16 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 280/1099/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),
суддів: Мельника В.В., Чепурнова Д.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2021 року в адміністративній справі №280/1099/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
08.02.2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпровського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій позивач просить суд: визнати протиправною відмову (у формі рішення №139 від 05.11.2020) відповідача щодо зарахування стажу за вислугу років та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення позивачу; зобов'язати відповідача зарахувати періоди роботи позивача з 12.09.1994 по 31.10.1999 на посаді концертмейстера групи віолончелей камерного оркестру Сумської обласної філармонії в стаж за вислугу років та виплатити їй грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти пенсій на день її призначення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2021 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним на скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №139 від 05.11.2020, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю 30 років страхового стажу на посадах, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченого п. «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 12.09.1994 по 31.10.1999 на посаді концертмейстера групи віолончелей камерного оркестру Сумської обласної філармонії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.11.2020 про зарахування стажу за вислугою років та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області.
24.07.2020 позивачу виповнилося 59 років 6 місяців.
Відповідно до заяви позивача, з 25.07.2020 їй було первинно призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
На момент досягнення пенсійного віку та призначення пенсії, позивач працювала на посадах робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно де пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується записами в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 16-18) та не заперечується сторонами.
Так, у зазначеної трудової книжки позивача наявні наступні записи:
01.09.1980 після закінчення музичного училища прийнята на посаду викладача по класу віолончелі Запорізької музичної школи №5;
01.10.1980 в зв'язку зі вступом у вищій навчальний заклад звільнена із займаної посади викладача по класу віолончелі;
18.09.1980 зарахована студенткою 1 курсу відділення струнних інструментів вокально-оркестрового факультету денного навчання Уфімського державного інституту мистецтв;
10.06.1985 відрахована з числа студентів в зв'язку з закінченням навчання
07.08.1985 зарахована у штат Сумської обласної філармонії артисткою камерного оркестру (молодий фахівець, випуск 1985 рік);
12.09.1994 переведена на посаду концертмейстера групи віолончелей камерного оркестру;
31.10.1999 звільнена в зв'язку з переводом на роботу в Запорізький симфонічний оркестр;
02.11.1999 прийнята на посаду артистки симфонічного оркестру 1 кат. (І) по переводу з Сумської обласної філармонії;
01.10.2001 присвоєна вища категорія артистки симфонічного оркестру;
15.12.2016 переведена на строковий трудовий договір за контрактом на посаду артиста вищої категорії академічного симфонічного оркестру.
02.11.2020 позивач звернулася із заявою про проведення перерахунку пенсії - зарахування стажу за вислугою років та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
05.11.2020 відповідачем прийнято рішення №139 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю 30 років стажу на посадах, роботах які дають право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
20.11.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою в якій просила повідомити про підстави відмови у проведення перерахунку пенсії та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій .
Листом від 24.11.2020 за №10422-10501/П-02/8-0800/20 позивача було повідомлено, що:
«Переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають артисти оркестру (крім тих, які грають на духових інструментах), артисти хору і мімічного ансамблю, концертмейстери-піаністи, артисти вокально-драматичної частини.
Згідно записів трудової книжки з 12.09.1994 по 31.10.1999 Ви працювали в Сумській обласній філармонії на посаді концертмейстера групи віолончелей камерного оркестру, яка не передбачена вищезазначеним Переліком, тому підстав для зарахування зазначеного періоду до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, немає.
Відділом з питань перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області переглянуті Ваша заява від 02.11.2020 у щодо зарахування стажу за вислугу років та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. Прийнято рішення від 05.11.2020 №139 відмовити Вам у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю 30 років страхового стажу на посадах, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
До стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, Вам зараховані періоди з 07.08.1985 по 11.09.1994 та з 02.11.1999 по 31.07.2020 - 29 років 10 місяців 5 днів».
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, здійснюється згідно з окремими законодавчими актами через професійні та корпоративні фонди, які функціонують відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення».
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсійне забезпечення цих осіб здійснюється за нормами вказаного Закону при досягненні пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», із збереженням діючого порядку їх фінансування.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1191 від 23 листопада 2011 року «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 цього Закону, працювали у закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191), який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ, що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (далі - Перелік №909).
Згідно з пунктом 4 Порядку №1191 страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пункт 5 Порядку №1191 визначає, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Таким чином, призначення грошової допомоги здійснюється за сукупністю умов: досягнення пенсійного віку, праця у закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», наявність страхового стажу (для жінок - 30 років) на таких посадах, не отримання на час призначення пенсії за віком будь-якої пенсії.
Спірним в цій справі є зарахування до спеціального (педагогічного) стажу позивача період з 12.09.1994 року по 31.10.1999 року роботи позивача в Сумській обласній філармонії на посаді концертмейстера групи віолончелей камерного оркестру.
Відповідно до ч.19 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджених Наказом Міністерства культури і мистецтв України 04.02.2000 №32, погоджених Міністерством праці та соціальної політики України, за категорією «АРТИСТ СИМФОНІЧНОГО (КАМЕРНОГО) ОРКЕСТРУ» тарифікуються: концертмейстери та заступники концертмейстерів струнних груп, перші голоси та регулятори дерев'яних та мідних духових інструментів, другі та треті пульти перших скрипок, другі пульти других скрипок, альтів та віолончелей, бас-тромбон, туба, перша арфа, літаври (для камерних оркестрів - рояль, клавесин, інші клавішні).
Отже, у спірний період позивач була в широкому розумінні артистом камерного оркестру, до яких відносяться концертмейстери віолончелей камерного оркестру.
Таким чином, суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що період роботи позивача з 12.09.1994 по 31.10.1999 відноситься до робіт передбачених пунктом «ж» статті 55 Закону 1788-ХІІ.
Відповідно, позивач має необхідний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченого п. «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Доводи апелянта спростовані приведеними вище висновками суду.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2021 року в адміністративній справі №280/1099/21 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Сафронова
суддя В.В. Мельник
суддя Д.В. Чепурнов