Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
16 червня 2010 р. Справа № 2-а- 4563/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.
за участю: представника позивача -Лещенко Н.О., представника відповідача -Пархоменка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Україна Нова»про стягнення заборгованості, -
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Україна Нова», у якому просило стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції, пеню у загальному розмірі 28042,9 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції від 06 жовтня 2005 р. Закону № 2960-ІV), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до ч. 1 ст. 19 і забезпечують працевлаштування інвалідів
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції від 06 жовтня 2005 р. Закону № 2960-ІV), підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції від 06 жовтня 2005 р. Закону № 2960-ІV), порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяли на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
За 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16 квітня 2010 р. повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 28000, 90 грн.
Дана сума заборгованості по адміністративного - господарських санкціях підтверджується звітом за формою 10-ПІ № 4990 від 26 лютого 2010 р. за 2009 р. та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно -господарських санкцій.
Розмір пені у сумі 42 грн., підтверджується розрахунок пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно -господарських санкцій. Зазначені суми відповідачем не сплачені, в результаті чого утворилась заборгованість у розмірі 28042, 90 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та промив відмовити у його задоволені у повному обсязі з наступних підстав.
Позивач у своїй позовній заяві посилається на Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в редакції від 06 жовтня 2005 р., проте на момент подання позовної заяви, зазначений закон діяв у редакції від 22 травня 2008 р.
На працівника покладено обов'язок щодо створення робочих місць для інвалідів у відповідності до законодавства. Згідно ст. 19 зазначеного закону, на працедавця також покладено обов'язок надання державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Факт створення відповідачем робочих місць для інвалідів та подання інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів до державної служби зайнятості підтверджується заявкою до державної служби зайнятості за формою статистичної звітності № 3- ПН «Звіт про наявність вакансій», який подається при наявності вакансій, тобто державну службу зайнятості належним чином проінформовано про наявність вільних робочих місць для інвалідів та відповідачем впродовж 2009 р. надавалась інформація про наявність вакансій для працевлаштування у вигляді об'яви у селах Закутнівка, Миронівка, Одрадове, Михайлівка та Олексіївка Первомайського району та у селі Лозовенькі Балаклійського району Харківської області, проте на об'яви ніхто з громадян, що мають інвалідність, не звернувся до відповідача щодо працевлаштування і Первомайським центром зайнятості Харківської області такі громадяни не були направлені на працевлаштування до відповідача.
Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів -штатних працівників розраховуються згідно п. 3 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Держкомстату України № 286 від 28 вересня 2005 р. Відповідно до ч. 1 п. 3.2. Інструкції № 286 середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватися відповідно до наказів про прийняття на роботу, переведенням на іншу роботу та припиненням трудового договору.
Механізм розрахунку середньооблікової чисельності штатних працівників такий: визначається середньооблікова численність працівників окремо по кожному місяці підсумування кількості працівників облікового складу за кожний календарний місяць і діленням отриманого результату на кількість календарних днів цього місця. Розрахунок здійснюється по кожному місяці (із січня по грудень), потім дані підбиваються, і отримана сума ділиться на 12. Отриманий результат дорівнюватиме середньообліковій численності штатних працівників, від якої береться норматив у розмірі 4% .
Відповідно до п. 3.4 наказу Мінпраці № 42 від 10 лютого 2007 р. «Про затвердження форм звітності № 10 -ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів»та Інструкції із заповнення форми звітності № 10 -ПІ (річна) «Звіт про зайнятість інвалідів»дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (ряд 01( середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства установлена інвалідність (ряд 02), і кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (ряд 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (п. 2 і п. 3 листа Міністерства праці та соціального захисту населення і фонду соціального захисту інвалідів від 26 березня 2007 р. № 1/6-172).
Суд, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
Згідно звітності наданої до Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова численність штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Україна Нова» за 2009 р. складає 223 особи.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні № для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону відповідачем визначений норматив кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2009 року у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Згідно звіту форми 10 ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»за 2009 рік, наданого відповідачем, на підприємстві зайнято 9 інвалідів.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Згідно звітів про наявність вакансій станом на 28 лютого 2009 р., 28 березня 2009 р., 28 квітня 2009 р., 28 травня 2009 р., 28 червня 2009 р., 28 липня 2009 р.,28 серпня 2009 р., 28 вересня 2009 р., 28 жовтня 2009 р. 28 листопада 2009 р. відповідача поданих до Первомайського центру зайнятості Харківської області кількість вакантних робочих місць для окремих категорій громадян, тобто інвалідів, складає 3 робочих місця.
Згідно звіту станом на 28 грудня 2009 р. відповідача поданих до Первомайського центру зайнятості Харківської області кількість вакантних робочих місць для окремих категорій громадян, тобто інвалідів, складає 5 робочих місць.
Згідно інформації Первомайського міськрайонного центру зайнятості відповідачем подавався надавався звіт форми 3-ПН про наявність вільних робочих місць для інвалідів у 2009 р., відмови з боку підприємства у працевлаштуванні інвалідів не було.
Таким чином, із звітів відповідача станом на 2009 рік вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Україна Нова» належним чином, відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, інформувало центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу в направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Згідно ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Позивачем не надано до суду доказів щодо направлення для працевлаштування державної службою зайнятості на підприємство інвалідів або щодо звернення інваліда безпосередньо на підприємство та відмови відповідача у працевлаштуванні інвалідів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем були вжиті всі заходи для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2009 році відсутні.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Україна Нова»про стягнення заборгованості.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Постанову в повному обсязі виготовлено 21 червня 2010 р.
Суддя О.В. Присяжнюк