< для копії >
Справа № 2-а-4658/10/2270/9
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 червня 2010 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Фелонюк Д.Л., розглянувши матеріали позовної заяви < в особі > < в чиїх інтересах > державного виконавця міського відділу Державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Банадиги В.В. третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа > < Відповідач > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, -
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить встановити тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 до виконання ним своїх зобов'язань, встановлених виконавчого листа №2-12884 від 04.11.2005 року Хмельницького міськрайонного суду про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 в сумі 6055 грн. 25 коп..
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як зазначено в пункті 1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Пунктом 4 ч.1 ст. 17 КАС України визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
В силу ст.104 КАС України суб'єкт владних повноважень має право звернутись до суду у випадках, встановлених законом.
Ні Законом України “Про виконавче провадження”, який визначає статус, функції та правові основи діяльності органів і посадових осіб Державної виконавчої служби, ані іншими законами України не передбачене право на звернення до суду з позовом про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, в тому числі і за наявності непогашених грошових зобов'язань.
Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», на який посилається позивач, як на підставу позовних вимог, не передбачене тимчасове обмеження права громадян на виїзд з України за наявності невиконаних зобов'язань.
Таким чином, спір, з приводу якого позивач звернувся до суду, не містить ознак публічно - правового спору, а відтак не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п.9 ч.1 ст.109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.3, 17, 109, 160 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > державного виконавця міського відділу Державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Банадиги В.В. третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа > < Відповідач > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. Ухвалу може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який постановив ухвалу. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя< для копії >Д.Л. Фелонюк
< для копії >< для копії >