490/7371/21 від05.10.2021
нп 3/490/3607/2021
Центральний районний суд м. Миколаєва
05 жовтня 2021 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Скрипченко С.М. при секретарі Біжовець А.В.,за участю представника Миколаївської митниці Ходака Ю.А., розглянувши справу про притягнення:
громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Курської області (Російська Федерація), працює старшим механіком т/х «BAKU STAR», прапор Російська Федерація, паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий органом МВД 61027 31.07.2020 року, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України (далі - МК України), -
25 серпня 2021 року в зоні митного контролю м/п «Ольвія», в СМП «Ольвія», причал №5, при здійснені митного контролю та оформлення т/х «BAKU STAR», прапор Російська Федерація, який прибув з порту Трабзон (Туреччина), старший механік вказаного судна, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , до початку митного огляду заявив згідно CREW'S EFFECTS DECLARATION (Декларація про особисті речі екіпажу) від 25.08.2021 року (а.с.9), CREW MONEY DECLARATION (Декларація про валюту екіпажу) від 25.08.2021 року (а.с.8) про відсутність у нього будь - якої валюти (Долари США, Євро, Рублі РФ та інша).
Того ж дня, під час здійснення огляду житлової каюти громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , в сумці з документами, яка знаходилася в шафі з особистими речами виявлено без ознак приховування конверт, в якому знаходилася іноземна валюта 1400 доларів США та 25 000 рублів Російської Федерації, відомості про наявність якої не були заявлені за встановленою формою до початку митного огляду.
Таким чином, 25.08.2021 року, при проведенні митного оформлення прибуття в Україну т/х «BAKU STAR», прапор Російська Федерація, старший механік вказаного судна, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність у нього грошових коштів в сумі 1400 доларів США та 25 000 рублів Російської Федерації, що за курсом НБУ станом на 25.08.2021 року складає 46 288,52 грн. при переміщенні їх через митний кордон України.
Отже, вказані вище дії капітана т/х «BAKU STAR», прапор Російська Федерація, старший механік вказаного судна, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України, про що і було складено 25.08.2021 року протокол про порушення митних правил №0026/50400/21, який ОСОБА_1 підписав та отримав примірник.
У справі є заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) з проханням розглянути справу у його відсутності (а.с. 12).
Вислухавши представника Миколаївської митниці на підтримку протоколу, дослідивши надані матеріали справи, суддя дійшла наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до вимог статтей 245, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен забезпечити своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
За правилами ст. 488 МК України провадження у справі про порушення митних правил вважається розпочатим з моменту складання протоколу про порушення митних правил.
Виходячи з вимог МК України та КУпАП, розгляд справ про адміністративне правопорушення судом першої інстанції проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення. Згідно до вимог вказаного законодавства, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі про адміністративне правопорушення конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції інкримінованої статті (частини статті), що передбачає відповідальність за його вчинення.
Відповідно до ст. 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до Митного кодексу України та інших законів України.
Відповідно до ст. 336 МК України, митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, зокрема, шляхом:
1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 Митного кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;
2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).
У разі необхідності, митниця має право безпосередньо на судні здійснювати митний контроль.
Статтею 318 МК України, встановлено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України.
Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до Митного кодексу України та інших законів України.
Порядок здійснення митного контролю та оформлення суден закордонного плавання регламентуються Митним кодексом України, Конвенцією про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (набула чинності для України 24.12.1993) (далі за текстом - Конвенція), Типовою технологічною схемою пропуску через державний кордон України осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, Типовою технологічною схемою здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затверджених Постановою КМ України від 21.05.2012 №451 (далі за текстом - Порядок здійснення митного контролю) та Порядком виконання митних формальностей на морському транспорті, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 №308 (далі за текстом - Порядком виконання митних формальностей).
Відповідно до пунктів 9,10,17,18 Технологічної схеми митного контролю, з метою перевірки відомостей зазначених у поданих для митного контролю документах, може здійснюється митний огляд суден.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, дії ОСОБА_1 визнані як такі, що мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України.
Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Як вбачається з матеріалів справи, посадова особа митниці, діючи у визначеному законом порядку, склала за результатами митного огляду акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 25.08.2021, в якому зазначені дані стосовно фактичної кількості виявлених валютних цінностей.
Відповідно до підрозділу «А» розділу 1 Додатку до Конвенції, до особистих речей команди судна, зокрема, відноситься валюта, що належить членам команди.
Відповідно до п. 2.5 підрозділу «В» розділу 2 Додатку до Конвенції, основним документом про особисті речі команди, що містить відомості, що вимагаються державною владою, є Декларація про особисті речі команди. Державна влада приймає Декларацію про особисті речі команди, датовану і підписану капітаном або якою-небудь особою командного складу судна, належним чином уповноваженою на це капітаном. Державна влада може також вимагати від кожного члена команди судна його підпис або, якщо він цього зробити не може, його відмітки проти відомостей про його особисті речі.
Аналогічна норма щодо обов'язковості декларування членами екіпажів іноземних суден особистих валютних цінностей, міститься у Митного кодексу України.
Відповідно до підпункту з), пункту 2, частини 1, статті 335 МК України, при переміщенні водним транспортом обов'язковому заявленню підлягають відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу.
Відповідно до п.п. б) п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, валютні цінності це іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнот.
Відповідно до п. 57 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Відповідно до пункту 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 3 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (далі по тексту - Постанова), судам роз'яснено, що у випадку, коли предметом порушення митних правил є іноземна валюта, вчинене порушення слід кваліфікувати залежно від розміру її вартості, яка визначається за офіційним курсом Національного банку України на час вчинення правопорушення.
Відповідно до пунктів 17, 18 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затверджених Постановою КМ України від 21.05.2012 №451, з метою перевірки відомостей зазначених у поданих для митного контролю документах, може здійснюється митний огляд суден.
У разі виявлення фактів порушення законодавства посадова особа митного органу зобов'язана вжити заходів, передбачених законодавством.
З огляду на наведене, при судовому розгляді встановлено, що ОСОБА_1 було допущено недекларування товарів, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про кількість товарів - валютних цінностей в сумі 1400 доларів США та 25 000 рублів Російської Федерації, що за курсом НБУ станом на 25.08.2021 року складає 46 288,52 грн., які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тобто вчинене правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.
З метою забезпечення сплати штрафу у ОСОБА_1 , за вказаним протоколом, була вилучена іноземна валюта у розмірі 1736 доларів США, що за курсом НБУ, станом на 25.08.2021, становить 46 302 грн. 24 коп. Вказана валюта передана на зберігання на банківський рахунок митниці.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні зазначеного вище правопорушення підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: даними, що містяться у протоколі про порушення митних правил, Декларацією про валюту екіпажу (CREW CURRENCY DECLARATION) від 25.08.2021, Декларацією про особисті речі екіпажу (CREW'S EFFECTS DECLARATION) від 25.08.2021, Актом про проведення огляду від 25.08.2021 та іншими письмовими матеріалами справи.
З наведених мотивів та враховуючи правове значення протоколу про порушення митних правил, який не тільки визначає суть зазначеного порушення митих правил, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі про порушення митних правил, суд дійшов висновку про наявність в діях старшого механіка вказаного судна, громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України
Таким чином, своєю неправомірною бездіяльністю ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 472 МК України, а саме не задекларував, тобто не заявив за установленою формою точні та достовірні відомості про кількість наявних у нього валютних цінностей, в сумі 1400 доларів США та 25 000 рублів Російської Федерації, та має бути підданий стягненням у вигляді конфіскації вищевказаного товару, що ним не задекларований та штрафу у розмірі вартості цього товару.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 458, 472, 486, 527, 528, 529, 541, МК України, ст.ст. 283-285 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративні стягнення у виді:
- штрафу у розмірі 100% вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил, тобто в сумі 46 288,52 грн., що має бути перерахований на рахунок № UA 438999980313010149000014001, Миколаїв. ГУК/Миколаївської області/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300;
- конфіскації товару іноземна валюта у розмірі 1400 (одна тисяча чотириста) доларів США та 25000 (двадцять п'ять тисяч) рублів Російської Федерації.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 511, ст. 540 та ч. 1 ст. 542 МК України, виконання постанови суду у частині стягнення з громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , штрафу, здійснити шляхом перерахування до прибутку держави коштів, що були вилучені за протоколом про порушення митних правил № 0026/50400/21, а саме 1736 доларів США, що за курсом НБУ станом на 25.08.2021 року складає 46 302,24 грн.
Штраф має бути сплачений протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін у добровільному порядку, постанову буде звернуто до примусового виконання.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання - 3 (три) місяці з дня винесення.
Постанова протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва особою, яку притягнуто до відповідальності, чи її захисником.
Суддя С.М. Скрипченко