Рішення від 11.11.2021 по справі 640/4026/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2021 року м. Київ № 640/4026/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.12.2020 року про зменшення пенсійних виплат ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити раніше нараховану пенсію в розмірі 5 160, 25 гривень, ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій з боку відповідача щодо зменшення пенсійних виплат позивачу. За посиланнями позивача, непрацюючі особи з інвалідністю П групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав правомірності дій.

Відповідачем на виконання вимог суду надані матеріали пенсійної справи позивача.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Листом від 02.12.2020 №2600/0309-8/171173 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлено ОСОБА_1 , що Головним управлінням проведено перевірку правильності нарахування пенсії, при перевірці було встановлено, що під час проведення автоматизованого перерахунку було завищено розмір пенсії, а саме не вірно розраховано страховий стаж. Після перевірки, пенсійну справу приведено у відповідність до вимог діючого законодавства.

В результаті корегування даних пенсійної справи розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.12.2020 складає 2767,88 грн.

Позивач, не погоджуючись зі зменшенням розміру призначеної пенсії, звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону №1058, особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, зокрема, для осіб з інвалідністю II та III груп від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону №1058, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону (ч. 2 ст. 33 Закону №1058).

Статтею 45 Закону №1058 визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

З матеріалів справи вбачається, ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із розрахунку страхового стажу 37 років 2 місяці, що давало йому право на даний вид пенсії.

З пояснень відповідача вбачається, що дані пенсійної справи ОСОБА_1 відкориговоно, у зв'язку з наступними обставинами.

Пенсійним фондом України на центральному рівні з грудня 2017 року здійснюється впровадження нового програмного забезпечення «Підсистема Призначення та Виплати Пенсій» (ППВП) для призначення, виплати та перерахунку пенсій. Відомості про пенсійні виплати до нового програмного забезпечення надходять з автоматизованої системи обробки пенсійної документації (далі - АСОПД).

Програмне забезпечення «Підсистема Призначення та Виплати Пенсій» (далі - ППВП) дозволяє формувати електронні пенсійні справи громадянина, які зберігаються на загальному сервері Пенсійного фонду України.

В програмному забезпеченні ППВП реалізовано можливість здійснювати контроль призначення/перерахунку пенсій шляхом формування звіту «Протокол контролю ЕПС»

Під час опрацювання списків звіту «Протокол контролю по ЕПС» було виявлено що пенсійна справа позивача потребує приведення у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме кількість страхового стажу не відповідає коефіцієнту страхового стажу для розрахунку пенсії, що підтверджується витягом зі звіту «Протокол контролю по ЕПС» де наявна інформація щодо кількості страхового стажу, який не відповідає коефіцієнту страхового стажу для розрахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , а також розпорядженням від 12.11.2020 та від 25.11.2020, згідно яких вбачається як саме розрахована пенсія гр. ОСОБА_1 до здійснення приведення у відповідність пенсійної справи останнього та після.

Позивач отримував пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із розрахунку страхового стажу 37 років 2 місяці, що давало йому право на даний вид пенсії. У такому вигляді пенсійна справа ОСОБА_1 мігрувала до ППВП з програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ.

Під час приведення у відповідність було виявлено, що у зв'язку із недосконалістю програмного забезпечення у АСОПД/КОМТЕХ у блоці зведені стажі було задвоєно 14 років 1 місяць і 12 днів.

Після вилучення даного періоду документально підтверджений стаж без урахування додаткового стажу становить 23 року 18 днів, що згідно ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не дає права на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на зазначене, позивача з 01.12.2020 переведено з пенсії по інвалідності в розмірі за віком на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в результаті чого розмір пенсії зменшився.

Пенсійну справу було приведено у відповідність з 01.12.2020 для уникнення переплати пенсії.

В той же час, позивач зазначає, що безперервно працював з 1985 по 2007 рік, що підтверджується даними трудової книжки, за всі періоди роботи сплачені трудові внески.

З пенсійної справи позивача вбачається, згідно розрахунку 25.11.2020 у зв'язку з уточненням даних ЕПС, з 01.12.2020 призначено пенсію по інвалідності в розмірі 2767,88 грн.

Водночас, згідно вказаного розрахунку, страховий стаж (повний) становить 39 років 8 місяців, 7 днів; страховий стаж до 01.01.2004 - 20 років 6 місяців 14 днів; страховий стаж після 2004 року - 2 роки 6 місяців 4 дня; додатковий стаж - 16 років, 7 місяців 19 днів.

Приписами абзацу 2 частини 1 статті 24 Закону встановлено, що до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Відтак, на думку суду, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком має призначатися позивачу з врахуванням повного страхового стажу, в тому числі додаткового, що становить, за розрахунком відповідача від 25.11.2020, 39 років 8 місяців та 7 днів.

Вказаний страховий стаж позивача надає право останньому на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Пунктом 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на розгляд справи безстороннім судом, встановленим законом.

Пунктом 1 ст. 13 Конвенції про права осіб з інвалідністю визначено обов'язок держав- учасниць забезпечувати особам з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи зміст спірних правовідносин, суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії віком на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання відповідача з 01.12.2020 встановити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, з врахуванням встановлених обставин справи, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.12.2020 встановити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.К. Каракашьян