Справа № 373/1850/21
Номер провадження 3/373/745/21
09 листопада 2021 року м. Переяслав
Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Рева О.І., розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Москалівка Ярмолинецького району Хмельницької області, сапера інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу інженерної роти військової частини НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ,
- за ч. 3 ст. 17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
З протоколу про адміністративне правопорушення № 68 від 01.09.2021, складеного командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , вбачається, що 31 серпня 2021 року близько 18.20 год військовослужбовець строкової служби солдат ОСОБА_1 , проходячи військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді сапера інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу інженерної роти, що дислокується за адресою АДРЕСА_2 , перебував на території військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння. Від добровільного проходження медичного огляду ОСОБА_1 відмовився. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 17220 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото ? і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов?язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами, що врегульовано ч. 2 ст. 256 КУпАП.
Всупереч викладеному в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні підписи свідків правопорушення, а також до матеріалів справи додано акт фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду ОСОБА_1 без зазначення його дати та без затвердження командиром військової частини; письмові пояснення свідків, а також особи, що притягується до адміністративної відповідальності, також не містять дати їх відібрання, що не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Такі докази зібрані в рамках службового розслідування за фактом перебування ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а не в ході підготовки матеріалів та збирання доказів в справі про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки в матеріалах адміністративної справи відсутні відомості необхідні для вирішення справи, а тому у суду відсутні підстави для розгляду адміністративного матеріалу.
Керуючись ст. 255, 256, 278 КУпАП, -
Повернути протокол про адміністративне правопорушення № 68 від 01.09.2021 та адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.17220 КУпАП командиру військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. І. Рева