П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/2901/21
Головуючий в 1 інстанції: Корой С.М.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 6 липня 2021р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У лютому 2021р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії, яка викладена в листі від 16.02.2021р. №2092-1557/Д-02/8-1500/21, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, підготовленої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020р. по справі №420/1764/20, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9 квітня 1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, підготовленої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020р. по справі №420/1764/20, враховуючи всі складові грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9 квітня 1992р. №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких Інших осіб», починаючи з 1 квітня 2019р., з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено та виплачується пенсія згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача із зазначенням у ній, в тому числі, додаткових видів грошового забезпечення.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії. Однак, позивачу відмовлено у задоволенні заяви, посилаючись на те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду не зобов'язано провести перерахунок на підставі нової довідки.
Позивач вважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 6 липня 2021р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 , яка викладена в листі від 16.02.2021р. № 2092-1557/Д-02/8-1500/21 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 5.03.2019р. на підставі довідки Одеського обласного центру комплектування та соціальної підтримки 5.01.2021р. №ЮО90091, виданої станом на 5.03.2019р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести з 1.04.2019р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Одеського обласного центру комплектування та соціальної підтримки від 5.01.2021р. №ЮО90091, виданої станом на 5.03.2019р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов'язано Пенсійний фонд України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014р. №280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 1 квітня 2019р. пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з ГУ ПФУ в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908грн.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням ПФУ, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, та скасування рішення суду в частині зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014р. №280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 1 квітня 2019р. пенсії ОСОБА_1 , прийняття в цій частині нової постанови, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату, перерахованої з 1 квітня 2019р., на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 5.01.2021р. №ЮО 90091 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум, з наступних підстав.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ПФУ в Одеській області порушило вимоги ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до приписів якої, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій, оскільки саме з 5.03.2019р. - з дня набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р., у Пенсійного органу виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, суд відзначив, що такий перерахунок пенсії слід здійснити з 1.04.2019р., тобто з першого числа наступного місяця за місяцем в якому виникли підстави для перерахунку пенсії.
Що стосується зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити виплату перерахованої пенсії, суд першої інстанції керуючись постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» від 16.12.2020р. №1279, якою затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, указав, що з 1.04.2021р. повноваження щодо виплати нарахованої пенсії перейшли від головних управлінь до Пенсійного фонду України, а тому відповідні вимоги позивача щодо виплати пенсії слід звернути саме до Пенсійного фонду України.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції в частині зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити виплату перерахованої пенсії не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі, у зв'язку з чим допустив невірне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.317 КАС України, рішення суду скасовує в частині задоволення позову щодо зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити фінансування виплати перерахованої з 1 квітня 2019р. пенсії ОСОБА_1 та приймає в цій частині нову постанову про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату, перерахованої з 1 квітня 2019р., на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 5.01.2021р. №ЮО 90091 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум, в іншій частині рішення суду залишити без змін, з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що згідно матеріалів пенсійної справи позивача, з 4.02.1997р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992р. №2262-ХІІ у розмірі 50%.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що до складу грошового забезпечення, яке враховане при обчисленні пенсії позивача, було включено такі його види: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу; додаткові види грошового забезпечення.
Одеським обласним військовим комісаріатом до ГУ ПФУ в Одеській області 20.03.2018р. було надано довідку №ЮО90091 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 1.03.2018р., за відповідною посадою становить всього 10628,50грн. та складається з посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років.
ГУ ПФУ в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 1.01.2018р. було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищевказаної довідки із сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; премія 0% - 0,00 грн.
Одеським обласним ТЦК та СП на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2020р. №420/1764/20 було направлено відповідачу лист з додатком у вигляді довідки №ЮО 90091 від 5.01.2021р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5.03.2019р., встановленого за відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив, зокрема, здійснити йому з 1.04.2019р. перерахунок пенсії з урахуванням всіх надбавок, доплати, премії, які зазначені в довідці, виданій на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду.
ГУ ПФУ в Одеській області, у відповідь на заяву позивача, направлено лист від 16.02.2021р. №2092-1557/Д-02/8-1500/21 (а.с.6), в якому з посиланням на ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, залишене без змій рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р. зазначено, що: “…Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Враховуючи вищевикладене та те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2020р. по справі №420/1764/20 на Головне управління зобов'язань щодо проведення перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення не покладено, підстави для вчинення дій щодо здійснення перерахунку у Головного управління відсутні…”.
Вважаючи дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 1.04.2019р. на підставі довідки Одеського обласного центру комплектування та соціальної підтримки, виданої станом на 5.03.2019р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Перевіряючи правомірність та законність дій УПФ у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Що стосується доводів Пенсійного фонду України щодо пропуску позивачем строку звернення до суду із цим позовом, та не врахування правових висновків Верховного Суду щодо строків звернення до суду, викладених у постанові від 31.03.2021р. по справі №240/12017/19, то колегія суддів виходить з наступного.
У зазначеному судовому рішенні Верховний Суд вказав, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду.
Матеріали справи свідчать, що, на виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. (справа №826/3858/18), яке набрало законної сили 5.03.2019р., на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19 та на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2020р. №420/1764/20, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив до ГУ ПФУ в Одеській області лист з додатком у вигляді довідки №ЮО 90091 від 5.01.2021р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5.03.2019р., що враховується для перерахунку пенсії.
Однак, ГУ ПФУ в Одеській області 16.02.2021р. листом за №2092-1557/Д-02/8-1500/21 відмовило позивачу у проведенні перерахунку його пенсії на підставі отриманої від ООТЦК оновленої довідки.
Позивач, у свою чергу, оскаржив такі дії ГУ ПФУ в Одеській області шляхом подання 26.02.2021р. відповідного позову до суду.
Наведені обставини свідчать, що строк звернення до суду з даним позовом ОСОБА_1 не пропустив, оскільки підстава для перерахунку пенсії позивача виникла після видачі оновленої довідки про грошове забезпечення, а тому відлік строку на подання до суду позову починає саме з дати видачі оновленої довідки.
Що стосується покладення судом на ПФУ зобов'язань щодо виплати пенсії, то колегія суддів вважає помилковим застосування до спірних правовідносин Порядку №1279, оскільки, останнім, змінений лише порядок фінансування виплати пенсій.
Фінансування виплати пенсій здійснювалось і у період до 1.04.2021р. також Пенсійним Фондом України, але через територіальні органи, а виплати здійснювались через рахунки пенсіонерів у банках або через поштові відділення.
Зазначеним нормативним актом затверджено саме порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
Тобто Порядок №1279 ніяким чином не змінив повноваження Пенсійного Фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.
Відповідно до підп..7, 8 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014р. №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.52 Закону №2262-XII пенсіонерам, з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
Відповідно до пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, головні управління відповідно до покладених завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пунктом 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, процедура виплати територіальним органом Пенсійного фонду пенсії визначена таким чином: нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України у процедурі виплати пенсії.
Системний аналіз статей 52-62 Закону №2262, а також положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) (ст.47 (щодо виплати пенсій організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків), ст.48 (щодо виділення часток пенсій, що підлягають виплаті), ст.49 (щодо повноважень територіальних органів Пенсійного фонду України припиняти виплату пенсій), ст.50 (щодо порядку здійснення та обчислення розміру відрахування з пенсії, що належить пенсіонерові до виплати), а також інших наведених вище положень дозволяє дійти висновку, що виплата пенсії включає щомісячне нарахування територіальним органом Пенсійного фонду належних пенсіонерові виплат (з урахуванням здійснення відрахувань за виконавчими документами, розподілу пенсії для осіб, які перебувають на повному державному утриманні тощо), оформлення документів про нараховану суму пенсії (відомість на виплату пенсій, грошової допомоги або списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки), передачу виплатних документів уповноваженим на виплату пенсій організаціям або банкам, що також здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України.
Отже, функції з виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України, що прямо встановлено вищенаведеними положеннями законодавства.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (ст.58 та п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280 (далі - Положення №280)).
Пенсійний фонд України згідно з підп.4 п.4 Положення №280 забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а відповідно до підпункту 6 пункту 4 цього Положення - організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо, зокрема, здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством.
Пунктом 10 Порядку казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2017р. №312, передбачено, що асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також видатків головним управлінням Пенсійного фонду України згідно з потребою на виплату допомоги на поховання, відрахувань з пенсії тощо.
Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом.
Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.
З наведеного слідує, що поняття фінансування виплати пенсії та виплата пенсії є принципово різними поняттями, які передбачають проведення відмінних між собою адміністративних процедур, а тому не можуть бути ототожнені. При цьому, у суду відсутні обґрунтовані підстави вважати, що Пенсійним фондом України не буде виконано обов'язок з фінансування виплати пенсії позивача, права позивача у вказаній частині не порушені, з огляду на що відсутні правові підстави для додаткового зобов'язання апелянта здійснювати таке фінансування.
Колегія суддів зазначає, що виплата пенсій військовослужбовцям проводиться на підставі ст.52 Закону №2262, виключно через установи акціонерного товариства Державний ощадний банк України, що помилково не було враховано судом першої інстанції.
При цьому, суд першої інстанції, залучаючи до справи Пенсійний фонд України та покладаючи на нього зобов'язання з виплати пенсії помилково вирішив, що відбулося фактичне (компетенційне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративне компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкт; владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Положення законодавства, якими функції з виплати пенсії покладено на головні управління Фонду, є чинними. Головні управління Фонду не ліквідовані і в стані припинення не перебувають. Будь-яких нормативно-правових актів щодо покладення на Пенсійний фонд України функцій з виплати пенсій не приймалось.
Отже, фактичного (компетенційного) адміністративного правонаступництва не відбулося, оскільки відсутні врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції.
З аналізу наведених норм вбачається, що обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУ ПФУ в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги щодо безпідставності покладення на Пенсійний фонд України обов'язок здійснити виплату позивачу перерахованої пенсії, а тому, відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню, з ухваленням нового рішення про покладення відповідного обов'язку на ГУ ПФУ в Одеській області.
Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014р. №280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 1 квітня 2019р. пенсії ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 6 липня 2021р. в частині зобов'язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014р. №280 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 1 квітня 2019р. пенсії ОСОБА_1 - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату, перерахованої з 1 квітня 2019р., на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 5.01.2021р. №ЮО 90091 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 6 липня 2021р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
О.В. Яковлєв