Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
14.06.2010 р. № 2-а-2235/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супрун Ю.О.
при секретарі судового засідання - Дейнеко Т.В.,
за участю:
представника позивача - Мурейко В.О.,
відповідача - Грицай І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань України у Жовтневому районі м. Харкова до Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром", голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" - Грицай І.Б. про стягнення капіталізованих платежів, -
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань України у Жовтневому районі м. Харкова звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром", голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" - Грицай І.Б., в якому просить: стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" капіталізовані платежі у розмірі 146648,93 грн., які виникли із зобов'язання відповідача перед потерпілими на виробництві ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 внаслідок заподіяння шкоди їх здоров'ю.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, у зв'язку з припиненням діяльності Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів від 22.12.2009 р. шляхом його ліквідації позивач заявив позовні вимоги по капіталізованим платежам у розмірі 146648,93 грн. до юридичної особи, яка ліквідується. Зазначене зобов'язання виникло, оскільки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 працювали у відповідача та є потерпілими на виробництві внаслідок заподіяння шкоди їх здоров'ю.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити адміністративний позов посилаючись на обставини, що викладені в адміністративному позові.
Представник відповідачів та відповідач в судовому засіданні заперечували проти задоволення адміністративного позову просили відмовити в його задоволенні, оскільки:
по-перше, відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворю вання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999р. № 1105-XIV цей Закон у відповідності з Конституцією України та Основами законодавства України про загально обов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний меха нізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страху вання громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Відповідно до ст. 6 Закону, суб'єктами страхування є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей і інш. особи, страхувальники та страховик. Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування. Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи. Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Статтею 5 закріплено, що основними принципами страхування від нещасного випадку є, в тому числі, своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком. Статтею 25 Закону встановлено, що сі види страхових виплат та соціальних послуг застрахованим та особам, які знаходяться на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених ст. ст. 21 і 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування за рахунок ко штів цього Фонду.
Згідно ст. 45 Закону, роботодавець, в свою чергу, як страхувальник зобов'язаний, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати та сплачувати в установленому порядку страхові вне ски до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Таким чином, можна зробити висновок, що правова основа, економічний механізм та ор ганізаційна структура загальнообов'язкового державного соціального страхування грома дян встановлюються Законом. На роботодавця в якості страхувальника покладено зобов'я зання сплачувати страхові внески, на Фонд покладено зобов'язання здійснювати страхові платежі для страхування своєї відповідальності перед застрахованими особами.
Відповідно до акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перераху вання страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещас них випадків на виробництві та професійних захворювань України від 09.02.2010 р. № 18, перевіркою встановлено, що у відповідача відсутня заборгованості перед Фондом соціа льного страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
В своєму позові, зокрема, Позивач посилається на ст. 46 Закону України «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV і вказує, що фінансування Фонду здійснюється у тому числі за рахунок капіталі зованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників. При цьому, абз. 2 ч. 2 ст. 46 названого Закону звучить так: за рахунок капіталізованих платежів, що надій шли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Мініс трів України. Тобто позивач навмисно частково виклав в позовній заяві абз. 2 ч. 2 ст. 46 ЗУ від 23.09.1999р. № 1105-ХІУ, тим самим змінивши його зміст. З цієї норми закону ви ходить, що фінансування. Фонду за рахунок капіталізованих платежів від страхувальників, що ліквідуються можливе тільки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. На сьогодні Кабінетом Міністрів України порядок капіталізації платежів у випадку ліквідації страхувальника не визначений та не затверджений.
Таким чином нарахування капіталізованих платежів позивачу не передбачено діючим за конодавством України.
По-друге, позивач в своєму позові посилається на Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженому постановою КМУ від 06.05.2000 р. № 765. Як виходить з цього Порядку, капіталізація платежів здійснюється для задоволення вимог, виниклих з зобов'язань підприємств-банкротів. Отже, цей Поря док не регулює питання капіталізації платежів у випадку ліквідації страхувальника поза процедурою банкротства, а тому можна зробити висновок, що діюче законодавство України не передбачає сплату страхувальником у випадку його ліквідації поза процедури банк ротства капіталізованих платежів.
Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профе сійних захворювань України від 12.07.2007 р. № 36, також не надає Фонду прав та законних підстав для нарахування капіталізованих платежів.
Відповідно до п. 3.13 Інструкції, робочий орган виконавчої дирекції Фонду після остаточ ного погашення страхувальником сум заборгованості по сплаті страхових внесків, пені та штрафів до Фонду і виконання ім. вимог, передбачених п. 5.9 Інструкції, наступного дня надає страхувальнику довідку про відсутність заборгованості по формі згідно додатку 12.
Пунктом 5.9. Інструкції встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виро бництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правона ступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталіза ції платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю від 06.05.2000 р. №765.
На підставі вказаних пунктів Інструкції від 12.07.2007 р. № 36 Фонд не має права нараховувати заборгованість по капіталізованим платежам.
1) Пункт 5.9 не підлягає застосуванню в даному випадку, оскільки страхувальник знахо диться в стадії ліквідації, але ще не є ліквідованим підприємством в розумінні статей 17, 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оскільки до ЄДРПОУ ще не внесено запис про припинення юридичної осо-би-відповідача.
2) Як вже відмічалось, Порядок не регулює питання капіталізації платежів у випадку лік відації страхувальника поза процедурою банкрутства, отже, не може застосовуватись в даному випадку.
3)Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожний зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених Законом. Відповідно до п.2 Прикінцевих поло жень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від не щасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999р. № 1105-ХІУ, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом законодавчі та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Таким чином, Інструкцією не можуть встанов люватись додаткові види платежів на користь Фонду, а також визначатись порядок сплати таких платежів, а тому п. 5.9 Інструкції не може застосовуватись в цьому випадку, оскіль ки не відповідає діючому законодавству України.
В запереченнях зроблено висновок, що дії Позивача по нарахуванню Відповідачу заборгова ності по капіталізованим платежам поза процедурою банкротства - є протиправним.
По-третє, як виходить з позовної заяви та доданих до неї документів, в них відсутні будь-які докази існування трудових стосунків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з відповідачем, доказів нещасних випадків з цими громадя нами під час виконання ними трудових обов'язків у ВАТ «Харківське спеціалізоване буді вельно-монтажне управління «Укрм'ясомолтехпром», висновків МСЕК.
Крім того, відповідно до п. 3. Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 підпункту 2 Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації. Позивач, при розрахунку потреби в капіталізації коштів, безпідставно виходив з середньо очікуваної тривалості життя для жінок 78,29-85,12 років, для чоловіків 82,24-87,45 років. Як виходить з довідки Головного управління статистики у Харківській області середньо очікувана тривалість життя для чоловіків - 62,51 років, для жінок - 74,28 років. Таким чином розрахунок позивача щодо капіталізації платежів є безпідставним і не відпо відає фактичним обставинам.
Вислухавши пояснення представника представників сторін, дослідивши представлені докази судом встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" є юридичною особою, згідно зі страховим свідоцтвом № 2012000267 та відповідно до ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" є платником страхових внесків з 28 квітня 2001 року.
Як вбачається із матеріалів справи, протоколом загальних зборів Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" від 22.12.2009 року прийнято рішення про ліквідацію. Голова ліквідаційної комісії Грицай Ігор Борисович.
24 грудня 2009 р. надруковано у "Бюлетень. Цінні папери України" повідомлення про виникнення особливої інформації про емітента, а саме про припинення емітента шляхом ліквідації.
Начальником відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Жовтневому районі м. Харкова 15.02.2010 р. за № 43 голові ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" направлено заяву про задоволення вимог позивача по капіталізованим платежам, що виникли із зобов'язань боржника, що ліквідується перед потерпілими на виробництві ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 внаслідок заподіяння шкоди їх здоров'ю та перерахувати на розрахунковий рахунок позивача 146648,93 грн., розрахунок капіталізованих платежів на 2-х аркушах додавався, яка отримана Грицай І.Б. особисто 17.02.2010 р..
Проте відповідачем на час розгляду адміністративної справи зазначена заборгованість зі сплати капіталізованих платежів не погашена.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" наведені визначення суб'єктів та об'єктів страхування від нещасного випадку:
1) Суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.
2) Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник).
3) Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.
4) Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків).
5) Об'єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров'я та працездатність.
Згідно ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок в тому числі капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників.
Статтею 17 зазначеного Закону передбачено, що правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань має право затверджувати порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, а також інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів.
Пунктом 4.27 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України встановлено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації), після затвердження ліквідаційного балансу в порядку, передбаченому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно п. 9 вищеназваної Інструкції для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою КМУ від 06 травня 2000 року № 765.
Відповідно до ст.. 1205 ч. 2 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, що належать потерпілому та особам, визначеним ст.. 1200 цього кодексу, повинні бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом чи іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності у юридичної особи, що ліквідується коштів для капіталізації платежів, що підлягають сплаті, обов'язок по капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
У наданих поясненнях в судовому засіданні та запереченнях на адміністративний позов відповідач посилається на те, що відповідно до акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 09.02.2010 р. № 18, перевіркою встановлено, що у відповідача відсутня заборгованість перед позивачем.
Суд не приймає зазначене посилання, як підставу у відмові заявлених позовних вимог, оскільки у вказаному акті зазначено про заборгованості за платником страхових внесків у розмірі 0,10 грн., строк сплати яких не настав. При цьому потреба в капіталізації коштів підприємства для розрахунку з потерпілими на виробництві ціллю перевірки не визначалась.
Посилання в запереченнях на адміністративний позов, що на сьогоднішні день Кабінетом Міністрів України не затверджений та не визначений порядок капіталізації платежів суперечить принципу верховенства права, оскільки відсутність порядку не є підставою для невиконання.
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, що у позові позивач посилається на Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'я, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765. На думку відповідача цей порядок не регулює питання капіталізації платежів у випадку ліквідації поза процедурою банкрутства.
Суд проаналізувавши положення наведеного порядку не погоджується з наведеним тлумаченням відповідачем зазначеної норми, оскільки відповідно до п. 5.9. Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765.
Зміст наведеного пункту інструкції розповсюджує дію Порядоку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'я, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765 на випадок ліквідації.
Таким чином відповідачем наведене невірне тлумачення діючого законодавства.
В наданих запереченнях на адміністративний позов відповідачем зазначається, що між Відкритим акціонерним товариством "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" та ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 відсутні трудові стосунки, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують нещасні випадки з цими громадянами під час виконання ними трудових обов'язків та висновків МСЕК.
Згідно з архівною довідкою від 03.06.2010 р. № 01-22/239 Державного архіву Харківської області надано наступну інформацію: згідно з історичною довідкою архівного фонду Харківського спеціалізованого будівельно-монтажного управління Республіканського об'єднання "Укрм"ясомолтехпром" відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР від 22 червня 1966 р. № 559 та наказу Міністерства М'ясної та молочної промисловості УРСР від 30 липня 1966 р. № 278 було створено 21 вересня 1966 р. Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління тресту "Дніпром"ясомолремонт", Укрголовм"ясомолкомплекта Міністерства м'ясної та молочної промисловості УРСР.
Наказом об'єднання "Укрм"ясомолтехпром" від 12 лютого 1993 р. про ліквідацію Дніпропетровського міжобласного тресту "Дніпром"ясомолремонт" Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління було підпорядковано Республіканському об'єднанню "Укрм"ясномолтехпром" м. Київ.
Наказом Регіонального відділення фонду Державного майна України по Харківській області від 19 серпня 1997 р. № 1413/п Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління перетворено у Відкрите акціонерне товариство "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління" об'єднання "Укрм"ясомолтехпром"
Згідно з Установчим договором про утворення і дії Республіканського проектно-промислово-будівельного об'єднання "Укрм"ясомолтехпром" від 24.1991 р., в його склад увійшли та підписали:
- начальник Вінницької пересувної механізованої колони;
- начальник Волинської пересувної механізованої колони;
- директор Дніпропетровського експериментально-механічного заводу;
- начальник Житомирської пересувної механізованої колони;
- начальник Івано-Франківської пересувної механізованої колони;
- начальник Київської пересувної механізованої колони;
- начальник Київського міжобласного ремонтно-монтажного управління;
- начальник Київського міжобласного спеціалізованого ремонтно-налагоджуваного управління;
- начальник Львівської пересувної механізованої колони;
- директор Новоград-Волинського заводу будівельно-монтажних виробів і конструкцій;
- начальник Полтавського спеціалізованого ремонтно-будівельного управління;
- начальник Тернопільської пересувної механізованої колони;
- начальник Хмельницької пересувної механізованої колони;
- директор Харківського експериментального механічного заводу;
- начальник Черкаської пересувної механізованої колони;
- керуючий міжобласним трестом "Дніпром"ясомолремонт";
- начальник Харківського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Дніпропетровського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Донецького спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Запорізького спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Кримського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Кіровоградського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Луганського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Миколаївського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Одеського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Сумського спеціалізованого будівельно-монтажного управління;
- начальник Херсонського госпрозрахункової дільниці;
- заступник генерального директора спільного підприємства "Сигма-Київ";
- директор малого підприємства "Поиск";
- директор малого підприємства "Агрополитех";
- директор Київського експериментально-механічного заводу "Вимпел";
- директор Львівської проектної контори.
Згідно з Уставом Харківського спеціалізованого будівельно-монтажного управління Республіканського виробничого проектне-промислово-будівельного об'єднання "Укрм"ясомолтехпром", що 24.12.1991 р. зареєстрований рішенням Виконкому Жовтневого районної Ради народних депутатів м. Харкова та 22.10.1991 р. затверджений начальником Республіканського об'єднання "Укрм"ясомолтехпром", Харківське спеціалізоване будівельно-монтажного управління Республіканського виробничого проектне-промислово-будівельного об'єднання "Укрм"ясомолтехпром" увійшло до складу Республіканського об'єднання "Укрм"ясомолтехпром".
Згідно з актом від 19.09.2001 р. № 78 прийняття-передачі особових справ потерпілих на виробництві, який складено між Жовтневим регіональним відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України та Відкритим акціонерним товариством "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" (61012, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 5-Б) про прийняття Жовтневим регіональним відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України до виплати особову справу № 387 відносно ОСОБА_5.
Згідно з актом від 03.09.2001 р. № 73 прийняття-передачі особових справ потерпілих на виробництві, який складено між Жовтневим регіональним відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України та Відкритим акціонерним товариством "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" (61012, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 5-Б) про прийняття Жовтневим регіональним відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України до виплати особових справ № 374, 372 відносно ОСОБА_7, ОСОБА_4.
Згідно з актом про нещасний випадок на виробництві та випискою з акта № 085 ОСОБА_5 працюючи на Харківському спеціалізованому будівельно-монтажному управлінні треста "Дніпром"ясомолремонт" втратив працездатність та визнаний інвалідом ІІІ групи.
Згідно з актом про нещасний випадок на виробництві та випискою з акта від 07.08.1985 р. ОСОБА_7 працюючи на Харківському спеціалізованому будівельно-монтажному управлінні треста "Дніпром"ясомолремонт" втратила працездатність та визнана інвалідом ІІ групи, довідка МСЕК.
Згідно з актом про нещасний випадок на виробництві та випискою з акта від 28.03.1986 р. ОСОБА_4 працюючи на Харківському спеціалізованому будівельно-монтажному управлінні треста "Дніпром"ясомолремонт" втратив професійну працездатність на 30 відсотків та загальну працездатність на 20 відсотків, довідка МСЕК.
Згідно з актом про нещасний випадок на виробництві № 2/86 та випискою з акту огляду МСЕК бланк № 001058 ОСОБА_6 працюючи на Харківському спеціалізованому будівельно-монтажному управлінні треста "Дніпром"ясомолремонт" втратила працездатність на 10 відсотків.
З наведених фактів судом встановлено, що підприємство на якому працювали ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 його правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" з усіма права та обов'язками.
В своїх запереченнях окремою підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову відповідач посилається на те, що відповідно до п. 3. Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 підпункту 2 Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації. Позивач, при розрахунку потреби в капіталізації коштів, безпідставно виходив з середньо очікуваної тривалості життя для жінок 78,29-85,12 років, для чоловіків 82,24-87,45 років. Як виходить з довідки Головного управління статистики у Харківській області середньо очікувана тривалість життя для чоловіків - 62,51 років, для жінок - 74,28 років. Таким чином розрахунок позивача щодо капіталізації платежів є безпідставним і не відпо відає фактичним обставинам.
Суд звертає увагу на те, що довідка Головного управління статистики Харківської області, якою обґрунтовується безпідставність і не відпо відність фактичним обставинам капіталізації платежів датована 06.04.2010 р., проте як капіталізація платежів позивачем проводилась після оголошення ліквідації відповідача.
В судовому засіданні відповідачем Грицай І.Б. надано протокол загальних зборів акціонерів відповідача та ліквідаційний баланс та посилання на затвердження ліквідаційного балансу, як на підставу у відмові в задоволенні адміністративного позову.
Чинне законодавство не звільняє платоспроможні підприємства у разі їх ліквідації від фінансування соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів та відповідно до ст.. 112 ЦК України у разі ліквідації підприємства заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора, він має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Відповідно до матеріалів справи підприємство відповідача на час звернення Фонду з вимогами та на час слухання справи не виключено з Єдиного державного реєстру, потому ці вимоги заявлені в межах ліквідаційної процедури.
Матеріалами справи підвереджується своєчасне звернення позивача з вимогами про визнання кредиторських вимог на суму капіталізованих платежів.
Враховуючи наведене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань України у Жовтневому районі м. Харкова до Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром", голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" - Грицай І.Б. про стягнення капіталізованих платежів - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківське спеціалізоване будівельно-монтажне управління "Укрм'ясмолтехпром" (61012, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 5-Б, код 260080135496, ВАТ "Інпромбанк", МФО 351878) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань України у Жовтневому районі м. Харкова (61052, м. Харків, пров. Сімферопольський, 6, оф. 104-А, р/р 37172400900008, МФО 851011, УДК в Харківській області, код 25865764) капіталізовані платежі у розмірі 146648 (сто сорок шість тисяч шістсот сорок вісім) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено 18.06.2010 року.
Суддя Супрун Ю.О.