09 листопада 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/6597/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до: Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Управління соціального захисту населення Фортечного району (код ЄДРПОУ - 43947572; адреса: вул. Архітектора Паученка, 41/26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006)
про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії УСЗН Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги;
- зобов'язати УСЗН Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
В обґрунтування позовних вимог позивачка послалася на те, що вона є громадянкою України та відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року №1706-VІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. №744 Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" має право на призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка". Однак, повідомленням №27 від 13 серпня 2021 року Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради Управління соціального захисту населення Фортечного району відмовило позивачці у наданні одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» мотивуючи тим, що позивачем не було надано комплект документів необхідних для призначення допомоги, а саме - довідку з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач своїм правом подання у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглянувши позовну заяву, додані до неї документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 є громадянко ю України, що підтверджується паспортом громадянина України, та 25 червня 2015 року взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою № 3525-1578.
ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваючи у місті Луганську, позивачка народила доньку - ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_2 від 28.07.2021р.,виданого Фортечним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Дитина також перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа (Довідка від 28.07.2021 року № 3532-5000380857).
29 липня 2021 року позивачка звернулася до УСЗН Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради з заявою на призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Проте, 13.08.2021 року вона отримала повідомлення про відмову в наданні державної соціальної допомоги № 27. Відмову мотивовано тим, що відповідно до п. 13 Постанови КМУ України від 29.07.2020 року № 744 «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка» позивачка не надала комплект документів, необхідних для призначення грошової компенсації, а саме: довідку з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Викладені обставини передували зверненню позивача до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
В силу положень частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-XII (далі - Закон № 2811) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 2 цього Закону (зі змінами, внесеними Законом № 930-IX від 30.09.2020) передбачено, що одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - одноразова натуральна допомога, що відноситься до допомоги при народженні дитини.
З метою забезпечення соціального захисту сімей з дітьми, підтримки розвитку відповідального батьківства постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2018 №427 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства шляхом запровадження: зокрема, з 01 вересня 2018 року надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» в межах державної допомоги сім'ям з дітьми, але не пізніше ніж через 30 днів з дня народження дитини.
20 червня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», якою затверджено Порядок надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - Порядок №512) та Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за рахунок субвенції з державного бюджету на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку.
Вказана Постанова втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №172 від 03 березня 2020 року, проте дію Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», затвердженого пунктом 1 цієї постанови, відновлено згідно з постановою КМУ № 744 від 29 липня 2020 року.
Вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за рахунок субвенції здійснюється відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Управлінням Організації Об'єднаних Націй з обслуговування проектів і Дитячим фондом Організації Об'єднаних Націй у сфері соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства та проектних угод, укладених між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій та Управлінням Організації Об'єднаних Націй з обслуговування проектів, на умовах співфінансування у межах та в строки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Забезпечення соціального захисту та відповідального батьківства в Україні».
Згідно з пунктами 2-4 Порядку №512 одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - набір необхідних речей для новонародженої дитини; отримувач допомоги «пакунок малюка» - мати, батько, родичі, патронатний вихователь новонародженої дитини.
Право на отримання допомоги «пакунок малюка» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину.
Допомога «пакунок малюка» надається на кожну новонароджену дитину.
Аналогічні положення містились також у пунктах 2-4 Порядку забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка» за рахунок коштів державного бюджету, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року №172 «Деякі питання забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка», що діяла до 22.08.2020 року.
За приписами пункту 6 Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках, затвердженого постановою КМУ № 744 від 29.07.2020 року призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за місцем проживання або місцем перебування отримувача.
Грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Грошова компенсація за місцем перебування призначається за умови її неотримання за місцем проживання отримувача. Перевірка відомостей щодо неотримання грошової компенсації проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Грошова компенсація призначається в разі неотримання протягом 30 днів з дня народження дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» з незалежних від отримувача причин (зокрема, народження дитини до 37-го повного тижня вагітності (154-259 діб), народження дитини за кордоном, обсервація, карантин, самоізоляція, відсутність «пакунка малюка» в закладі охорони здоров'я, структурному підрозділі з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради за місцем проживання/перебування новонародженої дитини).
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_2 від 28.07.2021 року у позивачки в м. Луганську народилася донька - ОСОБА_2 . Позивачка звернулася до відповідача своєчасно - до спливу 12 місяців з дня народження дитини.
Оскільки донька позивачки народжена на тимчасово окупованій території, відсутні відомості про отримання ОСОБА_1 будь-яких видів соціальної допомоги при народженні дитини за місцем проживання та отримання нею «пакунку малюка».
В повідомленні № 27 від 13.08.2021 року зазначено, що її позивачці відмовлено в наданні державної соціальної допомоги, оскільки відсутня довідка з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Проте, згідно із Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 січня 2013 року № 9», яка була розроблена у зв'язку з ухваленням Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року № 2268-VIII, Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про визнання окремих довідок, виданих медичними й судово-медичними закладами на окупованих територіях. Мова йде про довідки, які засвідчують народження і смерть громадян. Всі інші довідки які видані на тимчасово окупованій території, не визнаються Державою Україною.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Стаття 2 даного Закону визначає гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Так, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
У порядку статті 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Отже, наявність у позивачки статусу внутрішньо переміщеної особи надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка". Статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або «інші права», як це зазначено у статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.
Крім того, згідно частини 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Стаття 4 Конвенції про права дитини визначає, що держави-учасниці вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для здійснення прав, визнаних у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав Держави-учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Управління соціального захисту населення Фортечного району (код ЄДРПОУ - 43947572; адреса: вул. Архітектора Паученка, 41/26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Управління соціального захисту населення Фортечного району, щодо відмови у наданні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" ОСОБА_1 .
Зобов'язати Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради Управління соціального захисту населення Фортечного району призначити та виплатити ОСОБА_1 компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук