Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1685/21
Провадження 3/542/470/21
Іменем України
11 листопада 2021 року смт Нові Санжари
Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Шарова-Айдаєва О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Новосанжарського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбачене частиною 3 статті 183-1 КУпАП,
11 листопада 2021 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 15 від 27 жовтня 2021 року, складений за частиною 3 статті 183-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа № 542/1685/21 надійшла до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що останні підлягають направленню на доопрацювання, з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Так, згідно зі статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 27.10.2021 № 15 зазначено, що ОСОБА_1 за період з 01.09.2018 по 30.09.2021 здійснив несплату аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме боргу зі сплати аліментів у сумі 39525 грн 26 коп. станом на 01.10.2021, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 183-1 КУпАП.
Частина 3 статті 183-1 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті.
Відповідальність за частиною 1 статті 183-1 КУпАП настає за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Диспозиція частини 2 статті 183-1 КУпАП передбачає несплату аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
При цьому до протоколу про адміністративне правопорушення від 27 жовтня 2021 року № 15 не долучені докази, зокрема, постанови суду, з яких би вбачалось, що протягом року ОСОБА_1 вчиняв правопорушення, передбачені частинами першою або другою цієї статті, із яких можливо було встановити, яке саме правопорушення вчиняв зазначений громадянин - передбачене частиною 1 статті 183-1 чи частиною 2 статті 183-1 КУпАП.
Відповідно до примітки статті 183-1 КУпАП, під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
Однак, з доданого до матеріалів справи табеля виходу на роботу особи, до якої застосовано адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт, не можливо встановити, що особа відбула в повному обсязі адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт, тривалістю, яку передбачають диспозиції частин 1 або 2 статті 183-1 КУпАП, оскільки у вказаному табелі зазначено, що ОСОБА_1 , фактично, відпрацював 11 годин за червень 2021 року, хоча в довідці Новосанжарського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області зазначено, що ОСОБА_1 відпрацював 120 годин.
Також, суд зауважує ініціатору складення протоколу, що у протоколі невірно зазначена посада особи, яка його склала, оскільки Новосанжарський районний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністрества юстиції (м. Суми) має інше найменування - Новосанжарський відділ державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
За таких обставин справа не може бути вирішена по суті, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтею 278 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 183-1 КУпАП повернути до Новосанжарського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва