16 листопада 2021 р. справа № 400/2326/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 , ОСОБА_5 , АДРЕСА_5 , ОСОБА_6 , АДРЕСА_6 , ОСОБА_7 , АДРЕСА_7 , ОСОБА_8 , АДРЕСА_8 , ОСОБА_9 , АДРЕСА_9 , ОСОБА_10 , АДРЕСА_10 , ОСОБА_11 , АДРЕСА_11 , ОСОБА_12 , АДРЕСА_12 , ОСОБА_13 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачів:1. Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34,Миколаїв,54034, 2. Володимирівська сільська рада вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ,
про:скасування наказів від21.01.21р.№127-УБД,від01.12.20р.№863-УБД,№859-УБД, від23.12.20р.№941-УБД,№949-УБД,№948-УБД,від01.12.20р.№861-УБД,від15.12.20р.№888-УБД,від 30.11.20 р.№ 855-УБД,№858-УБД,від17.12.20р.№906-УБД,від09.03.21р.№502-УБД,від19.01.21№52-УБД,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 (далі - позивачі) звернулись до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі - відповідач 1), Володимирівської сільської ради (далі - відповідач 2, якого залучено в ході розгляду справи), в якому просить (з урахуванням уточнених позовних вимог) скасувати накази відповідача 1 про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою від 21.01.2021 р. за №127-УБД, від 23.12.2020 р. за №948-УБД, від 01.12.2020 р. за №863-УБД, від 23.12.2020 р. за №941-УБД, від 23.12.2020 р. за №949-УБД, від 01.12.2020 р. за №859-УБД, від 01.12.2020 р. за №861-УБД, від 15.12.2020 р. за №888-УБД, від 30.11.2020 за №855-УБД, від 30.11.2020 р. за №858-УБД, від 17.12.2020 р. №906-УБД, від 09.03.2021 р. за №502-УБД, від 19.01.2021 р. за №52-УБД; зобов'язати відповідача 2 надати позивачам дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею по 2 га кожному з позивачів шляхом поділу земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що відповідач 1 відмовив їм у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстави не передбаченої Земельним кодексом України, а саме відсутність у клопотанні адміністративно - територіальної одиниці, де розташована земельна ділянка, при цьому ними були додані до клопотань графічні матеріали бажаних земельних ділянок.
Ухвалою від 27.04.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи та запропоновано надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки з доданих позивачами графічних матеріалів не можливо встановити конкретне місце розташування бажаної земельної ділянки, а тому на підставі ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України позивачам правомірно відмовлено у задоволенні їх клопотань. Також, у зв'язку з прийняттям змін до Земельного кодексу України, які набрали чинності 27.05.2021, передбачено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах територіальних громад. З дня набрання чинності п.24 розділу Х “Перехідних положень” Земельного кодексу України до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Ухвалою від 26.08.2021 р. прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог та залучено другого відповідача, Володимирівську сільську раду, якій запропоновано надати відзив на позовну заяву (уточнену).
Від відповідача 2 відзив до суду не надходив, але надійшов лист, в якому зазначено, що позивачі не звертались до Володимирівської сільської ради із заявами, розгляд справи проводити без участі відповідача 2.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідив докази, суд дійшов висновку.
28-29.10.2020 р. позивачі звернулись до Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Казанківського району Миколаївської області.
Відповідач 1 наказами від 21.01.2021 р. за №127-УБД, від 23.12.2020 р. за №948-УБД, від 01.12.2020 р. за №863-УБД, від 23.12.2020 р. за №941-УБД, від 23.12.2020 р. за №949-УБД, від 01.12.2020 р. за №859-УБД, від 01.12.2020 р. за №861-УБД, від 15.12.2020 р. за №888-УБД, від 30.11.2020 за №855-УБД, від 30.11.2020 р. за №858-УБД, від 17.12.2020 р. №906-УБД, від 09.03.2021 р. за №502-УБД, від 19.01.2021 р. за №52-УБД Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з таких підстав: необхідно уточнити назву адміністративно-територіальної одиниці, де розташована бажана земельна ділянка.
Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Земельним кодексом України передбачено, що єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.
У частині 7 статті 118 Земельного кодексу України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: прийняти рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу (якщо для цього є передбачені законом підстави).
Умови, за яких орган відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати дозвіл.
Судом досліджені клопотання та додані до них документи, що надавались відповідачу та встановлено, що позивачами надавали графічні матеріали, тобто позивачами виконано вимоги Земельного кодексу України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що спірні накази є протиправними та їх належить скасувати, оскільки зазначені в ньому підстави для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою не узгоджуються з правовими підставами передбаченими ст.118 Земельного кодексу України.
Щодо позовної вимоги про надання позивачам дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею по 2 га кожному з позивачів шляхом поділу земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087, суд зазначає наступне.
Пунктом 24 розділу Х “Перехідних положень” Земельного Кодексу України, які внесені на підставі Закону України № 1423 від 28.04.2021” Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, який набрав чинності 27.05.2021 передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, з 27.05.2021 р. повноваження щодо розпорядження землями державної власності, які позивачі бажають отримати наділено відповідача 2, що підтверджується витягом з реєстру ДЗК. Відтак, і в цій частині позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин позов належить задовольнити повністю.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 НОМЕР_3 ) ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 НОМЕР_4 ) ОСОБА_5 ( АДРЕСА_5 НОМЕР_5 ) ОСОБА_6 ( АДРЕСА_6 НОМЕР_6 ) ОСОБА_7 ( АДРЕСА_7 НОМЕР_7 ) ОСОБА_8 ( АДРЕСА_8 НОМЕР_8 ) ОСОБА_9 ( АДРЕСА_9 НОМЕР_9 ) ОСОБА_10 ( АДРЕСА_10 НОМЕР_10 ) ОСОБА_11 ( АДРЕСА_11 НОМЕР_1 ) ОСОБА_12 ( АДРЕСА_12 НОМЕР_11 ) ОСОБА_13 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_12 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) Володимирівської сільської ради (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, 043753213 ) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою від 21.01.2021 р. за №127-УБД, від 23.12.2020 р. за №948-УБД, від 01.12.2020 р. за №863-УБД, від 23.12.2020 р. за №941-УБД, від 23.12.2020 р. за №949-УБД, від 01.12.2020 р. за №859-УБД, від 01.12.2020 р. за №861-УБД, від 15.12.2020 р. за №888-УБД, від 30.11.2020 за №855-УБД, від 30.11.2020 р. за №858-УБД, від 17.12.2020 р. №906-УБД, від 09.03.2021 р. за №502-УБД, від 19.01.2021 р. за №52-УБД.
3. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_13 , РНОКПП НОМЕР_1 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
4. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_14 , РНОКПП НОМЕР_2 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
5. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_3 ( АДРЕСА_15 , РНОКПП НОМЕР_3 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
6. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_4 ( АДРЕСА_16 , РНОКПП НОМЕР_4 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
7. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_5 ( АДРЕСА_17 , РНОКПП НОМЕР_5 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
8. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_6 ( АДРЕСА_18 , РНОКПП НОМЕР_6 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
9. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_7 ( АДРЕСА_19 , РНОКПП НОМЕР_7 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
10.Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_8 ( АДРЕСА_20 , РНОКПП НОМЕР_8 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
11.Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_9 ( АДРЕСА_21 , РНОКПП НОМЕР_9 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
12. Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_10 ( АДРЕСА_22 , РНОКПП НОМЕР_10 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
13.Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_11 ( АДРЕСА_23 , РНОКПП НОМЕР_13 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
14.Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_12 ( АДРЕСА_24 , РНОКПП НОМЕР_11 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
15.Зобов'язати Володимирівську сільську раду (вул. Центральна, 91, с. Володимирівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375323) надати ОСОБА_13 ( АДРЕСА_13 , РНОКПП НОМЕР_12 ) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га із земельної ділянки, яка розташована на території Казанківського району Миколаївської області кадастровий номер 4823680300:07:000:0087.
16. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич