копія
23 червня 2010 р. Справа № 2а-4926/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненко О.В.
за участю секретаря судового засідання-Усенко І.М.
представника позивача - Михайловської А.В.,< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості населення до відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" про стягнення заборгованості ,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" недоїмку по платежах у розмірі 23034,32 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 1 квартал 2010 року, недоїмка за платником, а саме відкритим акціонерним товариством виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш"станом на 10.06.2009 складає 23034,32 грн., які до цього часу не сплачені та підлягають примусовому стягненню з відповідача в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, зазначивши, що на час розгляду справи заборованість відповідачем погашена не була.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи (а.с. 10), в судове засідання не з'явився, про причини неявки, всупереч вимог ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.
З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином, за таких обставин, неприбуття в судові засідання представника відповідача не є перешкодою для розгляду справи.
Суд заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні, встановлено, що відкрите акціонерне товариство виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш", зареєстроване, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки № 3549 Сумського обласного управіління статистики включено до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.6).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни, які мешкають на території України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин.
Згідно ч. 2 ст. 12 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" 2 березня 2000 року N 1533-III, функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до п. 2 ст. 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Станом на 01.04.2010 року прострочена заборгованість по збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття становить 23034,32 грн., що підтверджується довідкою-розрахунком (а.с.7).
Згідно ч. 3 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” зазначає, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Таким чином, вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості населення до відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" про стягнення заборгованості -задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" (м.Суми, пл.Незалежності 15, код ЄДРПОУ 04542778, р/р 26008750012212 в Сумській філії АКБ "Укрсоцбанк") на користь Сумського міського центру зайнятості населення (40009, м.Суми, вул.Баумана45, одержувач- 37171971900002 ГУДКУ в Сумській області м.Суми, МФО 837013, код 23636315, одержувач Держбюджет м.Суми, код платежу 50040100) заборгованість по перерахуванню страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 23034,32 грн. (двадцять три тисячі тридцять чотири грн. 32 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня проголошення постанови та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя < Текст > О.В. Соп'яненко
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко