Справа № 467/1020/21
Провадження № 3/467/358/21
16.11.2021 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.
за участю секретаря судового засідання Кукурудзи О.М.,
особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 211176 від 17 жовтня 2021 року вбачається, що 17 жовтня 2021 року о 11 годині 20 хвилин на виїзді з с. Іванівка Вознесенського району Миколаївської області водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем SUZUKI VITARA державний номерний знак НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, а саме перешкоди( вибіг тварин - 2 собаки) на проїжджу частину, внаслідок чого допустив контактування з тваринами, чим порушив пункт 12.1, 12.3, 2.3 «б» Правил дорожнього руху. Внаслідок дій водія ОСОБА_1 автомобіль отримав механічні ушкодження.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності в судовому засіданні пояснив, що 17 жовтня 2021 року о 11 годині 20 хвилин на виїзді з с. Іванівка Вознесенського району Миколаївської області за 400 м до виїзду на головну дорогу, він допустив контактування з двома тваринами, що призвело до механічних ушкоджень його автомобіля SUZUKI VITARA державний номерний знак НОМЕР_2 у вигляді пошкодження переднього бамперу з правої сторони, бачку омивача, переднього правого підкрилку, декоративної накладки на правому крилі, передньої правої противотуманної фари. Тварини не постраждали, після зіткнення втекли з місця пригоди, відшукати їх не вдалося.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.252 КУпАП оцінка доказів повинна ґрунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні. До таких даних відносять: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протокол про вилучення речей і документів, а також інші документи.
Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серіїДПР18 № 211176 від 17 жовтня 2021 року вбачається, що 17 жовтня 2021 року о 11 годині 20 хвилин на виїзді з с. Іванівка Вознесенського району Миколаївської області водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем SUZUKI VITARA державний номерний знак НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, а саме перешкоди( вибіг тварин - 2 собаки) на проїжджу частину, внаслідок чого допустив контактування з тваринами, чим порушив пункт 12.1, 12.3, 2.3 «б» Правил дорожнього руху. Внаслідок дій водія ОСОБА_1 автомобіль отримав механічні ушкодження.
Додатком до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 211176 від 17 жовтня 2021 року слугує схема ДТП, в якій зафіксоване місце розташування SUZUKI VITARA державний номерний знак НОМЕР_2 , напрямок рух та місце зіткнення та пошкодження переднього бамперу з правої сторони, бачку омивача, переднього правого підкрилку, декоративної накладки на правому крилі, передньої правої противотуманної фари. Схема підписана учасником ДТП без зауважень.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
При вирішенні питання щодо доведеності вини особи у скоєнні правопорушення, в тому числі й адміністративного, слід виходити з положень ст.62 Конституції України про те, що обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи мають тлумачитись на її користь.
Такий підхід до тлумачення норм, в тому числі, адміністративного законодавства, відповідає контексту рішення Європейського Суду від 15 травня 2008 року у справі «Надточій проти України» (заява №7460/03), в якому зазначено, що адміністративне правопорушення має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст.6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод (далі Конвенція), що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів доведеності вини обвинуваченого.
Отже, стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, поширено Європейським Судом й на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02).
Окремим видом адміністративних правопорушень (проступків) є правопорушення на транспорті, в тому числі порушення, вчиненні під час дорожнього руху.
Відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року (з наступними змінами і доповненнями) та п.1.1 Правил дорожнього руху України єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюється вищеназваними Правилами.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність учасника дорожнього руху за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Суд усвідомлює суспільну небезпеку правопорушень, пов'язаних із забезпеченням безпеки дорожнього руху, необхідність невідворотності покарання порушників та створення умов, які би перешкоджали розповсюдженню таких дії.
Проте, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, схеми ДТП та пояснень ОСОБА_1 , в результаті наїзду на тварин, пошкоджень зазнав лише автомобіль ОСОБА_1 .
Дані про пошкодження іншого транспортного засобу чи майна, а також наявність інших учасників дорожнього руху, в матеріалах справи відсутні.
За таких обставин, провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, який передбачає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 221, 283, 284 КпАП України, суд
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП України закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду на протязі десяти днів з дня її проголошення через Арбузинський районний суд Миколаївської області.
Суддя Т.М.Кологрива