"05" листопада 2021 р. Єдиний унікальний номер судової справи № 146/1399/21
Провадження № 3/150/306/21
05 листопада 2021 року с. Мазурівка
Чернівецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Суперсона С.П.,
за участі секретаря Дудки А.Ю.,
в режимі відео конференції особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працює на посаді селищного голови Томашпільської селищної ради Вінницької області, адреса проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-12 КУпАП,-
На розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 07 вересня 2021 року № 02/149/2021ПР разом з доданими до нього письмовими доказами, відповідно до якого слідує, що при проведенні відділом контролю за місцевими бюджетами Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області ревізії фінансово-господарської діяльності Томашпільської селищної ради Вінницької області за період з 01 січня 2017 року по 31 травня 2021 року виявлено порушення бюджетного законодавства в частині взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України (далі -БКУ) чи законодавством України про Державний бюджет України на відповідний рік. Так, в 2020 році в порушення ч.1 ст. 48 БКУ від 08 липня 2010 року № 2456-VI Томашпільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_1 взято зобов'язання за спеціальним фондом бюджету (укладено договори) без відповідних фактичних надходжень на загальну суму 5806324,56 грн. Виявлене порушення мало місце на момент проведення ревізії. Зазначені дії селищного голови ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 164-12 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні показав, що у 2020 році Томашпільською селищною радою було отримано субвенцію з державного бюджету на ремонт доріг. А тому, було укладено відповідний договір з капітальних ремонтів дорожнього покриття, по виконанні договору складено акт виконаних робіт, дороги введено в експлуатацію. Однак, кошти на рахунки селищної ради вчасно не надійшли, тому відповідні розрахунки було проведено після укладення договорів та проведення ряду ремонтних робіт. Поряд із цим, до завершення ревізії, що проводилася Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, селищна рада повністю розрахувалася з приватним підприємством, що здійснювало ремонт доріг. ОСОБА_1 суду також пояснив, що результати ревізії проаналізував, зробивши для себе відповідні висновки та в подальшій роботі селищної ради подібних випадків допущено не буде.
Суд, заслухавши пояснення особи, відносно якої складено матеріали про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи та наявні при ній докази дійшов висновку про наступне.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 164-12 КУпАП відповідальність настає, зокрема, за взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 48 Бюджетного кодексу України (далі - БКУ) передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету з дотриманням вимог частини 2 статті 57 БКУ.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 БКУ бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару,Ю послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я та здійснення витрат бюджету (п. 47 ч. 1 ст. 1 БКУ).
Поряд із цим, упродовж періоду з 16 квітня 2020 року по 31 грудня 2020 року селищним головою ОСОБА_1 в порушення ч.ч. 1 , 2 ст. 48 БКУ від 08 липня 2010 року № 2456-VI взято зобов'язання за спеціальним фондом бюджету (укладено договори) без відповідних фактичних надходжень на загальну суму 5806324,56 грн.
Так, відповідно до договорів від 16 квітня 2020 року № № 1-3, укладених Томашпільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_1 та ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА», першим взято бюджетні зобов'язання на капітальний ремонт дорожніх покриттів на загальну суму 5806324,56 грн., зокрема:
про виконання капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці 40-річчя Перемоги в смт. Томашпіль Вінницької області на суму 1462747,31 грн.;
про виконання капітального ремонту дорожнього покриття на провулку Щасливому в смт. Томашпіль Вінницької області на суму 1445440,64 грн.;
про виконання капітального ремонту дорожнього покриття з вулиці Центральної (від будинку 88 по будинок 120) в смт. Томашпіль до с. Ракова Томашпільського району Вінницької області на суму 1465136,61 грн.;
До вищевказаних договорів додатковими угодами від 27 серпня 2020 року № 1 внесено зміни в частині продовження термінів оплати за виконані роботи до 31 грудня 2021 року.
Бюджетні зобов'язання по вказаних договорах зареєстровано в органі державної казначейської служби 28 липня 2020 року згідно реєстру бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 28 липня 2020 року № 112.
Одночасно, кошти на капітальний ремонт дорожніх покриттів, передбачених вищевказаними договорами, виділені рішенням 48 сесії Ради 8 скликання від 28 серпня 2020 року № 2086.
Роботи, визначені вищевказаними договорами виконані в повному обсязі, що підтверджено актами приймання виконаних будівельних робіт на загальну суму 4373324,56 грн., (акти б/н за липень 2020 року на суми 653476,35 грн., 809270,96 грн., 656924,00 грн., 795208,58 грн., 650232,06 грн., 808212,61 грн.), які підписані від імені голови Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 та директора ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА» ОСОБА_2 , погоджені представником технічного нагляду Служби технагляду та скріплені відповідними печатками.
Поряд із цим, згідно даних м/о № 6 та звітів форми № 7 по КПКВКМБ 0117462 та КЕКВ 3132 кредиторська заборгованість перед ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА» на суму 2412692,15 грн. за липень-грудень 2020 року та на 01 січня-31 травня 2021 року не відображено.
Також встановлено, що для виконання робіт з капітальних ремонтів дорожнього покриття частини вул. М. Леонтовича в смт. Томашпіль Вінницької області, Томашпільською селищною радою в особі голови селищної ради ОСОБА_1 з ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА» в особі директора ОСОБА_2 укладено договір від 27 липня 2020 року № 17 загальною вартістю 1433000,00 грн., до якого в подальшому додатковою угодою від 27 серпня 2020 року № 1 внесено зміни, в частині продовження термінів оплати за виконані роботи до 31 грудня 221 року.
Виконання робіт підтверджено актами приймання виконаних будівельних робіт на суму 1433000,00 грн. (акт б/н за серпень 2020 року на суму 688236,00 грн., акт б/н за вересень 2020 року на суму 311764,00 грн., акт б/н за грудень 2020 року на суму 433000,00 грн.), які підписані головою Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , директором ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА» ОСОБА_2 та погоджені представником технічного нагляду ФОП ОСОБА_3 та скріплені відповідними печатками.
Згідно виписки по рахунку № НОМЕР_2 кошти в сумі 1 000000,00 грн. надійшли 21 жовтня 2020 року та того ж дня були перераховані Томашпілсьькою селищною радою ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА» з призначенням платежу : «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. М. Леонтовича в смт. Томашпіль».
Поряд із цим, по даних м/о № 6 та звітів форми № 7 заборгованість по КПКВКМБ 0117461 за КЕКВ 3132 кредиторська заборгованість перед ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА» за серпень 2020 року на суму 688236,00 грн., за вересень 2020 року на суму 1 000000,00 грн., на 01 січня-31 травня 2021 року на суму 433000,00 грн. не відображено.
Таким чином, у квітні та липні 2020 року головою Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , в порушення ч.ч. 1, 2 ст. 48 БКУ взято зобов'язання за спеціальним фондом бюджету (укладено договори у 2020 році та пролонговано їх до 31 грудня 2021 року) без відповідних фактичних надходжень на загальну суму 5 806324,56 грн.
Зазначені вище обставини порушення бюджетного законодавства було встановлені в ході проведення Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області ревізії фінансово-господарської діяльності Томашпільської селищної ради за період з 01 січня 2017 року по 31 травня 2021 року, що знайшло своє відображення в акті від 07 вересня 2021 року № 11-30/05.
Крім того, судом було досліджено ряд письмових доказів, а саме:
-аналізи виконання плану по доходах Томашпільської селищної ради станом на 30 червня 2020 року (з початку року), станом на 31 липня 2020 року (з початку року), станом на 31 серпня 2020 року (з початку року), станом на 30 вересня 2020 року ( з початку року), станом на 31 жовтня 2020 року (з початку року), станом на 30 листопада 2020 року (з початку року), станом на 31 грудня 2020 року (з початку року),;
-довідку про залишки коштів на рахунках Томашпільської селищної ради станом на 01 січня 2020 року;
-реєстри бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (Томашпільська селищна рада)від 28 липня 2020 року № 112, від 07 жовтня 2020 року № 163, від 22 жовтня 2020 року № 341;
-рішення Томашпільської селищної ради від 14 квітня 2020 року № 111 «Про спів фінансування робіт по проектно-кошторисній документації «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. 40-річчя Перемоги в смт. Томашпіль, Томашпільського району Вінницької області (коригування)»;
-рішення Томашпільської селищної ради від 14 квітня 2020 року № 110 «Про спів фінансування робіт по проектно-кошторисній документації «Капітальний ремонт дорожнього покриття по провул. Щасливий в смт. Томашпіль, Томашпільського району Вінницької області (коригування № 2)»;
-рішення Томашпільсьокї селищної ради від 14 квітня 2020 року № 112 «Про спів фінансування робіт по проектно-кошторисній документації «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Центральна (від буд. № 88 до буд. № 120) в с. Ракова, Томашпільського району Вінницької області»;
-рішення 46 сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради від 23 червня 2020 року № 1995 «Про внесення змін до рішення 40 сесії 8 скликання від 24.12.2019 №1681 «Про місцевий бюджет Томашпільської селищної об'єднаної територіальної громади на 2020 рік (02512000000)» з додатками;
-рішення 48 сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради від 28 серпня 2020 року № 2086 «Про внесення змін до рішення 40 сесії 8 скликання від 24.12.2019 № 1681 «Про місцевий бюджет Томашпілсьької селищної об'єднаної територіальної громади на 2020 рік (02512000000)» з додатками;
-рішення 49 сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради від 29 вересня 2020 року № 2146 «Про внесення змін до рішення 40 сесії 8 скликання від 24 грудня 2019 року № 1681 «Про місцевий бюджет Томашпільської селищної об'єднаної територіальної громади на 2020 рік (02512000000)» з додатками;
-договір №1 від 16 квітня 2020 року, укладений між замовником Томашпільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_1 та підрядником ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА», предмет договору - капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. 40-річчя Перемоги в смт. Томашпіль Томашпільського району Вінницької області;
-додаткову угоду №1 від 21 липня 2020 року до договору підряду №1 від 16 квітня 2020 року;
-додаткову угоду № 2від 30 вересня 2020 року до договору підряду №1 від 16 квітня 20202 року;
-договір № 2 від 16 квітня 2020 року, укладений між замовником Томашпільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_1 та підрядником ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА», предмет договору - капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Центральна (від буд. № 88 до буд. № 120) в с. Ракова Томашпільського району Вінницької області;
-додаткову угоду №1 від 21 липня 2020 року до договору підряду №2 від 16 квітня 2020 року;
-додаткову угоду №2 від 30 вересня 2020 року до договору підряду №2 від 16 квітня 2020 року;
-договір №3 від 16 квітня 2020 року, між замовником Томашпільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_1 та підрядником ПП «БУДРЕМКОМПЛЕКТ-ААА», предмет договору - капітальний ремонт дорожнього покриття по провул. Щасливий в смт. Томашпіль Томашпільського району Вінницької області;
-додаткову угоду №1 від 21 липня 2020 року до договору підряджу №3 від 16 квітня 2020 року;
-додаткову угоду №2 від 30 вересня 2020 року до договору підряду №3 від 16 квітня 2020 року.
З огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини та досліджені судом докази, в ході судового провадження було беззастережно доведено, що селищним головою Томашпільської селищної ради Вінницької області ОСОБА_1 допущено порушення бюджетного законодавства, в частині взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань, що полягало у взятті зобов'язання за спеціальними фондом бюджету (укладення договорів) без відповідних фактичних надходжень на загальну суму 5 806324,56 грн., чим скоєно адміністративне правопорушення, відповідальність за яке встановлена ч. 3 ст. 164-12 КУпАП.
При накладенні на ОСОБА_1 стягнення, суд згідно з вимогами ст.ст. 33, 34, 35 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
З огляду на зазначені обставини, суд накладає на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 164-12 КУпАП у виді штрафу. При цьому, суддя не вбачає підстав для накладення іншого виду стягнення.
Крім цього, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір та порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-12 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50,00 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН