03 листопада 2021 року Справа № 160/7455/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Серпіковій А.Ю.
за участю:
представника позивача Задоєнка О.В.
представника відповідача Іщенко Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" про застосування заходів реагування,-
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області (далі - ГУ Держпраці у Дніпропетровській області, позивач) звернулось до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" (далі - ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа", відповідач), в якому позивач, просить: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПАТ «АК «ДНІПРОАВІА», а саме: заборонити експлуатацію: - пасажирських ліфтів реєстр. №№ 59851; 59853, які знаходяться в адміністративній будівлі за адресою: 49042 м. Дніпро, Аеропорт цивільної авіації.
В обґрунтування поданого позову позивач зазначає, що у період з 24.03.2021 року по 06.04.2021 року відповідно до наказу ГУ Держпраці у Дніпропетровській області від 02.03.2021 року №294-ПЛ посадовими особами ГУ Держпраці у Дніпропетровській області проведено планову перевірку за додержання (виконання) вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки на ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа", за наслідком якої складено акт від 06.04.2021 року №65/5.2, який підписано та вручено голові правління Новікову О.Б. За результатами перевірки були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, у зв'язку із чим позивач звернyвся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 07.06.2021 року прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
08.07.2021 року представник відповідача надав до суду відзив на позову, у якому просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування чого зазначив, що на балансі та у власності ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" відсутня будівля аеропорту. Проте, для проведення поточного ремонту та технічного огляду ліфтів реєстр. №59851, №59853 ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" з спеціалізованим підприємством - ТОВ виробничо-технічне об'єднання «Дніпро-ліфт» укладено договір на ремонт ліфтів №330-Р від 15.06.2021 року, проведено оплату коштів та між сторонами підписаний Акт приймання виконаних робіт, що підтверджує фактичне виконання та усунення заявлених зауважень щодо експлуатації ліфтів. 30.06.2021 року між ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" та ТОВ СП «Товариство технічного огляду ДІЕКС» укладено договір №932-21-ДЛ про проведення позачергового технічного огляду ліфтів реєстр. №59853, №59851 та виготовлення висновку про технічний стан ліфтів. Строк надання послуг з позачергового технічного огляду ліфтів складає 15 робочих днів після здійснення оплати. Таким чином, порушення, зазначені в акті перевірки від 06.04.2021 №65/5.2 усунуті (здійснена заміна мастила в осереді канату та поверхневе спрацювання № 59853 (п.2 порушень у акті), електричне обладнання трансформаторів у ліфтах реєстр. №59851, №59853 було захищено кожухами (п.3 порушень у акті), а не усунуті порушення не пов'язані зі створенням реальної загрози здоров'ю людей.
23.07.2021 року представником позивача надано до суду відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що є безпідставними посилання позивача на те, що на балансі ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" не перебуває аеропорт цивільної авіації. Так, підприємство веде свою господарську діяльність в будівлі аеропорту, а тому несе відповідальність за технічний стан вузлів, агрегатів тощо. Стосовно укладеного між ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" та ТОВ «Дніпро-ліфт» договору від 15.06.2021 року №330-Р зазначив, що даний договір укладено між підприємствами 15.06.2021 року, у той же час на момент планової перевірки позивача були виявлені порушення додержання вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки. Договір було підписано після перевірки, однак на теперішній час невідомо, чи виконані роботи між Замовником та Виконавцем. До теперішнього часу ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" не надало актів виконаних робіт з ремонту ліфтів, тому просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
На підставі ухвали від 03.08.2021 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
19.08.2021 року оголошено перерву в підготовчому засіданні до 14.09.2021 року.
Ухвалою суду від 14.09.2021 року зупинено провадження у справі до закінчення позапланової перевірки ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа".
11.10.2021 року поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 03.11.2021 року.
03.11.2021 року закрито підготовче провадження та за письмової згоди представників сторін розгляд справи по суті здійснено в судовому засіданні в той самий день.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позовну заяву задовольнити в повному обсязі; представник відповідача позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що у період з 24.03.2021 року по 06.04.2021 року, на підставі наказу від 02.03.2021 року №294-ПЛ та направлення на проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 22.02.2021 року 277/5.2-Н ГУ Держпраці у Дніпропетровській області проведено планову перевірку ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, за наслідком якої складено акт від 06.04.2021 року №65/5.2.
06.04.2021 року посадовими особами ГУ Держпраці у Дніпропетровській області за результатами планової перевірки складено акт від 06.04.2021 № 65/5.2, в якому виявлено, порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з них 3 створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:
1.Суб'єктом господарювання після експертного обстеження не вжито заходів щодо проведення позачергового технічного огляду пасажирським ліфтам реєстр. №№ 59851; 59853 (які знаходяться у будівлі Аеропорту), що є порушенням п.9.2.2., п.9.2.3., п.9.7.15. НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів»;
2.У пасажирського ліфта реєстр. № 59853 канат обмежувача швидкості не відповідає вимогам безпеки, а саме: відсутність мастила в осерді канату та поверхневе спрацювання, що є порушенням п.9.7.15. НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила побудови та безпечної експлуатації ліфтів».
3. Електричне обладнання трансформаторів пасажирських ліфтів реєстр. №№ 59851; 59853 не захищене кожухом, що є порушенням п. 6.6.8. НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів».
13.04.2021 року ГУ Держпраці у Дніпропетровській області винесено припис відповідачу №65/5.2 про усунення виявлених порушень у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду.
Так, оскільки експлуатація пасажирських ліфтів за виявлених перевіркою обставин створює загрозу здоров'ю і життю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 877-V) встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Частиною 5 ст. 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 2694-ХІІ) державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно з частини першої статті 13 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 1 статті 38 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826 (далі по тексту - Положення).
Пунктом 1.4 Положення визначено, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Згідно з п. 2.26 Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Так, ч. 7 статті 7 Закону Закон № 877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом. Відповідно до п.1 Положення «Про Державну службу України з питань праці», затвердженого Кабінетом Міністрів України» від 11.02.2015 року № 96 (далі по тексту - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п.2 Положення № 96).
Правовими положеннями п.п. 6 п. 4 Положення № 96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7 Положення № 96).
Згідно п. 9.5.1 НПАОП 0.00-1.02-08, позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі:
- введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації;
- перерви в експлуатації більше як на 12 місяців;
- демонтажу та встановлення на новому місці;
- закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження);
- експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів;
- аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
В інших випадках позачерговий технічний огляд проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
У разі проведення позачергового технічного огляду в паспорті ліфта зазначається причина його проведення.
До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як при проведенні первинного технічного огляду згідно з розділом 9.3, за винятком пунктів 9.3.7-9.3.9 цих Правил.
Після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004 (пп. 6.1.22 НПАОП 0.00-1.02-08).
Відповідно до пп. 9.6.1 НПАОП 0.00-1.02-08 експертне обстеження проводиться у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації. В інших випадках експертне обстеження устаткування проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
Введення устаткування в експлуатацію після проведення експертного обстеження здійснюється відповідно до порядку, встановленого у НПАОП 0.00-6.18-2004, організаційно-методичних та експлуатаційних документів (пп. 9.6.3 НПАОП 0.00-1.02-08).
Відповідно до п. 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08, робота ліфта не дозволяється, якщо - відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію;
- не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта;
- закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта;
- не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів;
- відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери);
- не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці;
- знос канатів перевищує встановлені норми;
- є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта;
- несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
Отже, з аналізу вказаних норм законодавства, вбачається, що зазначені в акті перевірки порушення, є такими, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей.
Судом встановлено, що у період з 22.09.2021 року по 23.09.2021 року ГУ Держпраці у Дніпропетровській області було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці у ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" з метою перевірки виконання вимог раніше виданого припису ГУ Держпраці у Дніпропетровській області від 13.04.2021 року №65/5.2 суб'єктом господарювання ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа".
За результатами позапланового заходу зі здійснення державного нагляду щодо додержання вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці на ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" порушень припису ГУ Держпраці у Дніпропетровській області від 13.04.2021 року №65/5.2 не виявлено.
Отже, під час позапланової перевірки ПАТ "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" встановлено, що порушення законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, які стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом, відповідачем усунуто.
Зазначене свідчить про відсутність необхідності вжиття заходів реагування відносно відповідача, заявлених у позові.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовна заява ГУ Держпраці у Дніпропетровській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задоволенню не підлягає.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (адреса: вул. Казакова, 1 Д, м.Дніпро, 49107; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39788766) до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" (адреса: Аеропорт цивільної авіації, м. Дніпро, 49042; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 01130549) про застосування заходів реагування - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 12.11.2021 року.
Суддя М.В. Бондар