Справа № 305/1889/21
Номер провадження 3/305/756/21
05.11.2021 м. Рахів
Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчук В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби "Ділове" 27 прикордонного загону імені Героїв Карпатської Січі Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , інспектора прикордонної служби 2 категорії- чергового відділення управління службою відділу прикордонної служби "Ділове" (тип В), -
за ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Рахівського районного суду Закарпатської області надійшли адміністративні матеріали відносно громадянина ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» в якості старшого прикордонного наряду в період 02 год. 00 хв. по 10 год. 00 хв. 17.10.2021, в межах прикордонних знаків № 316-318 (територія Рахівської об'єднаної територіальної громади Рахівського району Закарпатської області). О 05 год. 35 хв. 17.10.2021 від прикордонної поліції Румунії надійшла інформація про спостереження ними двох осіб, які при спробі затримання вдалися до втечі на територію України залишивши на відстані 30 м від державного кордону в межах прикордонних знаків № 317-318 шість пакунків тютюнових виробів. О 07 год. 50 хв. 17.10.2021 прикордонним нарядом «Група реагування» між прикордонними знаками № 318-317 було виявлено ознаки подолання загороджувального паркану, який був замаскований гілками та доріжку слідів двох-трьох осіб в бік державного кордону та зворотньо. Даний факт став можливим у зв'язку з неналежною організацією та несенням служб з охорони державного кордону та призвело до порушення державного кордону України з метою контрабандної діяльності.
Своїми діями солдат ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 13 підпункту 7 пункту 2 розділу II (під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: ...здійснювати контроль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму...), абзацу 4 підпункту 9 пункту 5 розділу II (Під час несення служби патруль зобов'язаний: нести службу відповідно до отриманого наказу, пслідовно переміщуючись від одного місця несення служби до іншого; вести спостереження за місцевістю, районами провадження робіт, здійснювати перевірку державного кордону, стану прикордонних знаків, покажчиків та інших інженерних споруд) Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 року № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.15 року за № 1391/27836, тобто порушив правила несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України вчиненні в умовах особливого періоду (особливий період діє відповідно Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №15 від 14 січня 2015 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 вину свою визнав у вчиненому розкаявся, та пояснивщо в період з 02 год. 00 хв. по 10 год. 00 хв. 17 жовтня 2021 року, в межах прикордонних знаків № 316-318 виконував наказ на охорону державного кордону в якості старшого прикордонного наряду «Прикордонний патруль». Безпосередньо його ділянка відповідальності була від 318 п/зн до переїзду через дамбу, ділянку охороняв згідно наказу, про те під час несення служби неодноразово самовільно залишав місце несення служби та йшов на ділянку відповідальності молодшого прикордонного наряду «Прикордонний патруль» солдата ОСОБА_2 , який ніс службу від переїзду через дамбу до 317 п/зн, для того щоб поспілкуватись з ним. Почувши постріл з суміжної сторони відразу побіг до загороджувального паркану та почав перевіряти свою ділянку відповідальності, ознак порушень державного кордону він не виявив, згодом приїхала «Група реагування» та виявила ознаки подолання загороджувального паркану та доріжку слідів на його ділянці відповідальності.
Правопорушення стверджено протоколом серії ЗхРУ № 007451 від 28.10.2021; витягом з книги прикордонної служби "Ділове" (тип В) від 28.10.2021; витягом з штатного списку персоналу відділу прикордонної служби "Ділове" (тип В) від 28.10.2021; службовою характеристикою від 28.10.2021; письмовим поясненням молодшого інспектора прикордонної служби впс "Ділове" ОСОБА_2 від 28.10.2021; письмовим та особистим поясненням ОСОБА_1 .
На підставі ст. 280 КУпАП, судом було встановлено обставини, що підлягають з"ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, а саме факт вчинення адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні.
Частина 2 ст. 172-18 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
При цьому, на підтвердження дії особливого періоду до матеріалів справи долучено копію Указу Президента України від 14 січня 2015 року «Про часткову мобілізацію».
У відповідності до вимог ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Аналогічні за змістом визначення містяться також і у інших нормативно-правових актах, зокрема, у Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Окрім цього, статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізація - це комплекс заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, підприємств, організацій, установ на функціонування в умовах особливого періоду.
Указом Президента України від 14 січня 2015 року № 113-VIII «Про часткову мобілізацію», затвердженим Законом України від 15 січня 2015 року № 113-VIII, який набрав чинності 20 січня 2015 року, оголошено проведення часткової мобілізації, в тому числі й на території Закарпатської області.
Пунктом 5 Указу Президента України від 14.01.2015 постановлено Кабінету Міністрів України перевести національну економіку України на функціонування в умовах особливого періоду в обсягах, що гарантують безперебійне забезпечення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань України під час виконання покладених на них завдань, привести визначені галузі, підприємства, установи та організації у ступінь повна готовність.
Отже, всебічно та об'єктивно дослідивши в повному обсязі встановлені на підставі поданих доказів обставини у їх сукупності, вважаю, що в діях громадянина ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-18 КУпАП, яке виразилося у порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом?якшують і обтяжують відповідальність, а тому, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 , вперше притягується до адміністративної відповідальності, вину свою визнав, розкаявся у скоєному.
Обтяжуючих вину обставин судом не встановлено.
З огляду на викладене приходжу до висновку, що у відношенні ОСОБА_1 , як солдата строкової служби, у якого відсутні доходи, слід обрати адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті строком на 7 діб, оскільки саме таке стягнення буде достатнім для виховання громадянина ОСОБА_1 у дусі точного і неухильного додержання законів України та запобігання нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно п.12 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Отже, судові витрати в сумі 454 гривні, слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді арешту з утриманням на гауптвахті строком на 7 (сім) діб.
Строк відбуття ОСОБА_1 арешту з утримання на гауптвахті рахувати, з моменту приведення постанови до виконання.
Судові витрати в сумі 454 гривні віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга безпосередньо в судову палату з кримінальних справ Закарпатського апеляційного суду або через Рахівський районний суд Закарпатської області, протягом 10 діб з моменту її проголошення.
Суддя : Ємчук В.Е.