10 листопада 2021 рокуСправа №: 695/3286/21
Номер провадження 3/695/2196/21
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, яка надійшла з Головного управління ДПС у Черкаській області Державної податкової служби України відносно:
ОСОБА_1 , працюючого директором ТОВ «Красногірський олійний завод» ( ЄДРПОУ 36774750),
за ч.1 ст.163-1 КУпАП, -
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області 09.11.2021 р. з Головного управління ДПС у Черкаській області Державної податкової служби України надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Суддя, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище і ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушником заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ст.163-1 КУпАП покладається на центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну податкову політику, та його територіальні органи. Однак дані матеріали оформлені неналежним чином, з порушеннями встановленого законом порядку.
Згідно з вимогами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя враховує, що відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У протоколі №315/23-00-07-0521 про адміністративне правопорушення від 03.11.2021 р., складеному відносно ОСОБА_1 відсутні відомості про особу порушника, а саме не зазначені: дата народження, місце проживання, місце реєстрації, що позбавляє суд можливості належним чином викликати особу до суду.
Без усунення вказаних недоліків суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану адміністративну справу, викликати особу, відносно якої складені матеріали в зазначений законодавством строк, а тому справа підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277 КУпАП, -
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Черкаській області Державної податкової служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.Ю. Степченко