Іменем України
08 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3866/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач після уточнення позовних вимог просив суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.06.2021 у прийняття та врахуванні довідки про заробітку плату для обчислення пенсії за 1990-1994, видану публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лутри» 20.04.2014 при призначенні ОСОБА_1 пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області визнати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за 1990-1994 роки ,видану Публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лутри» 20.04.2014 року, дійсною на дату подання та врахувати її при призначенні та розрахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати позивачу пенсію за віком за вислугою років з наступного дня після досягнення пенсійного віку з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за 1990-1994 роки, видану публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лугри» 20.042014.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на початку травня 2021 звернулась до Білокуракинського об'єднаного управління ПФУ Луганської області із заявою про призначенні пенсії «вид пенсії - за віком, за вислугою років» з додатками для призначення пенсії. Однак відповідачем усно відмовлено в призначенні такого виду пенсії через те, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за 1990-1994 роки, видана Публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лутри» 20.04.2014.
Як стверджує позивач 17.05.2021 звернулась до відповідача з письмовою заявою, де просила врахувати вказану довідку для призначення пенсії. Однак, 14.06.2021 відповідачем надано письмову відповідь про те, що пенсію призначено за віком з 14.05.2021, а заробітна плата для обчислення розміру пенсії зарахована за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 1 липня 2000 року по 30 квітня 2021 року. Довідка про заробітну плату за період з 01.01.1990 по 31.12.1994, видана публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лутри» №84 20.04.2014 не взята для розрахунку так як є недійсною на дату подання. У зв'язку з тим, що публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лутри» не зареєстроване на території України та знаходиться на тимчасово окупованій території в м. Луганськ, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перевірити достовірність первинних документів по нарахованій заробітній платі немає можливості. Також усно було повідомлено, що довідку про стаж роботи, видану з символікою т.з. «ЛНР» не буде прийматися. Іншим чином підтвердити заробітну плату за 1990-1994 роки позивач змоги не має, оскільки архів залишився на тимчасово непідконтрольній українській владі, іншим шляхом отримати довідку неможливо. Після консультації з юристом, позивач вирішила отримати довідку про розмір заробітної плати та звернулась до публічного акціонерного товариства «Луганська фірма «Лутри» 20.04.2014 року і отримала довідку з підписами керівника та печаткою.
Позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його права на належний соціальний захист.
01.10.2021 від представника відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 33272/2021 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі (арк.спр.83-88).
Позивач в судове засідання не прибула, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином, просила розглянути справу без її участі (арк.спр.141).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, просив розглянути справу без його участі (арк.спр.83-88).
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вимоги частини 9 статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
- ухвалою суду від 13.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.77-78).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 є пенсіонером за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (арк.спр.41-45, 46, 89-90).
17.05.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою довільної форми, відповідно до якої просила долучити до матеріалів справи довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за 1990-1994, видану публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лугри» від 20.04.2014 та надати письмову відповідь щодо відмови у долученні до прави довідки та нарахуванні пенсії за віком за 1990-1994 в установленому законом строк та відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».
Листом від 14.06.2021 № 2106-2039/Г-02/8-1200/21 було повідомлено позивача про те, що за інформацію Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області призначено пенсію за віком з 14.05.2021 за нормами статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж складає 37 років 8 місяців 2 дні. Заробітна плата для обчислення розміру пенсії зарахована за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2020 по 30.04.2021. Довідка про заробітну плату за період з 01.01.1990 по 31.12.1994, видана публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лугри» № 84 не взята для розрахунку так як є недійсною на дату подання. Оскільки публічне акціонерне товариство «Луганська фірма «Лугри» не зареєстроване на території Луганської області в м. Луганську, яке належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перевірити достовірність первинних документів по нарахованій заробітній платі немає можливості (арк.спр.48-50).
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до даних правовідносин необхідно застосувати норми Конституції України, Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) в редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, яка визначає порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, передбачено наступне.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Так, відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано положеннями Порядку № 22-1.
Відповідно до пункту 1.1. Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (пункт 1.9. Порядку № 22-1).
Пунктом 2.7. Порядку № 22-1, до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Форма і зміст заяви затверджена Порядком № 22-1 (додаток № 1).
Тобто, вказаним Порядком чітко встановлено форму заяви про призначення та/або перерахунок пенсії.
Згідно з положеннями пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Положеннями пункту 4.3. Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Аналізуючи положення чинного законодавства України, яке регулює порядок звернення громадян для призначення та/або перерахунку пенсій, суд приходить до висновку, що однією з основних умов для здійснення такого призначення є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного Фонду України із відповідною заявою, форма та зміст якої затверджений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом, позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог Порядку № 22-1 та статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на перерахунок пенсії, що визначає право на призначення пенсії згідно статті 114 Закону 1058-IV, а, відтак, відповідач не мав підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Натомість, позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми відповідно до Закону України «Про звернення громадян» про долучення до матеріалів справи довідки про заробітну плату за період з 01.01.1990 по 31.12.1994, видана публічним акціонерним товариством «Луганська фірма «Лутри» №84. Дослідженням вказаної заяви встановлено, що ОСОБА_1 не було порушено питання щодо здійснення будь-якого перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату
Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на призначення та/або перерахунок пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в Порядку № 22-1.
Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства.
Аналогічна правова позиція щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 у справі № 601/198/16.
У свою чергу, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.06.2021 № 2106-2039/Г-02/8-1200/21, яким надано відповідь на заяву позивача має роз'яснювальний характер, не містить висновку про відмову у перерахунку пенсії позивача, отже не тягнуть для позивача правових наслідків.
Станом на час розгляду справи по суті позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка разом із пакетом документів відповідно до положень Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1.
У зв'язку із чим, розгляд питання щодо можливості перерахунку пенсії позивачу на умовах та з підстав ним обумовлених, в рамках даної справи, є передчасним.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн. (арк.спр.6). У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.О. Кисельова