Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
< Текст >
"08" червня 2010 р. № 2а- 764/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Курило Л.В.,
за участі секретаря -Воронкової К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства в особі відокремленого підрозділу «Конотопський механічний завод» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ,
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області - звернувся до суду з позовом до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства в особі відокремленого підрозділу «Конотопський механічний завод», в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 108752,68 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Конотопський механічний завод надав до управління Фонду розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року, в яких самостійно нарахував суму страхових внесків, яка внесена управлінням Фонду до картки особового рахунку, але визначені в розрахунках та нараховані відповідачем страхові внески, в порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ним не сплачені за листопад 2009 року в сумі 108752,68 грн., строк сплати - до 20.12.2009 року. Внаслідок порушення відповідачем вимог Пенсійного законодавства виникла заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21.11.2009 року по 20.12.2009 року, яка станом на 21.12.2009 року складає 108752,68 грн. та відповідачем не погашена.
Представник позивача в судове засідання не прибув, в надісланій до суду заяві просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, в надісланих до суду письмових запереченнях проти позову заперечував та зазначив, що частиною 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок (визначено спосіб) сплати страхових внесків, а саме: перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Тобто, виконання страхувальниками обов'язку щодо сплати страхових внесків залежить від факту отримання коштів на оплату праці (виплату доходу).
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Конотопський механічний завод Харківського державного авіаційного виробничого підприємства (ідентифікаційний код 14027422) включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України без права юридичної особи. Відповідно до Положення про Конотопський механічний завод Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, затвердженого 27.05.2004 р., Конотопський механічний завод Харківського державного авіаційного виробничого підприємства (ідентифікаційний код 14027422) входить до складу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства як відокремлений підрозділ.(а.с 5 - 10)
Конотопський механічний завод Харківського державного авіаційного виробничого підприємства (ідентифікаційний код 14027422) відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок нарахування, обчислення та строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачений Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-IV від 09.07.2003 року.
Відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно із частиною 2 статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Стаття 20 Закону № 1058-IV визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до п. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. N 21-1, обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, що визначаються відповідно до п. п. 4.1, 4.2 Інструкції та відповідно до ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування": 33.2 відсотки для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, які використовують працю найманих працівників від суми фактичних витрат на оплату плати працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних витрат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці". Для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою чотири відсотки від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів.
Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із заробітної плати працівників підприємства проводиться утримання у розмірі 0,5 відсотків від об'єкта оподаткування, із заробітної плати або з частини заробітної плати, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та 2 відсотки від об'єкта оподаткування, з частини заробітної плати в розмірі понад прожитковий мінімум для працездатних осіб.
Страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до пункту 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. N 21-1, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка).
Відповідно до ст. ст. 14, п. 6, 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058 від 09.07.2003 р., платники збору на обов'язкове пенсійне державне страхування зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду; страхові внески сплачуються незалежно від фінансового стану платника.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно наданого до управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року, відповідачем самостійно нарахована сума страхових внесків за листопад 2009 року в розмірі 108752,68 грн.
Вказана сума була внесена управлінням Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області до картки особового рахунку Конотопського механічного заводу Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, але у строк до 20.12.2009 року не сплачена.
Як вбачається із наданих до суду письмових пояснень позивача, вимога про сплату боргу до боржника не направлялася.
Відповідачем не оспорюється факт наявності заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року. При цьому, виконання страхувальниками обов'язку щодо сплати страхових внесків відповідач пов'язує із фактом отримання коштів на оплату праці (виплату доходу).
Суд не погоджується з доводами відповідача щодо залежності сплати страхових внесків від факту отримання коштів на оплату праці (виплати доходу).
Відповідно до частини 12 статті 20 зазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно ч. 9 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" днем сплати страхових внесків вважається:
- у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду;
- у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.
Конотопський механічний завод не додержується вимог діючого законодавства щодо порядку обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, як вбачається із розрахунку, суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідач зобов'язаний сплатити до управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі заборгованість в сумі 108752,68 грн. Відповідач у строки, визначені законодавством, зобов'язання не виконав.
Частиною 3 статті 106 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
За таких обставин, суд вважає позов доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 86, 94, 98, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд , -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області до Харківського державного авіаційного виробничого підприємства в особі відокремленого підрозділу «Конотопський механічний завод» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування -задовольнити у повному обсязі..
Стягнути з Харківського державного авіаційного виробничого підприємства на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області (р/р 2560830130133, МФО 337654 246 відділення ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Конотоп, код 22977072) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 108752,68 грн. (сто вісім тисяч сімсот п'ятдесят дві грн.. 68 коп.).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 11 06 2010 року.
Суддя Курило Л.В.