01033, м.Київ, вул.Жилянська 58-б тел. 284-37-31
Іменем України
13.04.10 Справа № 8/204-09
Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Корсакової Г.В.
суддів: Гаврилюка О.М.,
Рудченка С.Г.
При секретарі судового засідання -Матвієвській Г.В.
за участю представників:
від прокуратури: Яценков О.В.;
від позивача: Шевченко О.В. -за довіреністю;
від відповідача 1: не з'явились;
від відповідача 2: не з'явились;
розглянувши апеляційну скаргу Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області на рішення господарського суду Київської області від 18.12.2009 року
по справі № 8/204-09 (суддя Чорна Л.В.),
за позовом Прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної ради
до 1. Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області, с. Демидів, Київська обл.
2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний центр торгівлі», м. Київ
про визнання недійсними рішень,
Рішенням господарського суду Київської області від 18.12.2009 року визнано недійсним рішення № 85-VII-V від 07 листопада 2006 року Демидівської сільської ради Вишгородського району «Про надання дозволу на підготовку матеріалів погодження місця розташування об'єкту». Визнано недійсним рішення №6-2-16-V від 19 червня 2007 року Демидівської сільської ради Вишгородського району «Про погодження розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Міжнародний центр торгівлі». Стягнуто з Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області та ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»в доход державного бюджету України, відповідно, по 85 грн. державного мита та 118 грн. інформаційних.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Демидівська сільська рада Вишгородського району звернулась до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Київської області від 18.12.2009 року у справі № 8/204-09 скасувати.
На підставі апеляційної скарги Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області на рішення господарського суду Київської області від 18.12.2009 року, згідно ст. 98 ГПК України, Київським міжобласним апеляційним господарським судом ухвалою від 20.01.2010р. порушено апеляційне провадження.
Розпорядженням заступника Голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 09.03.2010р. змінено склад судової колегії: головуючий по справі суддя -Корсакова Г.В., судді -Гаврилюк О.М., Рудченко С.Г.
З метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження фактичних обставин справи та в зв'язку з неявкою в судові засідання учасників провадження розгляд апеляційної скарги відкладався.
Представники відповідачів в судове засідання 13.04.2010р. не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Враховуючи обмеженість розгляду справи процесуальними строками, та з огляду на те, що участь представників відповідачів в судовому засіданні обов'язковою не визнавалась, судова колегія вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідачів за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний центр торгівлі»звернулось до Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області з заявою № 04/09 від 09.10.2006р., в якій просило надати дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування майданчику для зберігання та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки підприємства площею близько 1,0 га в межах села Демидів за рахунок земель запасу для подальшого надання її в довгострокову оренду (а.с. 9).
Рішенням Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 07.11.2006р. за № 85-УІІ-У надано дозвіл ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки площею 0,1га для надання в оренду для зберігання та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки (а.с. 7).
Згідно зазначеного рішення матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: акт вибору земельної ділянки; викопіювання з плану меж сільської ради з нанесенням варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі земельної ділянки, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення; висновки про погодження місця розташування об'єкта, розміру намічуваної для вилучення земельної ділянки (загальної та по угіддях) та умови її вилучення: районного відділу земельних ресурсів, Вишгородської регіональної екологічної інспекції, відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, санітарно-епідеміологічного органу, обласного центру з охорони пам'яток історії, археології та мистецтва; Демидівської сільської ради.
27 грудня 2006р. складено Акт вибору та обстеження земельної ділянки передбаченої для розміщення та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»в с. Демидів Вишгородського району Київської області.
Згідно з вказаним актом, за висновками комісії, обстежена земельна ділянка придатна для розміщення та обслуговування вантажопідйомної техніки загальною площею близько 1 га з них 1 га під господарськими будівлями та дворами.
Рішенням Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 19.06.2007р. № 6-2-16-V погоджено місце розташування та надано згоду ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»на розробку проекту відведення земельної ділянки площею близько 1,0 га для зберігання та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки з метою надання в оренду терміном на 49 років за рахунок земель запасу в межах с. Демидів (а.с. 8).
ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»отримані погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею близько 1,0 га для зберігання та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки: відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Вишгородської районної державної адміністрації від 05.09.2007р. № 3532, управління земельних ресурсів у Вишгородському районі Київської області від 22.10.2007р. № 171, Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції від 06.11.2007р. № 02/04-1198, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 06.02.2008р. № 06-13/12924.
В жовтні 2009р. Прокурор Вишгородського району Київської області в інтересах держави в особі Вишгородської районної ради звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний центр торгівлі», в якому просив визнати недійсними рішення Демидівської сільської ради від 07.11.2006 р. №85-УІІ-У «Про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта»та рішення Демидівської сільської ради від 19.06.2007 р. №6-2-16-У «Про погодження розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ «Міжнародний центр торгівлі».
Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення Демидівської сільської ради позбавили Вишгородську районну раду як орган, уповноважений державою на реалізацію державної політики у галузі використання та охорони земель на території Вишгородського району, використовувати земельну ділянку площею 1,0 га в інтересах держави та територіальної громади села Демидів Вишгородського району. При цьому, за доводами прокурора, спірні рішення Демидівської сільської ради не відповідають положенням ст. ст. 123, 151 Земельного кодексу України та прийняті на підставі документів ТОВ «Міжнародний центр торгівлі», які не відповідали вимогам Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427.
Місцевий господарський суд задовольняючи позовні вимоги виходив з їх обґрунтованості.
Проте, судова колегія з таким висновком суду не погоджується та виходить з наступного.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Предметом спору у даній справі є вимоги про визнання недійсними рішень Демидівської сільської ради від 07.11.2006 р. №85-УІІ-У та від 19.06.2007 р. №6-2-16-У.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Таким чином, предметом доказування у даній справі є встановлення наявності чи відсутності підстав для визнання спірних рішень недійсними та порушення прав і охоронюваних законом інтересів позивача виходячи з підстав заявленого позову.
Відповідно до ст.116 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного Кодексу України ( в наведеній редакції) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Повноваження районних рад у галузі земельних відносин визначені ст. 10 Земельного кодексу України відповідно до п. п. «а»якої до повноважень районних рад віднесено розпорядження землями, що перебувають у спільній власності відповідних територіальних громад.
Як встановлено судовою колегією матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували перебування спірної земельної ділянки у спільній власності територіальних громад Вишгородського району.
Не надано таких доказів прокурором та позивачем і під час апеляційного провадження.
При цьому, представник позивача в судовому засіданні 13.04.2010р. вказав на те, що спірна земельна ділянка не знаходиться на праві спільної власності територіальних громад Вишгородського району. Прокурор зазначене не спростував.
Таким чином, враховуючи викладене, прокурором не доведено наявність у Вишгородської районної ради права на відповідну земельну ділянку, а відтак не доведено порушення прав позивача оспорюваними рішеннями Демидівської сільської ради.
Як вбачається з матеріалів справи спірна земельна ділянка знаходиться в межах села Демидів Вишгородського району, а тому розпорядження нею є компетенцією Демидівської сільської ради.
Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Частиною 15 ст. 151 ЗК України передбачено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Відповідно до Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004р. № 427 вибір земельних ділянок проводиться до початку проектування об'єктів. Юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки.
У клопотанні зазначаються: обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки; орієнтовний розмір земельної ділянки; бажане місце розташування об'єктів із зазначенням їх на відповідному планово-картографічному матеріалі (за наявності); умови вилучення (викупу) земельної ділянки.
До клопотання додаються копії установчого документа та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, а також у разі наявності - копії матеріалів проектів будівництва об'єктів (типових проектів або проектів повторного застосування), містобудівного обґрунтування розташування об'єкта на території кварталу існуючої забудови, інших проектних матеріалів щодо умов забудови земельної ділянки.
Сільська, селищна, міська рада, районна, Київська чи Севастопольська міська держадміністрація реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.
До складу комісії включаються заступник голови сільської, селищної, міської ради або заступник голови місцевої держадміністрації (голова комісії), а також представники районного (міського) органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
До роботи в комісії також залучаються власники та користувачі земельних ділянок, які пропонуються до вибору, представник заявника.
Комісія протягом двох тижнів після отримання матеріалів, зокрема обстежує бажане місце розташування об'єктів, погоджує орієнтовний розмір земельної ділянки, умови її вилучення або зміни цільового призначення з урахуванням містобудівної документації, місцевих правил забудови та комплексного розвитку території.
Результати роботи комісії оформляються актом.
Акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний центр торгівлі»звернулось до Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області з заявою № 04/09 від 09.10.2006р., в якій просило надати дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування майданчику для зберігання та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки підприємства площею близько 1,0 га в межах села Демидів за рахунок земель запасу для подальшого надання її в довгострокову оренду.
Клопотання ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, як зазначає прокурор, не відповідає вимогам п.3 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. №427, оскільки не вказано бажане місце розташування об'єкта із зазначенням на відповідному картографічному матеріалі, не надано копії установчих документів та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.
Проте, відомості щодо бажаного місця розташування об'єктів із зазначенням їх на відповідному планово-картографічному матеріалі подаються за їх наявності, про що зазначено в п.3 названого Порядку. Щодо установчих та реєстраційних документів юридичної особи, то, за оцінкою колегії суддів, їх неподання до відповідного клопотання не може бути підставою для визнання недійсними оспорюваних рішень відповідача1.
При цьому, згідно листа Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві від 18.03.2010р., наданого на запит суду апеляційної інстанції, в ЄДРПОУ станом на 01.03.2010р. значиться юридична особа ТОВ «Міжнародний центр торгівлі».
З матеріалів справи вбачається, що 27 грудня 2006р. складено Акт вибору та обстеження земельної ділянки передбаченої для розміщення та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»в с. Демидів Вишгородського району Київської області.
Згідно з вказаним актом, за висновками комісії, обстежена земельна ділянка придатна для розміщення та обслуговування вантажопідйомної техніки загальною площею близько 1 га з них 1 га під господарськими будівлями та дворами.
Акт вибору та обстеження земельної ділянки підписаний головою і членами комісії та скріплений печатками відповідних органів.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 19.06.2007р. № 6-2-16-V про погодження місця розташування та надання дозволу ТОВ «Міжнародний центр торгівлі»на розробку проекту відведення земельної ділянки площею близько 1,0 га для зберігання та обслуговування вантажопідйомної будівельної техніки з метою надання в оренду терміном на 49 років за рахунок земель запасу в межах с. Демидів прийнято з дотриманням вимог ст. ст. 123, 124 ЗК України.
Посилання прокурора на порушення Демидівською сільською радою при прийнятті рішення від 19.06.2007р. № 6-2-16-V вимог ч.7 ст. 151 ЗК України, що полягає, за доводами прокурора, у прийнятті відповідачем 1 вказаного рішення до отримання висновків від органів земельних ресурсів, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури, судовою колегією до уваги не приймаються, оскільки названа норма визначає процедуру погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок, що є підставами припинення прав на землю та не стосується спірних правовідносин.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає позовні вимоги необґрунтованими та не вбачає підстав для їх задоволення.
За вказаних обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Київської області від 18.12.2009 року прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню. Суд апеляційної інстанції приймає по справі нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 99, 101 -105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Демидівської сільської ради Вишгородського району Київської області на рішення господарського суду Київської області від 18.12.2009 року у справі № 8/204-09 задовольнити.
2. Рішення господарського суду Київської області від 18.12.2009 року у справі № 8/204-09 скасувати.
3. Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
4. Матеріали справи № 8/204-09 повернути до господарського суду Київської області.
Головуючий суддя Г.В. Корсакова
Судді: О.М. Гаврилюк
С.Г. Рудченко
Дата відправки 11.05.10