вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"08" листопада 2021 р. м. Рівне
Справа № 918/834/21
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний"
до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях,
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області,
про стягнення коштів в сумі 199 084 грн 86 коп.,
у судовому засіданні приймали участь:
від позивача - Терещенко О.М., ордер серія ВК № 1031348 від 23.10.2021 р.;
від відповідача - Муляр С.О., довіреність № 5 від 21.01.2021 р.;
від третьої особи - не з'явився.
Відповідно до частини 14 статті 8, статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".
Для архівного зберігання оригіналу звукозапису надано диск DVD-R, серійний номер MAP626XI111716642.
У судовому засіданні 8 листопада 2021 року, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У вересні 2021 року Громадська організація "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" (далі - Організація, позивач) звернулася до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях (далі - Регіональне відділення, відповідач) про стягнення коштів в сумі 199 084 грн 86 коп., з яких: 190 240 грн 30 коп. - надмірно сплачена орендна плата, що надійшла до Державного бюджету, та 8 844 грн 56 коп. - сплачена пеня.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 6 грудня 2021 року між Регіональним відділенням та Організацією укладено договір оренди державного майна № 1656-2018. Постановою № 611 врегульовані деякі питання щодо звільнення орендарів від орендної плати, а також щодо нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, зокрема у пункті 1 цієї постанови передбачено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: 1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1; 2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, здійснюється у розмірі: 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2; 25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3. На думку позивача, нарахування Організації орендної плати, починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) у розмірі 50% від розміру орендної плати. Як зазначає позивач, оскільки нарахування Організації орендної плати починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) у розмірі 50% від розміру орендної плати, надмірно сплачена сума орендної плати, що надійшла до Державного бюджету не зможе бути зарахована в рахунок майбутніх платежів, то у зв'язку з припиненням орендних відносин та на підставі п. 3.8. Договору, надмірно сплачена сума орендної плати за березень 2020 року - червень 2021 року підлягає поверненню позивачу, в тому числі пеня в сумі 8 844 грн 56 коп., яка була сплачена позивачем.
Ухвалою суду від 30 вересня 2021 року позовну заяву Організації від 23 вересня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи призначено на 25 жовтня 2021 року. Одночасно вказаною ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, залучено Регіональний офіс водних ресурсів у Рівненській області (далі - третя особа).
13 жовтня 2021 року від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 11.10.2021 р. № 10-04-3406 з додатками (а.с. 74-90), в якому останній просить відмовити у задоволенні позову. Зокрема відповідач зазначає, що на період карантину законодавством не було передбачено будь-яких заборон щодо діяльності громадських об'єднань і орендар доказів таких заборон або обмежень Регіональному відділенню не надав. Також відповідач зазначає, що із класифікатора видів економічної діяльності Організації не вбачається будь-який вид діяльності пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності. Крім того, як зазначає відповідач, з поданого позову та долучених додатків не вбачається, що орендар проводить будь-яку виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах. Як зазначає відповідач, згідно додатку № 2 Постанови КМУ № 611 від 15.07.2020 р. визначено перелік орендарів, яким нарахування орендної плати за користування державним нерухомим майном здійснюється у розмірі 50% визначено перелік орендарів та в даному переліку відсутні громадські об'єднання. Відтак, відповідач зазначає, що згідно умов, укладеного між Організацією та Регіональним відділенням, договору оренди використання об'єкта оренди у виробничій/підприємницькій діяльності, Організація, маючи статус громадського об'єднання і використовуючи майно для розміщення свого громадського об'єднання не має права на зменшення розміру орендної плати в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 р., так як не здійснює будь-якої виробничої діяльності та не відноситься до переліку орендарів, які мають пільги щодо орендної плати. Відтак, відповідач зазначає, що Організацією не було надмірно сплачено орендну плату за користування державним майном комплексу будівель та споруд, розташованих за адресою: м. Рівне, вул. Київська, 108ж.
23 жовтня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла відповідь на відзив з додатками (а.с. 92-106). Зокрема у відповіді на відзив представник позивача зазначає, що постанова № 611 імперативно вказує на те, що орендодавці державного майна повинні забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, починаючи з дати встановлення карантину. Відтак, як зазначає представник позивача, нарахування орендної плати за державне майно починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем на підставі постанови № 611 незалежно від того, чи звертався орендар з відповідною вимогою/проханням, чи ні. Як зазначає представник позивача, належною для нарахування та стягнення з позивача на користь відповідача, орендодавця, є орендна плата у розмірі 50%, розрахована відповідно до визначеної Методики, із зменшенням на 50% відповідно до положень підпункту 2 пункту 1 Постанови № 611 та додатку 2 за період з 12.03.2020 р. по червень 2021 року включно. Також представник позивача зазначає, що основним видом діяльності позивача є 94.99. Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у., а пунктом 2 додатка 2 Постанови КМУ № 611 від 15.07.2020 р. віднесено вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах). Як зазначає представник позивача, зазначеної частиною проведення виробничої діяльності безпосередньо на орендованих виробничих приміщеннях щодо юридичної особи, що є суб'єктом малого підприємництва не вимагається, оскільки проведення виробничої діяльності на орендованих виробничих площах вимагається лише щодо інших фізичних осіб, які не є суб'єктами малого підприємництва. Крім того, представник позивача зазначає, що майно використовується відповідно до мети договору, а саме з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності. На думку представника позивача, у даному випадку при вирішенні питання про наявність підстав для застосування знижки 50% по сплаті орендної плати не має враховуватися саме мета використання майна, цільове призначення, погоджені сторонами в п. 1.2. договору. Відтак, представник позивача вважає, що нарахування Організації орендної плати, починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) в розмірі 50% від розміру орендної плати.
У судовому засіданні 25 жовтня 2021 року оголошено перерву до 8 листопада 2021 року.
1 листопада 2021 року від відповідача на адресу суду надійшли заперечення на відповідь на відзив від 27.10.2021 р. № 10-04-3619 з додатками (а.с. 120-131), в яких останній зазначає, що законодавцем чітко визначено вичерпний перелік орендарів державного майна, яких звільнено від сплати орендної плати або зменшено розмір її нарахування, а тому позивач дійшов помилкового висновку щодо застосування до нього постанови № 611 від 15.07.2020 р. Як зазначає відповідач, діяльність громадських організацій не була заборонена, а тому позивач міг використовувати мету своєї діяльності і використовував об'єкт оренди за своїм призначенням. На думку відповідача нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном у розмірі 50% здійснюється для осіб, які провадять господарську, підприємницьку та виробничу діяльність безпосередньо на об'єктах оренди, а тому даний пункт 2 додатку № 2 постанови КМУ № 611 від 15.07.2020 р. не стосується діяльності Організації.
8 листопада 2021 року від третьої особи через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли пояснення на позовну заяву від 06.11.2021 р. з додатками (а.с. 133-157). Зокрема в поясненнях третя особа зазначає, що у зв'язку із неналежним виконанням своїх зобов'язань Організацією, у квітні 2020 році Регіональний офіс водних ресурсів у Рівненській області звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом до Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" про стягнення 241 537 грн 00 коп. заборгованості, що виникла у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору № 01-19 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю, з яких: 212 881 грн 11 коп. основного боргу за договором, що складається з витрат на водопостачання та водовідведення, електропостачання, теплопостачання, 25 985 грн 05 коп. пені та 2 670 грн 84 коп. - 3% річних. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13 жовтня 2020 р. по справі № 918/340/20 позовні вимоги задоволено частково а саме: стягнуто з Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" на користь Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області 212 881 грн 11 коп. основного боргу, 15 116 грн 45 коп. пені, 2 653 грн 45 коп. - 3% річних та 1 729 грн 89 коп. судового збору. В задоволенні позову в частині стягнення з відповідача 10 868 грн 60 коп. пені та 17 грн 39 коп. 3% річних відмовлено. Видано судовий наказ від 16 листопада 2020 року про примусове виконання рішення. На думку третьої особи, у Регіонального відділення були відсутні правові підстави для задоволення заяви Організації від 22.04.2020 року № 01-20 про звільнення від орендної плати на період карантину, оскільки законодавством не було передбачено чи встановлено будь-яких заборон щодо діяльності громадських об'єднань, а з матеріалів даної судової справи вбачається, що Організація доказів таких заборон або обмежень Регіональному відділенню не надала, також їх не додано до позовної заяви чи відповіді на відзив, отже такі докази відсутні. Також третя особа вважає, що відсутні підстави щодо зменшення розміру орендної плати на 50% на період карантину з підстав визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 року, оскільки із класифікатора видів економічної діяльності Організації не вбачається будь-який вид діяльності пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності. Крім того, третя особа зазначає, що дія зазначеної постанови в даному випадку не розповсюджується на громадські об'єднання, а карантинні обмеження не здійснювали перешкод для їх діяльності та не обмежували права в частині використання об'єктів оренди. Як зазначає третя особа, позивач же використовував об'єкт оренди згідно мети договору, а тому внесення обов'язкових орендних платежів та штрафних санкцій випливає саме із договірних зобов'язань сторін. Таким чином, третя особа просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю.
У судовому засіданні 8 листопада 2021 року оголошувалася перерва до 8 листопада 2021 року до 14:30 год.
Перед судовим засіданням, 8 листопада 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи (а.с. 165- 170), до якої долучено копію листа від 05.11.2021 р. № 10-16-26181 щодо розгляду запиту на отримання публічної інформації, витяг з Єдиного реєстру адвокатів України та докази надіслання заяви учасникам справи.
У судовому засіданні 8 листопада 2021 року представник Організації підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.
Представник Регіонального відділення у судовому засідання 8 листопада 2021 року позов заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву та у запереченнях на відповідь на відзив.
Третя особа у судове засідання 8 листопада 2021 року не з'явилася, про дату, час і місце даного засідання була повідомлена належним чином, що підтверджується підписом представника Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, у наявній в матеріалах справи розписці про оголошення перерви у судовому засіданні від 25.10.2021 р. (а.с. 119). В той час, про причини неявки суд не повідомила.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Організації та Регіонального відділення, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
6 грудня 2018 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області (далі - Орендодавець) та Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" (далі - Орендар) укладено договір оренди державного майна № 1656-2018 (далі - Договір; а.с. 12-14).
Судом встановлено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях утворено як юридичну особу публічного права, що розташоване у м. Рівне, реорганізувавши шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області та визначено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області.
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (далі - Майно): виробничі приміщення адмінбудинку літ. "А-4", реєстровий номер 21085555.111.АААБВЖ936, загальною площею 1 418,7 кв.м, інвентарний № 101301001, що розташований за адресою: Рівненська область м. Рівне, вул. Кавказька, 7, та перебуває на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області (далі - Балансоутримувач), в т.ч.:
• Кабінети № 162, 163, 164, 165, 171, 172, 173, 175, 176, 177, 178, 179, 183, 184, 186,195, 196,197,205,206,207,209,210,211,212,217,218,219,220,221,222,224,227,228,229,230,231,233,234,236, 237,238, загальною площею 956,6 кв.м;
• Підсобні приміщення № 190, 199,214,232,239,241, загальною площею 53,9 кв.м;
• Коридори № 159, 169, 181, 182, 185, 194, 204, 208, 213, 215, 225, 226, 235, загальною площею 301,1 кв.м;
• Сходові клітки № 158,170,203,216, загальною площею 90,3 кв.м;
• Туалети та умивальники № 166, 167, 168, 240, 242, 243, 244, загальною площею 16,8 кв.м. Вартість Майна визначена згідно з висновком про вартість на 31 липня 2018 року і становить за незалежною оцінкою 7 048 020 (сім мільйонів сорок вісім тисяч двадцять) грн, без врахування ПДВ.
Майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності (п. 1.2. Договору).
Стан Майна на момент укладення договору визначається в Акті прийому-передачі (п. 1.3. Договору).
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що орендна плата, визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку жовтень 2018 року - 42 606,81 грн.
Пунктом 3.3 Договору встановлено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Згідно п. 3.6 Договору орендна плата перераховується таким чином:
50% - до Державного бюджету на рахунок УК у м. Рівне р/р 31114093017002, код одержувача 38012714, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код платежу 22080200;
50% - Балансоутримувачу,
щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Згідно п. 3.7. Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до Державного бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, перерахування орендної плати.
Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 6 грудня 2018 року до 6 листопада 2021 року включно (п. 10.1. Договору).
Так, на виконання умов Договору, Орендодавець передав, а Орендар прийняв Майно, що підтверджується Актом приймання-передачі нерухомого державного майна від 6 грудня 2018 року (а.с. 15).
10 вересня 2019 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області та Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" укладено договір про внесення змін до договору оренди державного майна № 1656-2018, яким внесено зміни до пунктів 2.2., 10.7., 6.5. Договору (а.с. 17).
Позивач звернувся до відповідача з листом вих. № 06/08-21 від 06.08.2021, в якому просив продовжити термін оренди державного майна - виробничих приміщень адмінбудинку літ. "А-4" за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Кавказька, 7.
4 серпня 2021 року, між позивачем та Адвокатським бюро "Терещенко і партнери" укладено Договір про надання правничої (правової) допомоги б/н.
13 серпня 2021 року Адвокатське бюро "Терещенко і партнери" звернулося до відповідача з адвокатським запитом, у якому просило відповідача повідомити чи розглянуто Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях, у порядку визначеним законодавством, заяву про продовження строку Договору оренди державного майна вих. № 06/08-21 від 06.08.2021, яка була подана Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" та яке рішення прийнято у зв'язку з її розглядом. У зв'язку з вказаним просило надати належним чином засвідчену копію прийнятого рішення по заяві про продовження строку Договору оренди державного майна № 06/08-21 від 06.08.2021.
Адвокатським бюро "Терещенко і партнери" отримано відповідь на адвокатський запит від 16.08.2021 № 18-01-2790 з якої слідує, що відповідачем розглянуто заяву позивача від 06.08.2021 № 06/08-21. За результатами розгляду було прийнято рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна від 06.12.2018№ 1656-2018.
До цієї відповіді на адвокатський запит від 16.08.2021 № 18-01-2790 було додано: копію наказу від 09.08.2021 № 841 "Про прийняття рішення про відмову у продовженні договору оренди", копію листа від 09.08.2021 № 17-02-22726 "Щодо відмови у продовженні договору оренди".
При прийнятті наказу відповідач керувався ст. ст. 18 та 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пунктами 143,144 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, наказом Фонду державного майна України від 22.12.2020 № 2049 "Про затвердження Інструкції щодо здійснення заходів, пов'язаних з припиненням договорів оренди та поверненням з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності", та "у зв'язку із допущенням орендарем - Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" і ідентифікаційний код 42607842) прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців за договором оренди державного майна від 06.12.2018 року № 1656-2018" на підставі заяви орендаря Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" від 06.08.2021 року № 06/08-21, наказав 1. Прийняти рішення про відмову у продовженні договору оренди від 06.12.2018 року № 1656-2018 нерухомого майна - виробничих приміщень адмінбудинку літ. "А-4" за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Кавказька, 7, що перебуває на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, укладеного з Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" ідентифікаційний код 42607842).
Зі змісту листа від 09.08.2021 р. № 17-02-2726 "Щодо відмови у продовженні договору оренди", який був доданий відповідачем до відповіді на адвокатський запит, слідує, що "...Враховуючи вищевикладене та керуючись частиною 1 статті 19 Закону, де вказано, що рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято у випадку, якщо орендар допустив прострочення стати орендної плати на строк більше трьох місяців, Регіональне відділення відмовляє у продовженні договору оренди державного майна від 06.12.2018 року № 1656-2018 та повідомляє про його припинення з 07.11.2021 року".
Листом від 22.04.2020 року № 01-20 позивач, у зв'язку із введенням карантину на всій території України, звертався до відповідача із клопотанням щодо зменшення розміру орендної плати.
Листом від 29.05.2020 року № 17-02-1594 відповідач надав відповідь на вищезазначену заяву, що на даний відсутній порядок звільнення орендарів від стати орендної плати по діючим договорам оренди державного майна (в т.ч. на період карантину) та керуючись вищевикладеним Регіональне відділення повідомило, що немає підстав для звільнення Організації від сплати орендної плати або зменшення її розміру.
Позивач вказує, що нарахування для Організації орендної плати, починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) у розмірі 50% від розміру орендної плати. Як зазначає позивач, оскільки нарахування Організації орендної плати починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) у розмірі 50% від розміру орендної плати, надмірно сплачена сума орендної плати, що надійшла до Державного бюджету не зможе бути зарахована в рахунок майбутніх платежів, то у зв'язку з припиненням орендних відносин та на підставі п. 3.8. Договору, надмірно сплачена сума орендної плати за березень 2020 року - червень 2021 року підлягає поверненню позивачу, в тому числі пеня в сумі 8 844 грн 56 коп., яка була сплачена позивачем.
За доводами позивача, вищевикладене порушує його право на звільнення від орендної плати, яке відповідач не визнає, та стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19" встановлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин, заборонивши: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).
Постановою КМУ від 16.03.2020 р. №215 внесено зміни до постанови КМУ від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19", зокрема, вказано, що з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв'язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.
Дію карантину було продовжено на всій території України згідно з Постановами КМУ № 392 від 20.05.2020 р., № 500 від 17.06.2020 р., № 641 від 22.07.2020 р., № 760 від 26.08.2020 р., № 956 від 13.10.2020 р., № 1236 від 09.12.2020 р., №104 від 17.02.2021 р.
Крім того, Законом України "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом Sars-CoV-2" було внесено зміни до п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби Covid-19", зокрема доповнено п.п. 5 та 6 наступного змісту:
5) для суб'єктів господарювання, діяльність яких була заборонена/обмежена на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), строки дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у цей період, продовжуються на період карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення;
6) суб'єктам господарювання, діяльність яких була заборонена у цей період, не нараховується та ними не сплачується орендна плата за договорами оренди державного або комунального майна.
За твердженням позивача, нарахування Організації орендної плати, починаючи з 12.03.2020 р. повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) в розмірі 50% від розміру орендної плати.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності позивача є 94.99. Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у.
В п. 1.2. Договору зазначено, майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.
Таким чином, нерухоме майно, яке перебувало у позивача на підставі Договору, використовувалось з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.
У судових засіданнях судом було встановлено, що нерухоме майно використовувалось позивачем з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності, тобто, діяльність позивача не була забороненою.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 р. № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" встановлено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: 1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1; 2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 57; Офіційний вісник України, 2011 р., № 71, ст. 2677), здійснюється у розмірі: - 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2; - 25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3. Орендодавцям державного майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з дати встановлення карантину.
У Додатку №1 (Перелік орендарів, які звільняються від орендної плати за користування нерухомим державним майном) зазначено, що до таких орендарів відносяться:
- орендарі, які орендують приміщення (в учбових корпусах) закладів освіти і науки державної форми власності з метою розміщення: кафе, кафетеріїв, їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів; торговельних об'єктів з продажу поліграфічної продукції та канцтоварів; ліцензованої відео- та аудіопродукції, призначеної для закладів освіти; торговельних об'єктів з продажу непродовольчих товарів; торговельних автоматів, що відпускають продовольчі товари; науково-дослідних установ;
- орендарі, які орендують приміщення для розміщення: приватних закладів освіти; державних закладів освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та закладів освіти, що фінансуються з місцевого бюджету; державних та комунальних закладів позашкільної освіти (крім оздоровчих закладів для дітей та молоді) та закладів дошкільної освіти; видавництв друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, що видаються українською мовою; торговельних об'єктів з продажу книг, газет і журналів, виданих українською мовою; фізкультурно-спортивних закладів, діяльність яких спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту; бібліотек, музеїв; закладів, що провадять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів; закладів культури незалежно від форми власності, що орендують приміщення для здійснення статутної діяльності в сфері культури та мистецтв; салонів краси, саун, турецьких лазень, соляріїв, кабінетів масажу, тренажерних залів;
- орендарі, які орендують приміщення з метою: організації концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності; побутового обслуговування населення; здійснення туроператорської та турагентської діяльності.
У Додатку № 2 (Перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків) вказано, що до таких орендарів відносяться:
- орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення: кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи; кафе, барів, кафе-барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ресторанів, ресторанів з нічним режимом роботи; їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів; комп'ютерних клубів та інтернет-кафе; торговельних об'єктів з продажу промислових товарів (крім таких, що здійснюють роздрібну торгівлю засобами гігієни); торговельних об'єктів з продажу непродовольчих товарів, що були у використанні; проведення виставок образотворчої та книжкової продукції, виробленої в Україні; виставок непродовольчих товарів без здійснення торгівлі; готелів; транспортних підприємств з перевезення пасажирів; офісних приміщень (зокрема в аеропортах);
- вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах);
- суб'єкти кінематографії, основною діяльністю яких є кіновиробництво або технічне забезпечення і обслуговування кіновиробництва, за умови, що вони внесені до Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів.
У Додатку № 3 (Перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 25 відсотків) вказано, що до таких орендарів відносяться орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів: кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи; кафе, барів, кафе-барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ресторанів, ресторанів з нічним режимом роботи; їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; торговельних об'єктів.
Суд зазначає, що вид господарської діяльності позивача, яку він здійснює в орендованому на умовах Договору приміщенні, не відноситься до видів діяльності, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 р. № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину".
Відповідно до ч. 4 ст. 14 Цивільного кодексу України особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.
Згідно з ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Підставою звільнення від зобов'язання сплачувати орендну плату ця норма визначає об'єктивну неможливість використовувати передане в оренду майно (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає.
Для застосування частини шостої статті 762 Цивільного кодексу України та звільнення наймача від плати за користування орендованим майном (орендної плати) визначальною умовою є наявність обставин, за які орендар не відповідає. Обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане наймачем і він не відповідає за це, мають бути доведені. Подібні правові висновки викладені у пункті 31.4 постанови Верховного Суду від 27.08.2019 р. у справі № 914/2264/17.
При цьому незалежними від волі орендаря обставинами є, зокрема, незаконне захоплення майна іншою особою, неповідомлення орендодавцем орендаря про права третіх осіб на майно (наприклад, право застави, при реалізації якого може накладатися арешт на майно, що унеможливлює доступ орендаря до нього), аварійний чи незадовільний технічний стан майна, правомірне зайняття приміщення третьою особою на підставі договору оренди, раніше укладеного з орендодавцем.
При настанні таких обставин вже після укладення договору оренди доказами на підтвердження неможливості використання майна можуть бути, зокрема, сертифікат торгово-промислової палати щодо форс-мажорних обставин, документально оформлені результати розгляду заяв та скарг до правоохоронних органів, акт державного виконавця про арешт майна та його передачу третій особі на відповідальне зберігання, судове рішення у справі за позовом про усунення перешкод у користуванні майном, висновок судової експертизи про аварійний стан об'єкта оренди, рішення компетентного державного органу про початок його реконструкції, реставрації чи капітального ремонту тощо. Подібні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 р. у справі №905/1601/17.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX, який набрав чинності 02.04.2020 р., розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України доповнено пунктом 14 такого змісту: "14. З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями), і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу".
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13 квітня 2020 року № 553-IX, який набрав чинності 18.04.2020 р., пункт 14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України викладено в такій редакції: " 14. Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб".
За таких обставин, беручи до уваги, що той вид господарської діяльності, який здійснювався позивачем в орендованому приміщенні, не підпадав під заборони, встановлені постановами КМУ, та не було встановлено заборони доступу до майна, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості тверджень позивача, що він був звільнений від нарахування/сплати орендної плати за користуванням об'єктом оренди.
При цьому, позивачем не надано суду доказів на підтвердження обставин об'єктивної неможливості використовувати ним орендоване приміщення у спірний період, так само як і доказів невикористання у спірному періоді позивачем об'єкта оренди у зв'язку з обставинами, за які позивач не відповідає.
Відповідно до ч. 4 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.
Судом встановлено, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19" від 16 червня 2020 року № 692-IX, який набрав чинності 16.07.2020, пункт 14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України викладено в такій редакції: « 14. Установити, що з моменту встановлення карантину, введеного Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.
У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.
Зазначені витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов'язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.
Ця норма не поширюється на суб'єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді".
Як встановлено судом, об'єктом оренди є державне нерухоме майно (далі - Майно): виробничі приміщення адмінбудинку літ. "А-4", реєстровий номер 21085555.111.АААБВЖ936, загальною площею 1 418,7 кв.м, інвентарний № 101301001, що розташований за адресою: Рівненська область м. Рівне, вул. Кавказька, 7, та перебуває на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, в т.ч.:
• Кабінети № 162, 163, 164, 165, 171, 172, 173, 175, 176, 177, 178, 179, 183, 184, 186,195, 196,197,205,206,207,209,210,211,212,217,218,219,220,221,222,224,227,228,229,230,231,233,234,236, 237,238, загальною площею 956,6 кв.м;
• Підсобні приміщення № 190, 199,214,232,239,241, загальною площею 53,9 кв.м;
• Коридори № 159, 169, 181, 182, 185, 194, 204, 208, 213, 215, 225, 226, 235, загальною площею 301,1 кв.м;
• Сходові клітки № 158,170,203,216, загальною площею 90,3 кв.м;
• Туалети та умивальники № 166, 167, 168, 240, 242, 243, 244, загальною площею 16,8 кв.м. Вартість Майна визначена згідно з висновком про вартість на 31 липня 2018 року і становить за незалежною оцінкою 7 048 020 (сім мільйонів сорок вісім тисяч двадцять) грн, без врахування ПДВ.
Згідно додатку № 2 Постанови КМУ № 611 від 15.07.2020 року, визначено перелік орендарів, яким нарахування орендної плати за користування державним нерухомим майном здійснюється у розмірі 50% визначено перелік орендарів. У даному переліку відсутні громадські об'єднання.
Частиною 2 вищевказаного Додатку визначено, що до даного переліку віднесено вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання" визначено, що громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Пунктом 1.2. Договору, майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.
З наведеного вбачається, що дія даної постанови в даному випадку не розповсюджується на громадські об'єднання й позивач повинен був використовувати об'єкт оренди згідно мети Договору, так як внесення орендних платежів та штрафних санкцій випливає саме із договірних зобов'язань сторін.
Таким чином законодавством чітко визначено вичерпний перелік орендарів державного майна, яких звільнено від сплати орендної плати або зменшено розмір її нарахування.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 ГПК України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні обставини, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Це стосується позивача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він звернувся до господарського суду з позовними вимогами.
Суд відзначає, що позивачем не доведено, а судом не встановлено на підставі зібраних в матеріалах справи доказів існування обставин, якими було мотивовано звернення до суду з вимогами про стягнення коштів в сумі 199 084 грн 86 коп.
Відтак, суд, враховуючи такі основні засади (принципи) господарського судочинства як: змагальність сторін, диспозитивність та пропорційність, приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Дослідивши усі обставини та надавши оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, про стягнення коштів в сумі 199 084 грн 86 коп.
Судові витрати по оплаті судового збору згідно статті 129 ГПК України залишаються за позивачем.
Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 15 листопада 2021 року.
Суддя Політика Н.А.