Рішення від 09.11.2021 по справі 640/2960/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

09 листопада 2021 року справа №640/2960/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомМіністерства юстиції України (далі по тексту - Мінюст, позивач)

доПолітичної партії «За Україну!» (далі по тексту - Партія, відповідач)

третя особаГромадська організація «КОНТРОЛЬ ЗА ВИБОРАМИ»

пропро анулювання реєстраційного свідоцтва Політичної партії «За Україну!» від 04 травня 2000 року №1417

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» Міністерством юстиції України зареєстровано Політичну партію «За Україну!» (свідоцтво від 04 травня 2000 року №1417).

Відповідач має статус юридичної особи, дата державної реєстрації: 04 травня 2000 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 1 073 120 0000 006935, ідентифікаційний код юридично особи: 21715973, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Івана Пулюя, 5, керівник: Сиротенко Сергій Володимирович .

З метою перевірки дотримання відповідачем вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» Міністерством юстиції України 15 січня 2020 року направлено лист №435/00019.4.1/6-20 до Центральної виборчої комісії для отримання інформації щодо висування Партією кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.

У відповідь Центральна виборча комісія листом від 31 січня 2020 року №21-41-211 надала інформацію стосовно партій, які висували та подавали до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.

Водночас, інформація щодо висування кандидатів на вищевказаних виборах за останні 10 років від Політичної партії «За Україну!» відсутня, що на думку позивача, свідчить про порушення відповідачем вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні».

З наведених обставин позивач вбачає підстави для звернення до суду з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва Політичної партії «За Україну!».

Ухвалою від 14 лютого 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв позовну заяву та відкрив провадження в адміністративній справі №640/2960/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

На адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, відповідно до якого останній заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позовної заяви. При цьому відповідач посилається на той факт, що постановою Центральної виборчої комісії від 13 грудня 2019 року №1983 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №179, у яких Політична партія «За Україну!» взяла участь та висунула кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 , що підтверджується рішенням З'їзду від 21 січня 2020 року №4, постановою Центральної виборчої комісії від 17 лютого 2020 року №38 та посвідченням від 17 лютого 2020 року №КД-38. Таким чином, на думку відповідача, з моменту реєстрації кандидата в народні депутати України Політична партія «За Україну!» набула повноважень суб'єкта виборчого процесу та розпочала проведення передвиборчої кампанії, з огляду на що партією дотримано вимоги статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Натомість, позивач у відповіді на відзив вказує на те, що висування партією кандидата на найближчих виборах народних депутатів України не спростовує факту порушення відповідачем вимог Закону України «Про політичні партії в Україні».

Ухвалою від 20 січня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив клопотання Громадської організації «КОНТРОЛЬ ЗА ВИБОРАМИ» про залучення до участі у справі та залучив до участі в адміністративній справі Громадську організацію «КОНТРОЛЬ ЗА ВИБОРАМИ» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

Частиною четвертою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Законом України «Про політичні партії в Україні» (у редакції, яка діяла на час звернення позивача із даним позовом).

Частиною першою статті 2 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (частина перша статті 3 Закону України «Про політичні партії в Україні»).

У той же час, відповідно до статті 23 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Правовими положеннями частини першої статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» регламентовано, зокрема, що у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.

Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (частина друга статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні»).

Відповідно до положень статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади.

Відповідно до приписів Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Пунктом 3 підпункту 8315 Положення передбачено, що Міністерство юстиції України здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.

Виходячи з системного аналізу наведених положень законодавства вбачається, що саме на позивача, як суб'єкта владних повноважень, покладено обов'язок щодо звернення до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України.

В даному випадку з інформації, наданої Центральною виборчою комісією, вбачається відсутність інформації щодо участі у виборчих процесах Політичної партії «За Україну!» протягом останніх 10 років, які передували зверненню позивача до Центральної виборчої комісії листом від 15 січня 2020 року №435/00019.4.1/6-20.

Суд також зазначає, що прийняття 21 січня 2020 року на З'їзді Політичної партії «За Україну!» рішення про висування кандидата в народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №179 відбулося поза межами десятирічного терміну і жодним чином не впливає на застосування статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» до спірних правовідносин.

На думку суду, факт висування відповідачем кандидата на вибори в 2020 році обумовлений виключно поданням Міністерством юстиції України позову до суду про анулювання свідоцтва політичної партії, а не статутною метою.

За таких умов, враховуючи невисування Політичною партією «За Україну!» кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років, суд приходить до висновку про наявність підстав, передбачених частиною статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», для анулювання реєстраційного свідоцтва такої партії.

Водночас, починаючи з 01 січня 2016 року у зв'язку із набранням чинності положеннями Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 26 листопада 2015 року № 835-VIII із статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» виключені положення частини 11, якою було передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, після реєстрації видає політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка.

Названим Законом також внесені зміни до статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», у тому числі й щодо її назви, яку змінено з «Анулювання реєстраційного свідоцтва» на «Анулювання реєстрації».

Таким чином, порядок анулювання реєстрації політичної партії на момент звернення позивача до суду із даним позовом, передбачений статтею 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», передбачав необхідність формулювання позовних вимог саме шляхом анулювання реєстраційного свідоцтва.

Разом з тим, частини друга та третя цієї ж статті містять положення про прийняття судом рішення про анулювання реєстрації політичної партії, що на переконання суду є підставою для постановлення саме такого рішення.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень стягнення судового збору з відповідача не передбачено.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Міністерства юстиції України до Політичної партії «За Україну!» про анулювання реєстрації свідоцтва задовольнити повністю.

2. Анулювати реєстрацію Політичної партії «За Україну!» від 04 травня 2000 року №1417.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13; ідентифікаційний код 00015622);

Політична партія «За Україну!» (03048, м. Київ, вул. Івана Пулюя, 5; ідентифікаційний код 21715973);

Громадська організація «КОНТРОЛЬ ЗА ВИБОРАМИ» (01011, м. Київ, вул. П. Мирного, 9, кв.19, ідентифікаційний код 40432082).

Суддя В.А. Кузьменко