3/312/107/2021
312/197/21
03.11.2021
справа № 312/197/21
провадження № 3/312/107/2021
03 листопада 2021 року с. Велика Білозерка
Суддя Великобілозерського районного суду Запорізької області Яцун О.О., за участю прокурора Рулевського О.О, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Велика Білозерка Великобілозерського району Запорізької області, громадянина України, депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Рішенням першої сесії Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання № 1 від 30.05.2017 року «Про початок повноважень депутатів Великобілозерської сільської ради» визнано повноваження, зокрема ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської сільської ради сьомого скликання, яка, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.
Рішенням першої сесії Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області восьмого скликання № 1 від 27.11.2020 року «Про визнання повноважень депутатів Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області» визнано повноваження депутатів Великобілозерської сільської ради восьмого скликання. ОСОБА_1 у списку обраних депутатів не значиться.
За правилами ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.
Таким чином, повноваження ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області закінчилися 27.11.2020 року, тобто в день відкриття першої сесії Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області восьмого скликання.
ОСОБА_1 , будучи, згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та, відповідно до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, є суб'єктом декларування, який, на підставі ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов'язаний до 01.04.2021 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функції місцевого самоврядування за 2020 рік, проте вказану декларацію без поважних причин подав несвоєчасно, а саме 18.05.2021 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та підтвердив факт несвоєчасної подачі декларації після звільнення.
Прокурор Рулевський О.О. в судовому засіданні підтримав обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язані з корупцією, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак корупційного діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просив суд притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , думку прокурора, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та вина останнього підтверджується, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 323 від 18 червня 2021 року;
- рішенням № 1 першої сесії Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання «Про початок повноважень депутатів Великобілозерської сільської ради» від 30.05.2017 року;
- рішенням першої сесії Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області восьмого скликання № 1 від 27.11.2020 року «Про визнання повноважень депутатів Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області»;
- копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік ОСОБА_1 , яка була подана 18.05.2021 року;
- результатом перевірки подання декларацій депутатами за 2020 рік, які припинили повноваження, тип декларації «Після звільнення», складеного головним спеціалістом юридичного відділу Великобілозерської сільської ради Шапотінніковою А.В.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 18.06.2021 року, відповідно до яких останній підтвердив, що після припинення повноважень депутата, він дійсно несвоєчасно подав декларацію після звільнення за 2020 рік, та пояснив що це відбулося з причини того, що він дуже запізно начав займатися виготовленням особистого ключа, за допомогою якого необхідно зареєструватися в Реєстрі декларацій.
Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
За змістом підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року (в редакції наказу № 168/19 від 12.12.2019 року), декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації;
Відповідно до абзацу 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Так, судом встановлено, що рішенням першої сесії Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області сьомого скликання № 1 від 30.05.2017 року «Про початок повноважень депутатів Великобілозерської сільської ради» визнано повноваження, зокрема ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської сільської ради сьомого скликання, та у відповідності до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на нього поширюється дія Закону, тобто він є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.
Рішенням першої сесії Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області восьмого скликання № 1 від 27.11.2020 року «Про визнання повноважень депутатів Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області» визнано повноваження депутатів Великобілозерської сільської ради восьмого скликання. ОСОБА_1 у списку обраних депутатів не значиться. Тому на підставі ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, закінчилися 27.11.2020 року, тобто в день відкриття першої сесії Великобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області восьмого скликання.
З урахування вищевикладеного, на підставі абз. 2 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування був зобов'язаний наступного року після припинення депутатської діяльності, тобто до 01 квітня 2021 року подавати в установленому законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію, як особа, уповноважена на виконання функції місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентствомз питань запобігання корупції.
За змістом ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Отже, об'єктивна сторона зазначеного правопорушення полягає в тому, що, особа, уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування, яка є суб'єктом декларування, відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних на то причин (умисно або необережно), подала декларацію несвоєчасно, тобто с порушенням строків, визначених ст. 45 Закону «Про запобігання корупції».
Між тим, ОСОБА_1 вказану декларацію подав несвоєчасно, а саме - 18.05.2021 року, тобто після закінчення, встановленого ст. 45Законом України «Про запобігання корупції», строку.
За правилами статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналізуючи вищезазначене, вислухавши пояснення правопорушника ОСОБА_1 , дослідивши докази по справі, врахувавши характер вчиненого правопорушення, особу порушника та його відношення до скоєного, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, з призначенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Враховуючи вищезазначене, а також приймаючи до уваги, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності за вчинення корупційних правопорушень не притягувався, суд вважає за можливе накласти стягнення, передбачене санкцією ч. 1 статті 172-6 КУпАП, у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
За правилами ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного та керуючись ст. 401, ч. 1 ст. 172-6, 251, 252, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 289 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції»,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та притягнути його до адміністративної відповідальності, призначивши йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить 850(вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири)грн. 00 коп.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.О. Яцун