Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 3/733/642/21
Єдиний унікальний №733/1251/21
Постанова
Іменем України
16 листопада 2021 року м.Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді- Вовченка А.В.
при секретарі - Мошенець Л.М.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління держпродспоживслужби в Чернігівській області , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, продавця магазину ФОП « ОСОБА_2 » , РНОКПП - НОМЕР_1 , раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП ,-
До Ічняського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №10 ВІД 29.10.2021 року о 13 годині 00 хвилин у АДРЕСА_2 в приміщенні магазину ФОП « ОСОБА_2 » , де продавець гр. ОСОБА_1 здійснювала торгівлю відсутні інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусної хвороби, контейнер для використаних ЗІЗ та рідке мило.
Згідно протоколу, 22 квітня 2021 року приблизно о 12-00 год під час проведення санітарно-епідеміологічного обстеження закладу торгівлі ФОП ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 щодо дотримання протиепідемічних заходів, які визначають особливості провадження діяльності суб'єктів господарювання на період карантину, було виявлено порушенняп.2 абз.2,п.8 абз. 1 та п. 8 абз. 4 постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", та постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17 Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів про торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19), допущене продавцем магазину ФОП « ОСОБА_2 » , яке виявилося у відсутності інформаційних матеріалів щодо коронавірусної хвороби, рідкого мила , а також контейнеру (урни) з кришкою для використаних ЗІЗ.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що вона не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 44-3 ч. 1 КУпАП, так як не являється фізичною особою-підприємцем, а продацем. Наданий час всі недоліки вказані в акті усунуті.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній
відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, стаття 44-3 ч. 1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення та іншими документами.
Відповідно до п.2, абз.2, п. 8 абз. 1 та п. 8 абз. 4 постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17 Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів про торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19) суб'єкт господарської діяльності повинен забезпечити постійну наявність рідкого мила, антисептиків та паперових рушників в санвузлах (за їх наявності); централізований збір використаних ЗІЗ, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією.
Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачений нормами права комплекс ознак (елементів), за наявності яких певне протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративний проступок.
Такий комплекс ознак передбачає чотири елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона.
Статтею 55 ГК України визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення місце роботи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, зазначене як продавець ФОП « ОСОБА_2 », при цьому докази щодо віднесення ОСОБА_3 до суб'єкта господарювання чи відповідальної особи за діяльність даного ФОП « ОСОБА_2 » згідно протоколу, чи відповідальної особи щодо санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм,- матеріали справи не містять.
За змістом ст. 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протокол про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно
до вимог КУпАП, при цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу, що слідує з загальних засад судочинства, закріплених у ст. 129 Конституції України.
Доказування не може грунтуватись на припущеннях.
Згідно приписів ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч ст. 44-3 ч. 1 КУпАП, що виключає наявність в діях останньої складу даного адміністративного правопорушення та є підставою для закриття провадження у справі згідно ст. 247 п. 1 ч. 1 КУпАП у зв'язку відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 44-3 , 247 , 251 , 252 , 283 , 284 КУпАП , суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Чернігівського апеляційного суду в 10-ти денний строк з дня винесення постанови.
Суддя А. В. Вовченко