03 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 340/676/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року (суддя 1-ї інстанції Черниш О.А.) у справі №340/676/21 а позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, з урахуванням уточнених позовних вимог, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області №17/М/1197-09-22 від 27.01.2021 року; зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.12.2019 року здійснити перерахунок та виплату йому пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області №17/М/1197-09-22 від 27.01.2021 року, “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій” (додаток 3) у розмірі 90% від грошового забезпечення за аналогічною посадою, та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсій.
Позов мотивовано тим, що позивач є пенсіонером Державної податкової служби України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У лютому 2021 року він звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області №17/М/1197-09-22 від 27.01.2021 року, яка видана з урахуванням до судових рішень Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19. Проте ГУ ПФУ в Кіровоградській області листом відмовило у здійсненні перерахунку. Позивач вважає таку відмову протиправною, стверджуючи, що вона суперечить Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом не взято до уваги правові позицій суду касаційної інстанції з даних правовідносин, можливого подання безпосередньо пенсіонером довідки для перерахунку пенсії, а також момент виникнення права та перерахунку такої.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні. У відзиві зазначив, щодо помилковості доводів позивача щодо перерахунку пенсії, оскільки нормативних актів з цього питання не приймалось.
Сторони повідомлені про день розгляду справи.
В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу з 31.05.2005 року призначено довічну пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
З 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У квітні 2018 року Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з метою перерахунку пенсії позивача була складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №225 від 12.04.2018 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року за відповідною посадою, яку позивач займав на день звільнення із служби, склав 14910 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 8460 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4970 грн. (а.с. 39зв.)
На підставі цієї довідки та на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 року у справі №1140/3078/18 відповідачем здійснено перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2018 року.
У січні 2021 року Головне управління ДФС у Кіровоградській області за заявою позивача оформило нову довідку №17/М/11-97-09-22 від 27.01.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Згідно з цією довідкою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за нормами, чинними на 01.12.2019 року, грошове забезпечення за відповідною посадою, яку позивач займав на день звільнення із служби, становить 25728 грн. До цієї довідки включено: посадовий оклад - 8460 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4970 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи (30%) - 4473 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 1269 грн., премія (60%) - 5076 грн. (а.с. 41зв.)
Позивач у лютому 2021 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 05.02.2021 року, у якій, посилаючись на судові рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, просив провести перерахунок його пенсії з 01.12.2019 року на підставі цієї довідки. (а.с. 9)
На цю заяву відповідач надав позивачу відповідь №642-734/М-03/8-1100/21 від 18.02.2021 року, у якій повідомив, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", які визначали умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", і після цього інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, тож підстави для перерахунку пенсії відсутні. Крім того вказав на безпідставність виготовлення ГУ ДФС у Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.02.2019 року. (а.с. 7)
Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку про те, що грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, має бути визначено уповноваженим державним органом за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року, оскільки саме з цієї дати у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та внесених нею змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, позивачем не доведено, що 01.12.2019 року виникли обставини, які б відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII зумовлювали зміну розміру його пенсії, а отже відмова відповідача є обґрунтованою.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції переглядаючи судове рішення, приходить до наступного висновку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, військовослужбовців, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Колегія суддів зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ДФС у Кіровоградській області та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Тобто, на державний орган, з якого особа були звільнена зі служби покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 цієї постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Разом з тим, пунктом 1 постанови № 103 визначалось, що перерахунок пенсії проводиться лише з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано нечинним пункт 1 постанови № 103, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа звільнена, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Як свідчать встанрвлені обставини спави, станом на 01.01.2018 основний розмір пенсії позивача, після перерахунку на підставі п. 1 постанови КМУ № 103, складає 12008,34грн. (вислуга років 41) (а.с. 40).
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 02.02.2021 про перерахунок пенсії відповідно до довідки ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.01.2021 №17/М/11-97-09-22, яку з урахуванням судового рішення, яким скасовані п. 1, 2 постанови № 103, видано із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення позивача, а саме надбавки за високі досягнення у праці або особливо важливої роботи та надбавки за роботу з таємними документами. (а.с. 10).
Отже, враховуючи те, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, а також, що ГУ ДФС у Кіровоградській області з урахуванням цього видано нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 16.12.2019 № 124 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідач після одержання зазначеної довідки згідно з положеннями ст. 63 Закону № 2262 зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
За вказаних вище мотивів колегією суддів не приймаються посилання відповідача, на яких ґрунтується відмова у перерахунку пенсії, на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, оскільки по-перше, визнання протиправними та нечинними вказаних норм не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення; по-друге, порядок та розміри, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, встановлений Порядком № 45 і після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 не змінювався.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції зазначає про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.01.2021 №17/М/11-97-09-22.
Посилання відповідача, з яким погодився і суд першої інстанції, що така довідка виготовлена за нормами чинними станом на 01.12.2019р., є помилковими, оскільки довідки податкового органу від 12.04.2018р. та від 27.01.2021р. містить однакові показники щодо посадового окладу, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років. Єдина відмінність це наявність у довідці від 27.01.2021р. інших складових розміру грошового забезпечення, для здійснення перерахунку пенсії, враховуючи скасовані норми постанови КМУ №103.
Доводи відповідача про відкритість питання з якої саме дати позивач вважає порушеними свої права та про те, що індивідуальні перерахунки пенсій здійснюються виключно на підставі документів поданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств, з яких особу було звільнено, а не на підставі документів наданих особисто пенсіонером є безпідставними з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, послання представника відповідача на відсутність порядку перерахунку пенсій пенсіонерам силових структур відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та неможливість здійснення перерахунку пенсії за заявою пенсіонера та наданих ним додаткових документів, спростовуються зазначеними вище положеннями законодавства України, а тому є необґрунтованими та безпідставними.
Тобто, з моменту отримання належної довідки, в тому числі від пенсіонера, у пенсійного органу виникає обов'язок з перерахунку пенсії позивача, та враховуючи дату виникнення права на здійснення такого перерахунку та заявлені позовні вимоги, з 01.12.2019 року.
Посилання суду першої інстанції про виникнення у позивача права на перерахунок пенсії та заявлені вимоги, є помилковими, оскільки заявлені вимоги не суперечать нормам законодавства, що регулюють дані правовідносини.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку вважає, що суд першої інстанції не врахував вищезазначеного та ухвалив судове рішення без врахування всіх обставин у справі, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Позивачем було сплачено суму судового збору за подання позову у розмірі 908грн., та за подання апеляційної скарги 1362,00грн, отже сума судового збору у розмірі 2270,00грн підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у справі №340/66/21 - скасувати та прийняти у справі нове судове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №17/М/1197-09-22 від 27.01.2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області №17/М/1197-09-22 від 27.01.2021 року “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій” (додаток 3) у розмірі 90% від грошового забезпечення за аналогічною посадою, та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802) на користь ОСОБА_1 (нокпп НОМЕР_1 ) витрати за сплату судового збору за подання позову та апеляційної скарги в розмірі 2270,00грн (дві тисячі двісті двадцять сім гривень).
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак