Справа № 308/13226/21
3/308/7230/21
29 жовтня 2021 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна, Закарпатська обл., м. Хуст; місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 ; закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 26.08.2020 року, виданий органом 2101,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 Митного кодексу України,-
встановив:
28.08.2021 року о 18 год. 06 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «Mercedes-Benz», моделі «Sprinter 311 CDI», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , що прямував із Чехії до України у приватних справах.
Формою проходження митного контролю України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
При усному опитуванні громадянин України ОСОБА_1 заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу були виявлені не заявлені під час усного опитування товари іноземного виробництва, а саме: цукор білий із цукрових буряків без ароматичних речовин в паперовій упаковці торговельної марки «Tereos TTD» вагою 1000 г кожна, країни виробництва - Чеська Республіка у загальній кількості 102 упаковок, загальною вагою 102 кг . Вищезазначений товар знаходився у салоні транспортного засобу серед особистих речей. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався та став можливим після відкриття бокової дверці автомобіля.
Виявлений товар гр. України ОСОБА_1 визнав своєю власністю та пояснив, що переміщував через митний кордон України для особистого споживання.
Вартість вилученого товару потребує додаткової оцінки із залученням спеціаліста-експерта. Виявлені товари відносяться до першої - двадцять четвертої групи УКТ ЗЕД.
Згідно ч. 1 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється. Згідно ч. 2 п.3 цієї статті обмеження не поширюється на харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Постанови Кабміну України від 21 травня 2012 р. N 434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, - у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу.
Згідно п. 2 Постанови під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).
Таким чином, громадянин гр. України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщував через митний кордон України, обравши формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор» товари, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Продукти харчування у обсягах, визначених ч.1 п. 1 ст. 434 Постанови Кабінету Міністрів України а саме: цукор, торгівельної марки «Tereos TTD» у упаковці виробника місткістю 1 кілограм, загальною кількістю 2 упаковки (2 кілограми) пропущено гр. України ОСОБА_1 через митний кордон України.
За даним фактом співробітниками Закарпатської митниці Держмитслужби відносно ОСОБА_1 було складено протокол № 1272/30500/21 від 28.08.2021 року про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами,і просив притягнути його до адміністративної відповідальності за ст. 471 МКУ.
Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил повідомлявся належним чином. Так, дату розгляду справи в суді було зазначено в ПМП, який було складено в її присутності та нею підписаний, особою подано заяву про сповіщення її про день час та розгляд справи за допмогою смс-повідомлення, які їй були надіслані. Клопотань про перенесення розгляду справи на адресу суду не надходило, тому у відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України вважаю можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Суддею встановлено, що 28.08.2021 року о 18 год. 06 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «Mercedes-Benz», моделі «Sprinter 311 CDI», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , що прямував із Чехії до України у приватних справах.
Формою проходження митного контролю України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
При усному опитуванні громадянин України ОСОБА_1 заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу були виявлені не заявлені під час усного опитування товари іноземного виробництва, а саме: цукор білий із цукрових буряків без ароматичних речовин в паперовій упаковці торговельної марки «Tereos TTD» вагою 1000 г кожна, країни виробництва - Чеська Республіка у загальній кількості 102 упаковок, загальною вагою 102 кг . Вищезазначений товар знаходився у салоні транспортного засобу серед особистих речей. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався та став можливим після відкриття бокової дверці автомобіля.
Виявлений товар гр. України ОСОБА_1 визнав своєю власністю та пояснив, що переміщував через митний кордон України для особистого споживання.
Вартість вилученого товару потребує додаткової оцінки із залученням спеціаліста-експерта. Виявлені товари відносяться до першої - двадцять четвертої групи УКТ ЗЕД.
Таким чином, громадянин гр. України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщував через митний кордон України, обравши формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор» товари, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Згідно ст. 471 МК України, встановлено відповідальність за порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч.ч.5,6 ст.366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина проте, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню,оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно п. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Згідно п. 6 цієї Технологічної схеми - під час митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску здійснюють, зокрема, аналіз та оцінку ризиків, митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян).
Відповідно до п. 6 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 № 467, на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, транспортний засіб було виведено з загального потоку «зеленого коридору» для проведення митного огляду на оглядовий майданчик.
Факт митного правопорушення підтверджується: протоколом про порушення митних правил №1272/30500/21 від 28.08.2021 року, контрольним талоном для проходження по «зеленому коридору», актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 28.08.2021 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 28.08.2021 року, доповідною запискою ОСОБА_1 від 28.08.2021 року, постанова про призначення експертизи в справі про порушення митних правил № 1272/30500/21 від 13.09.2021 року, висновок №1420003800-0280 від 23.09.2021 року.
Згідно висновку №1420003800-0280 від 23.09.2021 року загальна вартість наданого на дослідження товару, зазначеного у постанові про призначення експертизи від 13.09..2021 в справі про порушення митних правил 1272/30500/20, станом на 28.08.2021, становить 3135,00 гривень.
Таким чином, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, тобто останній порушив встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, зокрема переміщував через митний кордон України через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах встановлених санкцією ст.471 МК України, а саме: штраф з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Відповідно до ст.40-1КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст. 366, 378, 471, МК України, ст.ст.40-1,283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-
постановив:
ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МКУкраїни та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить 1700 (тисяча сімсот) гривень з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення, а саме: Цукор білий із цукрових буряків без ароматичних речовин в паперовій упаковці торговельної марки «Tereos TTD» вагою 1000 г кожна, країна виробництва - Чеська Республіка, у кількості 100 упаковок (100 кг) загальною вартістю 3135 (три тисячі сто тридцять п'ять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454, 00 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя К.С. Дегтяренко