12.11.2021
Єдиний унікальний номер 389/3336/21
провадження №3/389/1357/21
12 листопада 2021 року м. Знам'янка Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Український Віталій Валентинович, розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , не зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , не працює, протягом року не притягувалась до адміністративної відповідальності,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №899443 від 03.11.2021 ОСОБА_1 , 03.11.2021 о 12.30 годині, у приміщенні магазину «Продукти», розташованого по вул.Травневій у с.Новотрепівка Кропивницького району Кіровоградської області, здійснила продаж пляшки горілки емністю 0,5 л без марки акцизного податку, чим порушила правила торгівлі алкогольними напоями, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явилась.
Згідно з ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В силу вимог ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Згідно з ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, зокрема, в рішеннях у справах "Гурепка проти України (N2)" від 08 квітня 2010 року, "Лучанінов проти України" від 09 червня 2011 року на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Основними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції України, є, крім інших, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.6 «Право на справедливий суд» Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Таким чином суд не має права з власної ініціативи у будь-який спосіб збирати докази винуватості або невинуватості особи.
Частина перша ст.156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку та тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Дослідивши письмові матеріали адміністративної справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, письмові пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , протокол особистого огляду і огляду речей ОСОБА_3 , у якого було вилучено пляшку горілки ємністю 0,5 л без марки акцизного податку, заяву ОСОБА_1 , яка у добровільному порядку видала працівникам поліції 2 повні ПЕТ пляшки горілки та одну ПЕТ пляшку горілки, наповнену до половини, без акцизних марок, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, відтак справу необхідно повернути для належного оформлення, оскільки існують суперечності між протоколом та доданими у якості доказів письмовими матеріалами. Так не з'ясовано чи є ОСОБА_1 продавцем магазину чи безробітною, не вирішено питання і місцезнаходження 35 грн., при тому, що ч.1 ст.156 КУпАП передбачає показання з обов'язковою конфіскацією, у тому числі виручки. Наявній у матеріалах справи заяви ОСОБА_1 про добровільну видачу ПЕТ пляшок горілки без акцизних марок, не надано відповідну правову оцінку взагалі.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14).
Керуючись ст.256 КУпАП, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, повернути до відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області В.В. Український