Постанова від 03.11.2021 по справі 420/7682/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/7682/21

Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2021р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2021р. ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, Пенсійного фонду України, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження з 1.04.2019р. перерахованої ОСОБА_1 пенсії, в тому числі пенсії по інвалідності (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії) максимальним розміром;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснювати обчислення і виплату ОСОБА_1 пенсії, в тому числі пенсії по інвалідності (з урахуванням встановлених йому підвищень, надбавок; доплат до пенсії) з 1.04.2019р. без обмеження її максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено пенсію згідно Закону №2262-ХІІ та з 1.04.2019р. проведено перерахунок його пенсії, однак сума пенсії була обмежена максимальним розміром.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся в суд із відповідним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2021р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження перерахованої ОСОБА_1 з 1.04.2019р. пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії) максимальним розміром.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та нарахування ОСОБА_1 з 1.04.2019р. пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії) без обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язано ПФУ у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014р. №280 в редакції Постанови КМУ від 16 грудня 2020р. №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" здійснити фінансування виплати перерахованої ОСОБА_1 з 1.04.2019р. пенсії без обмеження її максимальним розміром.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі Пенсійний фонду України просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, та скасування рішення суду в частині зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2019р., з наступних підстав.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з 2017р. ст.43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, у зв'язку із чим були відсутні правові підстави для обмеження пенсії позивачу.

Що стосується зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії, суд першої інстанції керуючись постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» від 16.12.2020р. №1279, якою затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, указав, що з 1.04.2021р. повноваження щодо виплати нарахованої пенсії перейшли від головних управлінь до Пенсійного фонду України, а тому відповідні вимоги позивача щодо фінансування виплати пенсії слід звернути саме до Пенсійного фонду України.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції в частині зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити виплату перерахованої пенсії не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі, у зв'язку з чим допустив невірне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.317 КАС України, рішення суду скасовує в частині зобов'язання ПФУ здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії, в іншій частині рішення суду залишити без змін, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 9.03.2021р. у справі №420/1996/21, яке набрало законної сили 19.04.2021р., позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 1.04.2019р. перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 21.01.2021р. №Ю0112307, виданої Одеським ОТЦКСП та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення з 5.03.2019р. пенсії за рахунок виплати її в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018р.; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 5.03.2019р. 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018р.; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, вирішити питання про перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 1.04.2019р. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 21.01.2021р. №Ю0112307, виданої Одеським ОТЦКСП; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Також 22 квітня 2021р. Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/1996/21 прийнято додаткове рішення, яке набрало законної сили 25.05.2021р., та яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, вирішити питання про перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 1.04.2019р. ОСОБА_1 за вислугу років, у томі числі пенсії по інвалідності, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 21.01.2021р. №Ю0112307, виданої Одеським ОТЦКСП.

На виконання рішення суду у справі №420/1996/21 ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 27.04.2021р. проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 1.04.2019р.(а.с.8) та по інвалідності з 28.08.2019р.(а.с.9).

Однак, при перерахунку пенсії її було обмежено максимальним розміром, а саме десятьма неоподатковуваними мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Позивач, не погоджуючись з обмеженням його пенсії максимальним розміром, звернувся до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність дій УПФ у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Що стосується доводів Пенсійного фонду України щодо пропуску позивачем строку звернення до суду із цим позовом, та не врахування правових висновків Верховного Суду щодо строків звернення до суду, викладених у постанові від 31.03.2021р. по справі №240/12017/19, то колегія суддів виходить з наступного.

У зазначеному судовому рішенні Верховний Суд вказав, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду.

Матеріали справи свідчать, що спірний перерахунок, під час його позивачу було обмежено пенсію зроблений ГУ ПФУ в Одеській області 27.04.2021р., а позов до суду подано 11.05.2021р., що свідчить про дотримання строків звернення до суду згідно вимог КАС України.

Отже, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1 не пропустив строк звернення до суду, а тому доводи апеляційної скарги в цій частині є необґрунтованими.

Що стосується покладення судом на ПФУ зобов'язань здійснення фінансування виплати перерахованої пенсії, то колегія суддів вважає помилковим застосування до спірних правовідносин Порядку №1279, оскільки, останнім, змінений лише порядок фінансування виплати пенсій.

Фінансування виплати пенсій здійснювалось і у період до 1.04.2021р. також Пенсійним Фондом України, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.

Зазначеним нормативним актом затверджено саме порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку.

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто Порядок №1279 ніяким чином не змінив повноваження Пенсійного Фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Відповідно до підпунктів 7, 8 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014р. №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.52 Закону №2262-XII пенсіонерам, з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.

Відповідно до пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, головні управління відповідно до покладених завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Пунктом 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, процедура виплати територіальним органом Пенсійного фонду пенсії визначена таким чином: нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії.

Системний аналіз статей 52-62 Закону №2262, а також положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) (ст.47 (щодо виплати пенсій організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків), ст.48 (щодо виділення часток пенсій, що підлягають виплаті), ст.49 (щодо повноважень територіальних органів Пенсійного фонду України припиняти виплату пенсій), ст.50 (щодо порядку здійснення та обчислення розміру відрахування з пенсії, що належить пенсіонерові до виплати), а також інших наведених вище положень дозволяє дійти висновку, що виплата пенсії включає щомісячне нарахування територіальним органом Пенсійного фонду належних пенсіонерові виплат (з урахуванням здійснення відрахувань за виконавчими документами, розподілу пенсії для осіб, які перебувають на повному державному утриманні тощо), оформлення документів про нараховану суму пенсії (відомість на виплату пенсій, грошової допомоги або списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки), передачу виплатних документів уповноваженим на виплату пенсій організаціям або банкам, що також здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України.

Отже, функції з виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України, що прямо встановлено вищенаведеними положеннями законодавства.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (ст.58 та п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280 (далі - Положення №280)).

Пенсійний фонд України згідно з підпунктом 4 пункту 4 Положення № 280 забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а відповідно до підпункту 6 пункту 4 цього Положення - організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо, зокрема, здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством.

Пунктом 10 Порядку казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2017р. №312, передбачено, що асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також видатків головним управлінням Пенсійного фонду України згідно з потребою на виплату допомоги на поховання, відрахувань з пенсії тощо.

Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.

Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.

З наведеного слідує, що поняття фінансування виплати пенсії та виплата пенсії є принципово різними поняттями, які передбачають проведення відмінних між собою адміністративних процедур, а тому не можуть бути ототожнені. При цьому, у суду відсутні обґрунтовані підстави вважати, що Пенсійним фондом України не буде виконано обов'язок з фінансування виплати пенсії позивача, права позивача у вказаній частині не порушені, з огляду на що відсутні правові підстави для додаткового зобов'язання апелянта здійснювати таке фінансування.

Колегія суддів зазначає, що виплата пенсій військовослужбовцям проводиться на підставі ст.52 Закону №2262, виключно через установи акціонерного товариства Державний ощадний банк України, що помилково не було враховано судом першої інстанції.

При цьому, суд першої інстанції, залучаючи до справи Пенсійний фонд України та покладаючи на нього зобов'язання зі здійснення фінансування виплати пенсії помилково вирішив, що відбулося фактичне (компетенційне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративне компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкт; владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Положення законодавства, якими функції з виплати пенсії покладено на головні управління Фонду, є чинними. Головні управління Фонду не ліквідовані і в стані припинення не перебувають. Будь-яких нормативно-правових актів щодо покладення на Пенсійний фонд України функцій з виплати пенсій не приймалось.

Отже, фактичного (компетенційного) адміністративного правонаступництва не відбулося, оскільки відсутні врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції.

З аналізу наведених норм вбачається, що обов'язок щодо здійснення виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУ ПФУ в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги щодо безпідставності покладення на Пенсійний фонд України обов'язок здійснити фінансування виплати позивачу перерахованої пенсії, а тому, відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.

Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2021р. в частині зобов'язання ПФУ у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014р. №280 в редакції Постанови КМУ від 16 грудня 2020р. №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" здійснити фінансування виплати перерахованої ОСОБА_1 з 1.04.2019р. пенсії без обмеження її максимальним розміром - скасувати.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2021р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв