3/312/127/2021
312/245/21
04.11.2021
справа № 312/245/21
провадження № 3/312/127/2021
04 листопада 2021 року с. Велика Білозерка
Суддя Великобілозерського районного суду Запорізької області Яцун О.О., за участю прокурора Чернова В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Велика Білозерка Великобілозерського району Запорізької області, громадянина України, депутата Великобілозерської районної ради Запорізької області сьомого скликання, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Рішенням першої сесії Великобілозерської районної ради Запорізької області сьомого скликання від 18.11.2015 року «Про початок повноважень депутатів Великобілозерської районної ради» визнано повноваження, зокрема ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської районної ради сьомого скликання, який, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.
Рішенням першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання № 1 від 09 грудня 2020 року «Про результати виборів та визнання повноважень депутатів Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання» визнано повноваження депутатів Василівської районної ради восьмого скликання. ОСОБА_1 у списку обраних депутатів не значиться.
Також рішенням першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання № 3 від 09 грудня 2020 року «Про реорганізацію Великобілозерської, Кам'янсько-Дніпровської, Михайлівської районних рад шляхом приєднання до Василівської районної ради Запорізької області», були реорганізовані Великобілозерська районна рада, Кам'янсько-Дніпровська районна рада та Михайлівська районна рада шляхом приєднання до Василівської районної ради Запорізької області. Василівська районна ради є правонаступником всього майна, прав та обов'язків вищезазначених районних рад.
За правилом ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.
Таким чином, повноваження ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської районної ради Запорізької області закінчилися 09 грудня 2020 року, тобто в день відкриття першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання.
ОСОБА_1 , будучи, згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та, відповідно до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, є суб'єктом декларування, який, на підставі ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов'язаний до 11.01.2021 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функції місцевого самоврядування, проте вказану декларацію без поважних причин подав несвоєчасно, а саме 04.06.2021 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та підтвердив факт несвоєчасної подачі декларації перед звільненням.
Прокурор Чернов В.В. в судовому засіданні підтримав обставини, які викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак корупційного діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП Просив суд притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , думку прокурора, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та вина останнього підтверджується, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 412 від 08.08.2021 року;
- рішенням № 1 першої сесії Великобілозерської районної ради Запорізької області сьомого скликання від 18.11.2015 року «Про початок повноважень депутатів Великобілозерської районної ради»;
- рішенням першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання № 1 від 09 грудня 2020 року «Про результати виборів та визнання повноважень депутатів Василівської районної Запорізької області восьмого скликання»;
- рішенням першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання № 3 від 09 грудня 2020 року «Про реорганізацію Великобілозерської, Кам'янсько-Дніпровської, Михайлівської районних рад шляхом приєднання до Василівської районної ради Запорізької області»;
- копією декларації перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , яка була подана 04.06.2021року;
- повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.06.2021 року, відповідно до яких останній підтвердив, що дійсно подав декларацію 04.06.2021 року, після отримання ним відповідного листа від НАЗК.
Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Великобілозерської районної ради Запорізької області сьомого скликання, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
За змістом підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року (в редакції наказу № 168/19 від 12.12.2019 року), декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Відповідно до абзацу 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Так, судом встановлено, що рішенням першої сесії Великобілозерської районної ради Запорізької області сьомого скликання № 1 від 18.11.2015 року «Про початок повноважень депутатів Великобілозерської районної ради» визнано повноваження, зокрема ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської районної ради сьомого скликання, та у відповідності до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на нього поширюється дія Закону, тобто він є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.
Рішенням першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання № 1 від 09 грудня 2020 року «Про результати виборів та визнання повноважень депутатів Василівської районної Запорізької області восьмого скликання» визнано повноваження депутатів Василівської районної ради восьмого скликання. ОСОБА_1 у списку обраних депутатів не значиться. Тому на підставі ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження ОСОБА_1 , як депутата Великобілозерської районної ради Запорізької області, закінчилися 09 грудня 2020 року, тобто в день відкриття першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання.
Також згідно рішення першої сесії Василівської районної ради Запорізької області восьмого скликання № 3 від 09 грудня 2020 року «Про реорганізацію Великобілозерської, Кам'янсько-Дніпровської, Михайлівської районних рад шляхом приєднання до Василівської районної ради Запорізької області» були реорганізовані Великобілозерська районна рада, Кам'янсько-Дніпровська районна рада та Михайлівська районна рада шляхом приєднання до Васивівської районної ради Запорізької області. Василівська районна ради є правонаступником всього майна, прав та обов'язків вищезазначених районних рад.
З урахування вищевикладеного, на підставі абз. 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 як особа, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, був зобов'язаний не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення депутатської діяльності, тобто не пізніше 11.01.2021 року подати в установленому законом порядку декларацію перед звільненнямособи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, як особа, уповноважена на виконання функції місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентствомз питань запобігання корупції, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
За змістом ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Отже, об'єктивна сторона зазначеного правопорушення полягає в тому, що, особа, уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування, яка є суб'єктом декларування, відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних на то причин (умисно або необережно), подала декларацію несвоєчасно, тобто с порушенням строків, визначених ст. 45 Закону «Про запобігання корупції».
Між тим, ОСОБА_1 вказану декларацію подав несвоєчасно, а саме - 04.06.2021 року, тобто після закінчення, встановленого ст. 45Законом України «Про запобігання корупції», строку.
За правилами статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналізуючи вищезазначене, вислухавши пояснення правопорушника ОСОБА_1 , дослідивши докази по справі, врахувавши характер вчиненого правопорушення, особу порушника та його відношення до скоєного, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, з призначенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Враховуючи вищезазначене, а також приймаючи до уваги, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності за вчинення корупційних правопорушень не притягувався, суд вважає за можливе накласти стягнення, передбачене санкцією ч. 1 статті 172-6 КУпАП, у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
За правилами ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного та керуючись ст. 401, ч. 1 ст. 172-6, 251, 252, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 289 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції»,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та притягнути його до адміністративної відповідальності, призначивши йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить 850(вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири)грн. 00 коп.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.О. Яцун