвердження адреси об'єкта нерухомого майна (п. 1.6. Положення).

Як вбачається з відповіді Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 31.08.2021 року №01-11/2/421вих, згідно комп'ютерної бази даних райадміністрацією не приймались розпорядження про присвоєння об'єктам нерухомості адрес: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.

Виходячи з зазначеного, виключно рішення місцевої влади або державної адміністрації є підставою для присвоювання адреси об'єктам нерухомого майна, однак як вбачається з матеріалів справи відсутні будь-які рішення органу місцевої влади щодо надання будівлям каси № 1 та № 2 нової адреси, а саме: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.Більш того, присвоєння поштової адреси індивідуальному об'єкту нерухомого майна без наявності зареєстрованого права власності не передбачене законом.

Оскільки, Одеська дирекція акціонерного товариства «Укрпошта» не є державним органом, який має право у встановленому законом порядку проводити присвоєння адреси об'єктам нерухомого майна, а довідки акціонерного товариства «Укрпошта», на вищезазначені господарські споруди, носять виключно інформаційний характер.

Державний реєстратор відповідно до статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Пунктами 12, 18 Порядку встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, а також відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями. За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.

Згідно із частиною 1 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.

Стаття 27Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», містить вичерпний перелік підстав державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, яка в свою чергу встановлює варіації документів, на підставі яких державний реєстратор вправі провести державну реєстрацію, а саме на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно; ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; договору, яким встановлюється довірча власність на нерухоме майно, та акта приймання-передачі нерухомого майна, яке є об'єктом довірчої власності; актів приймання-передачі нерухомого майна неплатоспроможного банку перехідному банку, що створюється відповідно до статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Однак, рішення державного реєстратора Єрошенко Олександра Борисовича було прийняте всупереч вимогам статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки оскаржуване рішення реєстратора не містить жодної підстави, що перелічена у даній нормі закону.

Таким чином, відкриття розділу на вказані об'єкти відбулося за відсутності документів, які б підтверджували право власності ОСОБА_1 на спірні об'єкти, а також за відсутності документу, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Відповідно до частини 1 статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Об'єднана палата Касаційного господарського суду Верховного суду від 24.01.2020 року у справі № 910/10987/18 визначила, що при дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає.

Враховуючи, що рішення державного реєстратора Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко Олександра Борисовича, індексні номери: 56697328 та 56697251, прийняті на підставі документів, які не дають змоги встановити підстав набуття права власності на відповідне майно за ОСОБА_1 , а тому такі рішення є незаконними та протиправними.

Отже суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не маючи на те законних підстав зареєструвала за собою право власності на майно, що не належить їй, у зв'язку з чим відбулось порушення майнових прав позивача, що порушує основні принципи правового інституту права власності, а саме його непорушність та неможливість обмеження.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 ЦПК України, одним із головних принципів цивільного судочинства є змагальність сторін.

Ст. 12 ЦПК України встановлює, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Дослідивши всі обставини справи, оцінивши зібрані та надані суду докази в їх сукупності, беручи до уваги, що відповідачем не спростовано належним чином доводів позивача, суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають захисту, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до змісту ч.2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Судом встановлено, що позивач поніс витрати по сплаті судового збору в розмірі 5675,00 грн. (4540,00 грн. - судовий збір за звернення до суду з даним позовом та 1135,00 грн - судовий збір за звернення до суду із заявою про забезпечення позову), що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями про сплату на зазначену суму, у зв'язку з чим з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 259, 263-265, 268, 272, 273, 352, 352 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL.INC.) (номер юридичної особи: С3905076, місцезнаходження: 200 Спектрум Центр Др., офіс 1450, місто Ірвайн, Штат Каліфорнія, 92618, Сполучені Штати Америки) до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 ), третя особа - державний реєстратор Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенко Олександр Борисович (АДРЕСА_5), про визнання протиправними та скасування рішень державного реєстратора про реєстрацію прав власності - задовольнити .

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенка Олександра Борисовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним № 56697251 від 18.02.2021 року щодо реєстрації за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 2294595951101, загальною площею 30 м. кв., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Єрошенка Олександра Борисовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним № 56697328 від 18.02.2021 року щодо реєстрації за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційними номерами 2294598851101 загальною площею 38.4 м. кв., що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 ) на користь «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL.INC.) (номер юридичної особи: С3905076, місцезнаходження: 200 Спектрум Центр Др., офіс 1450, місто Ірвайн, Штат Каліфорнія, 92618, Сполучені Штати Америки) витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 675 (п'ять тисяч шістсот сімдесят п'ять) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 16 листопада 2021 року.

Суддя О.В. Суворова