Справа № 420/17976/21
03 листопада 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про заміну відповідача по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
28 вересня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, у якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
розгляд справи проводити без виклику сторін.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій. Вказує, що йому разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік виплачено у меншому розмірі ніж п'ять мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 зазначає, що відповідачем у задоволенні його заяви про виплату разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій протиправно відмовлено.
Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за ст.263 КАС України.
В ухвалі про відкриття провадження у справі судом встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Від представника відповідача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду (вх.№58612/21) надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача по справі, а саме замінити Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради на Міністерство соціальної політики України.
В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача зазначив, що відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», у 2020 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснює Міністерство соціальної політики України шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Тобто, для виплати зазначеної допомоги органу соціального захисту населення повинне перерахувати кошти на зазначені цілі Міністерство соціальної політики.
Згідно з ч.3, 5 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Як вбачається з позовної заяви, позивач звернувся до суду та просить суд визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яка полягає у виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; та зобов'язанні відповідача перерахувати позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня 2020.
Таким чином, предметом розгляду по даній справі є встановлення та дослідження обставин щодо наявності чи відсутності підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік.
При цьому, позивачем не заявлено вимоги про зобов'язання Міністерства соціальної політики України перерахувати кошти для виплати разової грошової допомоги до 5 травня.
В рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року по справі № 440/2722/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року, судом зазначено, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, а управління соціального захисту населення за місцем проживання особи є органом, уповноваженим здійснювати виплату вказаної допомоги.
Тобто, оскільки разова грошова допомога до 5 травня була виплачена позивачу безпосередньо Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, то саме Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є належним відповідачем у справі.
При цьому, в позові позивачем не заявлено жодних вимог до Міністерства соціальної політики України, тому відсутні підстави для заміни відповідача Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради на належного Міністерство соціальної політики України.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 48, 243, 248 КАС України, суд
В задоволенні клопотання представника відповідача про заміну неналежного відповідача по справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Глуханчук