Cправа № 127/27793/21
Провадження № 1-кс/127/12217/21
Іменем України
02 листопада 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділенням Відділу поліції №1 Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про примусове відібрання біологічних зразків, -
Слідчий слідчого відділенням Відділу поліції №1 Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області лейтенант ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_4 , про примусове відібрання у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічних зразків у вигляді букального епітелію для проведення судово-молекулярної-генетичної експертизи.
Клопотання мотивовано тим, що СВ Відділу поліції №1 Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021020020000102 від 04.02.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 186 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 03.02.2021 близько 12.50 год., невідома особа чоловічої статі, таємно, шляхом підбору ключа, проникла до приміщення квартири АДРЕСА_1 , звідки здійснила крадіжку грошових коштів в розмірі 700 доларів США купюрами номіналом по 100 доларів, 50 Євро однією купюрою та 38 000 гривень з яких 8 купюр номіналом по 1000 гривень та решта купюрами номіналом по 500 гривень, які належать ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого дії вказаної особи стали явними для доньки потерпілої - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак продовживши свій злочинний умисел, дана особа з викраденим майном втекла з приміщення квартири, чим завдала матеріальної шкоди на вищевказану суму.
По вказаному факту розпочато досудове слідство за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 186 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що до вчинення вищевказаного злочину причетний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
Під час огляду місця події від 03.02.2021, а саме квартири за адресою: АДРЕСА_3 , виявлено та в подальшому вилучено змиви біологічних слідів, а саме: фрагмент паперу який поміщено до паперового конверту.
Таким чином виникла необхідність у проведенні судово-молекулярно-генетичної експертизи, для порівняння вилучених слідів з біологічними зразками вищезазначених осіб, з метою проведення повного та об'єктивного дослідження обставин справи.
Враховуючи те, що для з'ясування обставин, що мають значення для всебічного, повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, а саме проведення судової молекулярної-генетичної експертизи, є необхідність у відібранні біологічних зразків (зразків букального епітелію) у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 14.07.2021 прокурором Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_8 було винесено постанову про відібрання біологічних зразків для експериментального дослідження, після чого в подальшому 16.07.2021 ОСОБА_5 ознайомився з постановою та відмовився від надання біологічних зразків для експериментального дослідження.
Враховуючи, що для з'ясування питання про причетність ОСОБА_5 до вчинення даного кримінального правопорушення потрібно провести ряд вищевказаних експертиз з метою проведення повного та об'єктивного дослідження обставин справи, слідчий звернувся до суду з клопотанням про примусове відібрання біологічних зразків та просив його задовольнити.
У судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з'явився, однак 02.11.2021 звернувся до суду із заявою про розгляд клопотання у його відсутність, у якій також зазначив про те, що вимоги клопотання останній підтримує в повному обсязі.
Особа стосовно якої розглядається клопотання - ОСОБА_5 в судове засідання також не з'явився, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся завчасно та належним чином,що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини другої статті 245 КПК України порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Частиною четвертою статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явились, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Відповідно до статті 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.
Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов'язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що СВ Відділу поліції №1 Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021020020000102 від 04.02.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 186 КК України.
Як зазначив слідчий у клопотанні, в ході досудового розслідування встановлено, що 03.02.2021 близько 12.50 год., невідома особа чоловічої статі, таємно, шляхом підбору ключа, проникла до приміщення квартири АДРЕСА_1 , звідки здійснила крадіжку грошових коштів в розмірі 700 доларів США купюрами номіналом по 100 доларів, 50 Євро однією купюрою та 38 000 гривень з яких 8 купюр номіналом по 1000 гривень та решта купюрами номіналом по 500 гривень, які належать ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого дії вказаної особи стали явними для доньки потерпілої - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак продовживши свій злочинний умисел, дана особа з викраденим майном втекла з приміщення квартири, чим завдала матеріальної шкоди на вищевказану суму.
По вказаному факту розпочато досудове слідство за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 186 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що до вчинення вищевказаного злочину причетний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
Під час огляду місця події 03.02.2021, а саме квартири за адресою: АДРЕСА_3 , виявлено та в подальшому вилучено змиви біологічних слідів, а саме фрагмент паперу який поміщено до паперового конверту.
Таким чином виникла необхідність у проведенні судово-молекулярно-генетичної експертизи, для порівняння вилучених слідів з біологічними зразками вищезазначених осіб, з метою проведення повного та об'єктивного дослідження обставин справи.
Постановою прокурора Вінницької окружної прокуратури ОСОБА_8 від 14.07.2021 постановлено відібрати у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зразки ДНК.
Однак, ОСОБА_5 ознайомишись з постановою прокурора відмовився від надання біологічних зразків для експериментального дослідження.
Відповідно до статті 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з частиною другою статті 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
З огляду на вищенаведене, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, а також з метою встановлення обставин, котрі підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та мають значення для досудового розслідування, а саме проведення судових експертиз, встановлення усіх осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення, суд вважає за необхідне надати слідчому дозвіл на відібрання біологічних зразків у вигляді букального епітелію.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 93, 159, 160-164, 245, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл слідчому слідчого відділенням Відділу поліції №1 Вінницького районного управління ГУНП у Вінницькій області лейтенанту поліції ОСОБА_3 та слідчим, які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №12021020020000102 від 04.02.2021, на примусове відібрання у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічних зразків у вигляді букального епітелію для проведення судово-молекулярної-генетичної експертизи.
Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: