Рішення від 04.11.2021 по справі 400/5521/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

04 листопада 2021 р. № 400/5521/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, вул. Миру, 5,Радісний Сад,Миколаївський район, Миколаївська область,57160,

про:визнання протиправним та скасування рішення від 27.04.21 р. № 38, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 27.04.2021 №38 «Про надання дозволу громадянину України ОСОБА_1 на розроблення документації із землеустрою для ведення особистого селянського господарства», яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 , орієнтовною площею 2,000 га ріллі, кадастровий номер 4825181600:01:000:1707 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах території Козирської сільської ради (у складі Радсадівської сільської ради) Очаківського району Миколаївської області; зобов'язати Радсадівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області надати ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 , орієнтовною площею 2,000 га ріллі, кадастровий номер 4825181600:01:000:1707 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах території Козирської сільської ради (у складі Радсадівської сільської ради) Очаківського району Миколаївської області.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 22.02.2021 він звернувся до відповідача з клопотанням до відповідача за дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 27.04.2021, рішенням відповідача №38 позивачу відмовлено у надані відповідного дозволу. Відповідно до ст.118 ЗК України, відмовити у наданні дозволу можливо лише тільки з прямо зазначених підстав. А у рішенні №38 взагалі відсутні підстави з яких відмовлено у наданні дозволу.

Відтак, невиконання органом місцевого самоврядування законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 23.10.2018 у справі №822/1817/18.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому свою позицію аргументував наступним. Підставами відмови ОСОБА_1 стало те, що бажану позивачем земельну ділянку 27.04.2021 рішенням №31 включено до переліку земельних ділянок сільськогогосподарського призначення комунальної власності, право оренди яких виставляється на земельних торгах у формі аукціону окремим лотами згідно ст.ст.12, 122, 134-136 ЗК України. Рішення №10 від 02.07.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 4825181600:01:000:1707) за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Суд розглянув справу 04.11.2021 в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, відповідно до регламенту визначеного в ухвалі про відкриття провадження від 19.07.2021, ухвалах від 21.09.2021 та від 06.10.2021.

Дослідив матеріали справи, суд встановив таке.

23.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності з кадастровим номером 4825181600:01:000:1707 в межах території Радсадівської сільської ради Миколаївського району.

27.04.2021 Радсадівською сільською радою Миколаївського району Миколаївської області прийнято Рішення №31, яким включено земельну ділянку з кадастровим номером 4825181600:01:000:1707 в межах території Радсадівської сільської ради Миколаївського району, до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на земельних торгах у формі аукціону окремим лотом на території Радсадівської сільської ради.

Одночасно з цим, цим Рішенням №31 надано дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах.

27.04.2021 Радсадівською сільською радою Миколаївського району Миколаївської області прийнято Рішення №38, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності з кадастровим номером 4825181600:01:000:1707 в межах території Радсадівської сільської ради Миколаївського району.

02.07.2021 Радсадівською сільською радою Миколаївського району Миколаївської області прийнято Рішення №10, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах, площею 11,2369 га (кадастровий номер 4825181600:01:000:1707), яка розташована в межах території Радсадівської сільської ради.

Також вирішено продати право оренди на цю земельну ділянку строком на 7 років на земельну ділянку за стартовою ціною 10% від нормативної грошової оцінки.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ст.33 Земельного кодексу України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 Земельного кодексу України.

Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місце розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У цьому випадку, хоча саме рішення відповідача не містить мотивів прийняття, разом з тим, з пояснень наданих по справі та доданих документів, зрозуміло, що підставою відмови позивачу стало саме вирішення власником долі зазначеної земельної ділянки на користь її передачі в оренду та включення до переліку для продажу на земельних торгах відповідно до ст.136 Земельного кодексу України.

Щодо земельних ділянок, які включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, додатково ч.4 ст.136 Земельного кодексу України, додатково передбачена пряма норма щодо заборони відчужування, передання в заставу, надання в користування до завершення торгів.

Відповідно до сталою судової практики, яка викладена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справі №815/3059/17 та від 17 жовтня 2019 року у справі №823/1120/16, від 08 листопада 2019 року у справі №420/914/19, від 23 січня 2020 року у справі № 620/1058/19, від 28 жовтня 2020 року у справі №819/1976/17, від 22 жовтня 2020 року у справі №815/7279/16, від 13 квітня 2021 року у справі №818/1470/18, від 29 жовтня 2021 у справі №340/1039/20 та ін., приписи ст. 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин суд дійшов висновку, що у відповідача було законні підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту, у зв'язку з чим у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. Миру, 5, Радісний Сад, Миколаївський район, Миколаївська область,57160 04375636) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко