Справа № 560/9002/21
іменем України
03 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради , Вербецької гімназії Летичівської селищної ради Хмельницької області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Керівник Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до адміністративного суду з позовом до Відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради, Вербецької гімназії Летичівської селищної ради Хмельницької області, в якому позивач просить:
- визнати незаконною бездіяльність Вербецької гімназії Летичівської селищної ради щодо не вчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,51 га, що знаходиться по вул. Центральна, 29/1 в с. Вербка Хмельницького (Летичівського) району та перебуває у користуванні вказаного навчального закладу;
- зобов'язати адміністрацію Вербецької гімназії Летичівської селищної ради звернутися з відповідним клопотанням до Летичівської селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 1,51 га, що знаходиться по вул. Центральна, 29/1 в с. Вербка Хмельницького (Летичівського) району в постійне користування закладу освіти;
- визнати незаконною бездіяльність відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради щодо невжиття дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди та земельну ділянку площею 1,51 га, що перебувають у користуванні Вербецької гімназії Летичівської селищної ради Хмельницької області;
- зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради в межах компетенції вжити заходів на усунення порушень шляхом розроблення пропозицій про виділення бюджетних асигнувань, необхідних для оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди навчального закладу та земельну ділянку площею 1,51 га, які розташовані по вул. Центральна, 29/1 в с. Вербка Хмельницького (Летичівського) району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради не вживав достатніх заходів щодо організації процесу оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди та земельну ділянку Вербецької гімназії, не здійснював контролю за діяльністю навчального закладу з оформлення землі, права власності на будівлі та споруди та не звертався до Летичівської селищної ради з пропозиціями про виділення коштів на оформлення права користування навчальним закладом вищевказаною земельною ділянкою та права власності на будівлі та споруди навчального закладу. Летичівською окружною прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про освіту" щодо вжиття компетентними органами заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади Хмельницького (Летичівського) району та встановлено, що на даний час правовстановлюючі документи на будівлі та споруди Вербецької гімназії та земельну ділянку, яка використовується вказаним навчальним закладом не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Враховуючи встановлене, просить суд позов задовольнити.
Від Відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради надійшла до суду заява, в якій відповідач повідомляє про визнання позову повністю, справу просить розглядати без участі представник відділу.
Вербецька гімназія Летичівської селищної ради Хмельницької області не скористалася правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 26.07.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що Летичівською окружною прокуратурою з метою встановлення наявності підстав для представництва в суді законних інтересів держави проведено вивчення стану законності з питань дотримання вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про освіту" щодо вжиття компетентними органами заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади Хмельницького (Летичівського) району.
За результатами вивчення встановлено, що Вербецька гімназія Летичівської селищної ради Хмельницької області є загальноосвітнім навчальним закладом, що перебуває у комунальній власності Летичівської селищної ради та забезпечує потреби громадян у базовій загальній середній освіті.
Заклад діє на основі статуту навчального закладу "Вербецька гімназія Летичівської селищної ради", затвердженого рішенням сесії Летичівської селищної ради №16 від 21.06.2019.
Управління та фінансування Вербецької гімназії здійснює відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради, який є розпорядником бюджетних коштів та укладає договори від імені навчального закладу.
За інформацією відділу освіти молоді та спорту Летичівської селищної ради площа земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні Вербецької гімназії складає 1,51 га. Також, в користуванні навчального закладу знаходяться будівлі та споруди балансовою вартістю 135322,75 грн. На комплекс вказаних будівель Вербецької гімназії 21.03.2018 оформлено технічний паспорт.
Однак, на даний час правовстановлюючі документи на будівлі та споруди Вербецької гімназії та земельну ділянку, яка використовується вказаним навчальним закладом не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Вважаючи, що відсутність правовстановлюючих документів на будівлі та споруди навчального закладу, а також земельні ділянки, на яких вони знаходяться створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, будівлями та спорудами, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 1 статті 80 Закону України "Про освіту", до майна закладів освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо та інші цінності. Майно закладів освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Згідно із частиною 2 статті 80 Закону України "Про освіту" порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Статтею 92 Земельного кодексу України, встановлено, що заклади освіти, незалежно від форми власності набувають право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності без встановлення строку.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України.
Так, навчальний заклад, який є суб'єктом, а отже й ініціатором оформлення права постійного користування земельною ділянкою, згідно із статтею 123 Земельного кодексу України подає клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які згідно з повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу України, передають у користування земельні ділянки.
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах своїх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні. У разі ненадання у встановлений строк дозволу або мотивованої відмови заявник у місячний строк має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу. Про реалізацію такого права, як "мовчазна згода", заклад письмово повідомляє орган розпорядження землею. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до статті 186 Земельного кодексу України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно із частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право постійного користування виникає з моменту державної реєстрації такого права. Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до частин 1, 3 статті 3, статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Суд встановив, що в порушення зазначених вимог законодавства до цього часу правовстановлюючі документи на будівлі, споруди та земельну ділянку, яка використовується Вербецькою гімназією, не оформлено, державну реєстрацію права власності та права постійного користування не проведено.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до Положення про відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради, затвердженого рішенням 7 чергової сесії Летичівської селищної ради VIII скликання від 23.02.2021 №29, відділ освіти відповідно до визначених галузевих повноважень виконує наступні завдання:
- здійснює реалізацію державної політики в сфері освіти, фізичної культури, оздоровлення, молодіжної політики та спорту, забезпечення якості освіти на території Летичівської селищної ради;
- здійснює контроль за матеріально-технічним та фінансовим забезпеченням
дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, освітніх закладів, закладів
фізкультурно-спортивної спрямованості;
- розробляє і подає на розгляд Летичівської селищної ради пропозиції до проектів фінансування та матеріально-технічного забезпечення виконання програм і здійснення заходів, спрямованих на розвиток освіти, фізичної культури та спорту, оздоровлення, молодіжної політики;
- організовує закупівлю товарів, робіт і послуг для підпорядкованих йому закладів освіти громади; вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування підпорядкованих закладів освіти громади, аналізує їх використання;
- аналізує результати господарської діяльності закладів освіти, готує пропозиції та заходи щодо їх ефективної роботи.
Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р, Міністерству освіти і науки, молоді та спорту, іншим центральним органам виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, Міністерству фінансів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.
Разом з тим, в порушення вищезазначених норм законодавства Вербецька гімназія не зверталась до Летичівської селищної ради з відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню вищевказаної земельної ділянки в постійне користування закладу освіти. Так, відповідно до листа від 23.06.2021 №32 Вербецької гімназії, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні навчального закладу, не оформлено.
Виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі і споруди, а також земельну ділянку Вербецької гімназії належить до повноважень відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради.
В свою чергу, за інформацією відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради від 24.05.2021 №298 правовстановлюючі документи на земельну ділянку Вербецької гімназії площею 1, 51 га. не оформлялися у зв'язку із тим, що навчальний заклад не звертався до Летичівської селищної ради з відповідним клопотанням, а також у зв'язку із відсутністю фінансування на проведення таких робіт. На будівлі та споруди Вербецької гімназії виготовлено технічний паспорт від 21.03.2018.
Згідно листа Летичівської селищної ради №2125 від 25.06.2021, пропозиції від відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради щодо виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди, а також земельні ділянки Вербецької гімназії не надходили.
Тобто, із вищенаведеної інформації вбачається, що відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради не вживав достатніх заходів щодо організації процесу оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди та земельну ділянку Вербецької гімназії, не здійснював контролю за діяльністю навчального закладу з оформлення землі, права власності на будівлі та споруди та не звертався до Летичівської селищної ради з пропозиціями про виділення коштів на оформлення права користування навчальним закладом вищевказаною земельною ділянкою та права власності на будівлі та споруди навчального закладу.
Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами, а також їх будівлі та споруди мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
Відсутність правовстановлюючих документів на будівлі та споруди навчального закладу, а також земельні ділянки, на яких вони знаходяться створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, будівлями та спорудами, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства.
Відсутність вищевказаних правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель, приміщень навчального закладу та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради, Вербецької гімназії Летичівської селищної ради Хмельницької області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність Вербецької гімназії Летичівської селищної ради щодо не вчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,51 га, що знаходиться по вул. Центральна, 29/1 в с. Вербка Хмельницького (Летичівського) району та перебуває у користуванні вказаного навчального закладу.
Зобов'язати адміністрацію Вербецької гімназії Летичівської селищної ради звернутися з відповідним клопотанням до Летичівської селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 1, 51 га, що знаходиться по вул. Центральна, 29/1 в с. Вербка Хмельницького (Летичівського) району в постійне користування закладу освіти.
Визнати незаконною бездіяльність відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради щодо невжиття дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди та земельну ділянку площею 1,51 га, що перебувають у користуванні Вербецької гімназії Летичівської селищної ради Хмельницької області.
Зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради в межах компетенції вжити заходів на усунення порушень шляхом розроблення пропозицій про виділення бюджетних асигнувань, необхідних для оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди навчального закладу та земельну ділянку площею 1,51 га, які розташовані по вул. Центральна, 29/1 в с. Вербка Хмельницького (Летичівського) району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 листопада 2021 року
Позивач:Керівник Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Чорновола, 3, смт. Летичів, Хмельницька область, 31500 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідач:Відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради (вул. Ю. Савіцького, 16, смт. Летичів, Хмельницька область, 31500 , код ЄДРПОУ - 40231184) Вербецька гімназія Летичівської селищної ради Хмельницької області (вул. Центральна, 29/1, с.Вербка, Летичівський район, Хмельницька область, 31525 , код ЄДРПОУ - 22780760)
Головуючий суддя В.В. Матущак